adplus-dvertising

Almanya, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasından memnun

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasından memnun olduklarını ifade etti.
Takip et
Almanya, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasından memnun
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine yeşil ışık yakmasının sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Baerbock, Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya muhtemel üyelikleri için destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, NATO ülkelerinin birbirinden farklı yapılarının olduğunu ve hepsisin ortak özelliğinin ise ortak savunma anlayışı olduğunu açıkladı.

“Almanya olarak üyeliğe giden sürecin uzamamasından yanayız”

Baerbock, “Bu iki kuzey ülkesinin kuvvetli liberal demokrasiler olmakla beraber kuvvetli ordulara sahip olduklarını, dolayısıyla bu ülkelerin üyeliğinin NATO’nun kuvvetine mühim ölçüde güç katacaktır. Bu iki ülkenin aynı zamanda da hassas vaziyette olduklarını ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı saldırı savaşı karşısında kendi güvenlikleri için kaygılandıklarını olduğunu biliyoruz. Almanya olarak üyeliğe giden sürecin uzamamasından yanayız” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.