adplus-dvertising

Almanya, Rusya’da savaştan kaçanlara sığınma hakkı veriyor!

Rusya'nın seferberlik ilanı sonra Avrupa'dan peş peşe açıklamalar geldi. AB, Rusya'nın seferberlik emri sonrası emre uymayan Rus askerlerine sığınma hakkı vereceği yönünde açıklamalar yaparak savaşın dengelerini yeniden değiştirdi.
Takip et
Almanya, Rusya’da savaştan kaçanlara sığınma hakkı veriyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Putin’in seferberlik çağrısı sonrası yeni bir hamle yapan Avrupa ülkeleri savaşa katılmayı reddeden Rus askerlerine kucak açmaya hazırlanıyor.

Avrupa ülkeleri Putin’in seferberlik kararını ‘çaresizlik’ olarak yorumlayıp, Ukrayna’nın üç bölgesindeki referandum kararlarını da tanımayacaklarını açıklasalar da Putin’in konuşmasında yaptığı ‘nükleer tehdit‘inciddiye alınması gerektiği konusunda herkes hemfikir.

Almanya, Rusya’da savaştan kaçanlara sığınma hakkı veriyor!

AB: PUTİN’İN TEHDİTİNİ CİDDİYE ALIYORUZ

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silah kullanma tehditlerini ciddiye alması gerektiğini ifade ederek savaşın “tehlikeli bir ana” ulaştığını belirtti. Borrell, “Bu asla tehlikeli bir an, çünkü Rus ordusu bir köşede sıkıştı. Putin’in nükleer silah kullanmakla tehdit eden tepkisi gerçekten çok korkunç” şeklinde konuştu.

“CİDDİYE ALINMALI”

Borrell, Putin’in ülkesinin çeşitli kitle imha silahlarına sahip olduğunu ve elinde olan bütün araçları kullanacağını söylemesi, bunun blöf olmadığını belirttiği konuşmasını hatırlatarak, “İnsanlar bunun bir blöf olmadığını söylediğinde onları ciddiye almalısınız” ifadelerini kullandı. Borrell, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyan bir diplomatik çözüme ulaşılması gerektiğini belirterek, “Aksi takdirde bir savaşı bitirebiliriz, fakat barış sağlanamaz ve tekrar bir savaş daha çıkar” dedi.

AVRUPA RUSLARA KUCAK MI AÇIYOR?

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısının oturum arasında Politico’ya verdiği röportajda Avrupa’nın ‘kısmi seferberlik’ kararı sebebi ile kaçan Ruslara açılmasının sinyalini verdi.

Michel açıklamasında Avrupa Birliği’nin Kremlin tarafından araçsallaştırılmak istemeyenlere açık olması gerektiğini vurgulayarak “Rusya’da insanlar siyasi görüşleri ve Kremlin’in aldığı çılgın savaş kararına uymak istememeleri sebebi ile tehlikedeyse bunu dikkate almalıyız.” şeklinde konuştu.

KISMİ SEFERBERLİK KARARI SAVAŞIN DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Konsey Başkanı, Putin’in duyurusunu yaptığı ‘kısmi seferberlik’ kararının savaşın dinamiğini tamamen değiştirdiğine dikkat çekerek “Çok hızlı bir biçimde işbirliği yapmamız ve koordine olmamız gerekiyor. Çünkü bu kısmi seferberlik kararı yeni bir gerçek” ifadelerini kullandı.

Almanya, Rusya’da savaştan kaçanlara sığınma hakkı veriyor!

ALMANYA KAÇAN RUSLARA KUCAK AÇIYOR: PUTİN’İN YOLUNDAN NEFRET EDEN HERKESİ BEKLİYORUZ

Almanya ilan edilen kısmi seferberlik sonrası askere gitmeyi reddeden Rus vatandaşlarına kollarını açan ilk Avrupa ülkesi oldu. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yaptığı açıklamada, askere gitmek istemeyen Rus vatandaşlarının iltica müracaatında bulunabileceğini açıkladı. Baskıyla tehdit edilen Rusların, Almanya’da uluslararası koruma alması gerektiğini belirten Faeser, “Putin’in rejimine karşı çıkan ve bu sebeple kendilerini büyük tehlikelere atanlar, Almanya’ya iltica müracaatında bulunabilir” şeklinde konuştu. Faeser öte yandan, Almanya’nın aylardır zulüm gören ve tehdit edilen Rus rejim karşıtlarını kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann ise, “Putin’in yolundan nefret eden ve liberal demokrasiyi seven herkes Almanya’da memnuniyetle karşılanır” açıklamasında bulundu.

PUTİN KONUŞMASINDA NE DEMİŞTİ?

Putin yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerin ve Kiev yönetiminin kendilerini Zaporijya Nükleer Santrali’ni bombalamak dahil çoğu defa nükleer saldırılarla tehdit ettiğini söyleyerek, “Nükleer şantajda bulundular. Rusya ile alakalı bu tür açıklamalara izin verenlere, ülkemizin de çeşitli imha taktiklerine sahip olduğunu ve bazı bileşenlerinde NATO ülkelerininkinden daha modern olduğunu hatırlatmak isterim. Ülkemizi, halkımızı korumak için elbette elimizden gelen bütün olanakları kullanacağız. Batı, ülkemizi yok etmeye çalışıyor. Batı, Rusya-Ukrayna barışını istemiyor. Zamanında SSCB’yi böldüler, şuanda sıra Rusya’ya geldi. Hedefimiz Donbass’ı özgürleştirmek. Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı’ya söylüyorum, cevap verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.