Almanya Başbakanı Merkel, Putin, Erdoğan ve Macron ile görüşmek istemedi

, Alman parlamenterlere yaptığı konuşmasında, Rusya lideri Putin'in 4'lü zirveye katılmak istemediğini açıkladı.

Muhafazakâr Alman vekillerle bir araya gelen Merkel, İdlib’deki sıcak çatışmayı durdurmak için Rusya lideri Putin’e 4’lü bir zirve teklif ettiğini ancak Putin’in bu zirveye katılmayı reddettiğini belirtti.

Zirveye Erdoğan ve Macron’un da katılmasını isteyen Merkel, Putin’den aldığı red yanıtını açıklarken İdlib’deki mülteci krizini engellemek için bölgede güvenli bölge kurulması gerektiğini de söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, Putin, Erdoğan ve Macron ile görüşmek istemedi

NE OLMUŞTU?

Suriye’nin İdlib kentine saldırılarını artıran Rusya destekli rejim güçlerinin operasyonları sonucunda bir milyona yakın Suriyeli’nin Türkiye sınırına gelmesinin ardından harekete geçen Türkiye, bölgedeki operasyonlarını genişletmişti.

Bölgedeki 12 gözlem noktasından bölgedeki rejim saldırılarını izleyen Türk ordusuna yönelik geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve 34 askerin şehit olduğu saldırı sonrasında, Türkiye de rejim güçlerini hedef alan Bahar Kalkanı adıyla bir harekât başlatımıştı.

Bölgedeki gerilimi azaltmak için önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova’da Putin ile görüşeceği belirtilmişti. Bu gelişmenin ardından ise Avrupa’daki liderler de devreye girerek görüşmelerin 4’lü olarak gerçekleştirilmesi önerisinde bulunmuştu.

Öte yandan Türkiye, Avrupa’ya gitmek isteyen Suriyelilerin daha fazla engellenmeyeceğini açıklayarak Avrupa’ya uyarıda bulunmuştu. Gelişmeler sonrası birçok Suriyeli’nin Yunanistan-Türkiye sınırına akın ettiği biliniyor. Sınırın sıfır noktasında Yunanistan makamlarının sınırı geçmeye çalışan mültecilere sert şekilde karşılık verdiği haberleri de geliyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı