adplus-dvertising

Almanya Cumhurbaşkanı, Steinmeier’den gençler için zorunlu hizmet çağrısı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya’da bütün gençler için mecburi hizmet getirilmesini istedi.
Takip et
Almanya Cumhurbaşkanı, Steinmeier’den gençler için zorunlu hizmet çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Alman basınına verdiği röportajda, ülkedeki bütün gençlerin silahlı kuvvetlerde ya da sosyal alanda bir müddet mecburi hizmet yapmasını önerdi. Bunun demokrasiyi ve sosyal uyumu güçlendireceğini belirten Steinmeier, mecburi hizmetin, toplum içerisinde birlik ve birlikteliği artıracağını, önyargıları yıkıp, toplum bilincini güçlendireceğini ifade etti.

Almanya Cumhurbaşkanı, Steinmeier’den gençler için zorunlu hizmet çağrısı

Steinmeier, “Kolay olmayacağını biliyorum, fakat mecburi sosyal hizmet hakkında bir görüşme yapmamızı istiyorum. Kasten mecburi süre dedim, çünkü bir sene olması gerekmiyor. Farklı bir zaman dilimi de seçebiliriz. Genç kadınlar ve erkekler kendilerini belli bir müddet topluma hizmet etseler ülkemiz için iyi olmaz mı?” şeklinde konuştu.

Mecburi hizmetin Almanya Silahlı Kuvvetleri’nde, yaşlı bakım evlerinde, engelli tesislerinde yahut evsiz barınaklarında yapılabileceğini söyleyen Steinmeier, “Özellikle şuanda, farklı hayat tarzları ve dünya görüşlerine karşı anlayışın azaldığı bir zamanda, mecburi bir sosyal dönem kıymetli olabilir. Kendi küçük dünyanızdan çıkın, tamamen farklı insanlarla tanışın, ihtiyacı olan vatandaşlara yardım edin. Bu, önyargıları yıkar ve toplum duygusunu kuvvetlendirir” ifadelerini kullandı.

Koalisyon hükümeti ise Steinmeier’in önerisine sıcak bakmıyor. Yeşiller partisinden Aile Bakanı Lisa Paus mecburi hizmeti reddederek bunun her gencin bireysel özgürlüğüne müdahale manasına geleceğini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.