adplus-dvertising

Almanya Türkiye’yi koronavirüs riski yüksek ülke sınıfına aldı!

Almanya, koronavirüs sınıflandırma listesini yeniledi. Buna göre 11 Nisan'dan itibaren geçerli olan listede Türkiye riskli bölge olarak gösteriliyor. Sıralamaya etki eden en önemli faktörün son zamanlarda Türkiye'de artan vaka sayıları olduğu düşünülüyor.
Takip et
Almanya Türkiye’yi koronavirüs riski yüksek ülke sınıfına aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI), internet sitesinde Türkiye’nin risk vaziyetiyle alakalı güncelleme yaptı. Almanya, günlük vaka sayısı 55 binin üstüne çıkan Türkiye’yi özellikle enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ülkeler listesine dahil etti.

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’nin daha önce “risk bölgesi” olan statüsü böylece “yüksek insidans bölgesi” olarak değiştirildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı, son yedi günlük vaka sayısının 100 bin kişide 200’den fazla hale gelmesi sebebiyle bu değişikliğin gerçekleştiğini açıkladı.

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) sayfasında yer verilen bilgilere göre Türkiye’nin yanı sıra bugün Hırvatistan, Ermenistan ve Ukrayna da enfeksiyon riskinin çok yüksek olduğu bölgeler listesine alındı. Yeni sınıflandırma 11 Nisan Pazar gününden itibaren geçerli olacak. 40’tan fazla ülkenin bulunduğu listede Almanya’nın komşusu olan Hollanda, Polonya ve Çekya gibi Avrupa ülkeleri de bulunuyor.

DIŞİŞLERİ’NDEN ALMAN VATANDAŞLARINA SEYAHAT UYARISI

Almanya Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında da Türkiye’nin enfeksiyon riski bakımından statüsünün değiştirildiğine dikkat çekildi. Bakanlığın Alman vatandaşlarına yönelik Türkiye’ye “mecburi olmayan, turistik maksatlı seyahatlerden” kaçınması uyarısı sürüyor. Uyarı metninde Türkiye Sağlık Bakanlığının ve Dünya Sağlık Örgütünün yeni vaka sayılarıyla alakalı açıkladığı tablolara da link verildi.

Alman Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Türkiye’ye hava, kara ve denizyollarının açık olduğu, İran’dan karayoluyla Türkiye’ye girişlerde, Türkiye’den Yunanistan’a çıkışlarda, Türkiye ile Gürcistan arasındaki giriş ve çıkışlarda kısıtlamaların ise yürürlükte olduğu söylendi.

TEST YAPTIRMAK MECBURI

Türkiye’ye seyahat edecek olanların seyahate en fazla 72 saat kala Türkiye Sağlık Bakanlığının hazırladığı elektronik formu doldurmakla yükümlü olduğu söylendi. Seyahat edenlere HES kodu verileceği ve bu kodun ülke içindeki kontrollerde gösterilmek mecburiyetinde olduğu anlatıldı.

Öte Yandan 6 yaşından büyük herkesin Türkiye’ye girişlerde seyahata en fazla 72 saat kala PCR testi yaptırarak sonucun negatif olduğunu göstermek mecburiyetinde olduğu söylendi. Bu uygulamanın uçuş ekipleri, kamyon ya da tır şoförleri, denizciler ya da transit yolcular için geçerli olmadığı, test sonucunun check-in esnasında ibraz edilmek mecburiyetinde olduğu kaydedildi.

TÜRKİYE’DEKİ KARANTİNA UYGULAMALARI

Son 10 gün içinde Büyük Britanya ya Danimarka’da bulunmuş olanların Türkiye’de 10 günlük karantina uygulamasına tabi oldukları, bu sürenin negatif test neticesi gösterilmesi ile yedi güne düşürülebileceği söylendi. Son 10 gün içinde Brezilya ya da Güney Afrika’da bulunmuş olanlara ise karantina yükümlülüğünün 14 gün olduğu ve bu sürenin devlet tarafından tespit edilen bir yerde geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

DÖNÜŞLERDE PCR TESTİ KARANTİNADAN MUAF KILMIYOR

Türkiye’den Almanya’ya dönüşlerde de seyahate 48 saat kala PCR testi yaptırılması ve negatif netice alınması koşulunun devam ettiği söylendi. Türkiye’de PCR testi yaptırmış olmanın gelen kişileri Almanya’daki karantina yükümlülüğünden muaf kılmadığı, gelinen şehre göre eyaletlerin karantina yönetmeliklerinin geçerliliğini sürdürdüğü kaydedildi.

Açıklamada öte yandan Türkiye’de yürürlükte olan sokağa çıkma yasaklarına ve kapalı alanlarda maske takma mecburiyetine dikkat çekildi.

Robert Koch Enstitüsü, Türkiye’yi 15 Haziran 2020’de “riskli bölge” ilan etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.