Almanya koronavirüs kısıtlamalarını uzatma kararı aldı

Almanya'da federal hükümet ve eyaletler, fiziksel temas kısıtlamalarının 29 Haziran'a kadar uzatılmasında uzlaştı.

Eyaletler bölgedeki vaziyete göre gevşetme tedbirlerine kendileri karar verebilecek.Almanya’da federal hükümet ve eyalet yönetimleri, koronavirüs sebebiyle getirilen ve 5 Haziran’a kadar geçerli olması öngörülen temas kısıtlamalarının 29 Haziran’a kadar uzatılması ile alakalı anlaştı.

Toplantıda kişilerin temas halinde olduğu çevrenin mümkün olduğunca kısıtlı ve sabit tutulması tavsiyesine vurgu yapıldı. Hane içinde de hijyen ve fiziksel mesafe kurallarına uyulması, kişi sayısının mekanın büyüklüğüne orantılı olması ve yeterli havalandırmanın sağlanması, özel buluşmaların mümkün olduğunca bulaşma riskinin çok daha düşük olduğu açık havada yapılması, üstünde uzlaşılan tavsiyeler arasında.

6 HAZİRAN’DA GEVŞEME BAŞLIYOR

Koronavirüse karşı getirilen tedbirlerin gevşetilmesinin üstünden bir ay geçerken yeni vaka sayısının düşük seviyede kaldığı tespiti üstünden bazı uygulamaların gevşetilmesi de karara bağlandı. Eyaletler bölgedeki vaziyete göre 6 Haziran’dan itibaren 10’a kadar kişinin açık havada bir araya gelmesi ya da iki hane halkının kamuya açık alanda bir araya gelmesine izin verebilecek.

Thüringen eyaleti daha çok gevşetmeye gitmeyi planlarken Aşağı Saksonya ve Hessen eyaletlerinin tedbirleri sıkı tutmak istediği söyleniyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn, eyalet yönetimlerinin tedbirleri kendilerinin yönlendirmek istemelerini anlayışla karşıladıklarını söyleyerek “Ortak hedefimiz yeni vaka sayılarını azaltmak ve kontrol altında tutmak. Fakat farklı şartlar tabii ki farklı yaklaşımlara imkan tanıyor” diyerek konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de bugün Almanya’nın doğusundaki sekiz eyaletin başbakanlarıyla görüntülü konferans gerçekleştirecek. Toplantıda salgının ekonomik etkilerinin ve doğu eyaletlerinde bilim ve araştırma faaliyetlerinin güçlendirilmesinin gündeme geleceği söylendi.

BİR GÜNDE 47 CAN KAYBI

Robert Koch Enstitüsü verilerine göre Almanya’da teyitli koronavirüs vaka sayısı son 24 saatte 362 kişi artarak 179 bin 364’e yükseldi. Bir günde 47 kişi de yaşamını yitirdi. Almanya’da koronavirüsten toplam can kaybı 8 bin 349’a ulaştı.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı