Almanya memurların başörtüsüne kafayı taktı!

Almanya'da kamu kurumlarında çalışan memurların kıyafetleriyle ilgili yapılan yeni düzenleme Eyalet Temsilcileri Meclisi’nden geçti. Düzenleme ile başörtüsü yasağının da önü açılmış oldu.
Takip et
Almanya memurların başörtüsüne kafayı taktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı yasal düzenlemeler birbirini izliyor. Almanya’da memurların dış görünümünü düzenleyen ve özellikle Müslüman dernekler tarafından eleştiren kanun, Federal Eyalet Temsilciler Meclisinden geçti. Geçtiğimiz günlerde Fransa Senatosunda da, 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda ve annelerinin okul gezilerinde başörtüsü takmalarını yasaklayan maddeler onaylanmıştı. Almanya’daki düzenlemede memurların dövme, piercing, sakal yahut öbür vücut takılarına ne ölçüde izin verildiğine ilişkin düzenlemeler içeren kanunda, dini ve ideolojik çağrışım içeren işaretlerin “memurun görevini tarafsız yerine getirmesinde nesnel olarak güven zedelemesine yol açması vaziyetinde yasaklanabileceği ve kısıtlanabileceği” ifadesine dikkati çeken uzmanlar ve siyasetçiler, düzenlemeyle memurlara geniş çaplı başörtüsü yasağı getirilebileceğini söylüyor.

YASAK TEPKİ TOPLADI

Meclisten geçen başörtüsü düzenlemesi tepkilere neden oldu. Berlin Uyum Sorumlusu Katarina Niewiedzial, kanunun geniş çaplı başörtüsü yasağı için bir temel yarattığını söyleyerek, “Dini bir kıyafetin tek başına nesnel olarak bir görevin tarafsız yerine getirilmesini tehlikeye atmaya uygun olacağı söylemini sorguluyorum. Memurlar başörtülü yahut örtüsüz olarak anayasaya yemin ediyorlar.” sözlerine yer verdi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Alina Vick ise söz konusu kanunla alakalı devletinin ideolojik ve dini olarak tarafsız olması gerektiğini savundu.

İSTİŞARE ETMEDİLER

İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, söz konusu kanundaki ifadenin başörtüsünü de kapsayabileceğini söyleyerek, “Hükümet bunu hiç istişare yapmadan ortaya çıkardı. Normalde bir yasa tasarısı olduğu zaman derneklere ve muhatap olan insanlara gönderir ve fikirleri alınır. Ama burada öyle bir şey olmadı.” şeklinde konuştu. Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyinden yapılan yazılı açıklamada ise, kendilerine kanun tasarısına katılmalarına yönelik hiçbir talebin gelmemesi eleştirildi.

Türkiye’den inanç özgürlüğü vurgusu

Skandal yasal düzenlemeye ilişkin Türkiye’den de açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, kanunla alakalı “Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın ve Müslüman toplumun inanç özgürlüklerine zarar vermeden uygulanması ve hiçbir şekilde başörtüsü yasağına yol açmaması son derece mühimdir. Söz konusu kanuni düzenlemenin, Almanya’da sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmadan, kamuoyunda tartışılmadan ve aceleyle hazırlanmış olması haklı tepkilere yol açmıştır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.