adplus-dvertising

Almanya, Afgan mültecileri yerlerinden çıkarıp Ukraynalıları yerleştirdi!

Berlin’de Ukraynalılara yer açmak için Afgan mülteciler yerlerinden çıkarıldı. Berlin kent yönetimi kararı, “Benzersiz bir vaziyetle karşı karşıyaydık, arzu etmediğimiz taktiklere başvurmak mecburiyetinde kaldık” diyerek savundu.
Takip et
Almanya, Afgan mültecileri yerlerinden çıkarıp Ukraynalıları yerleştirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ALMANYA’nın başkenti Berlin’de Ukraynalılara yer açmak için Afgan mültecilerin yaşadıkları evlerden çıkarılması çifte rutin münakaşalarını alevlendirdi. Geçen mart ayından beri yüzlerce Afgan mülteci, Berlin’de kaldıkları konteyner evlerden tahliye edildi. Afgan aileler, tahliye için kendilerine yalnızca 24 saat süre verilmesinden ve artık bir yaşam kurmaya başladıkları mahallelerden atılmalarından şikâyetçi. Kent yönetimi ise “olağanüstü koşullar altında olağanüstü önlemler almak mecburiyetinde kaldıklarını” söylüyor.

‘SAYILARI BİLMİYORDUK’

Hürriyet’in sorularını cevaplayan Berlin Senatosu Uyum, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Dairesi Sözcüsü Stefan Strauss şu şekilde konuştu: “Çok kısa zamanda barındırılması gereken mülteci sayısında keskin bir artış meydana geldi. Kaç mültecinin geleceği, kaçının Berlin’de barındırılacağı konusunda son ana kadar bilgimiz yoktu. Fakat trenler Polonya’dan hareket ettikten sonra öğrenebildik. Normalde günde 50 civarında olan gelişler bir anda gecelik 1000’lere çıktı.”

Almanya, Afgan mültecileri yerlerinden çıkarıp Ukraynalıları yerleştirdi!

EVLER YENİ GELENLERE

Lojistik zorluklardan ötürü bazı geçici merkezleri tahliye ettiklerini belirten Strauss, “Oranienburger’deki konteyner evler yeni gelenleri barındırmak için kullanıldı. Halihazırda burada kalanlar başka yerlere nakledildi. Bundan kaçınmak isterdik ve yol açtığı sıkıntıların farkındayız. Fakat savaş bölgesinden gelenlere geldikleri gece bir yatak bulmak zorundaydık” diyerek konuştu. Strauss, kampta kalan mültecilerin civardaki başka tesislere nakledildiğini, çok azının daha uzağa gitmek mecburiyetinde kaldığını kaydetti. Sivil toplum örgütleri ise özellikle küçük çocuklu ailelerin yerinden edilmesinin çocukların eğitime katılması ve sosyalleşmesi üstünde olumsuz etkileri olacağına dikkat çekiyor.

316 BİN UKRAYNALI GELDİ

Polis kayıtlarına göre Almanya’ya şu ana kadar 316 bin Ukraynalı mülteci geldi. Bunun 60 bin kadarının Berlin’de olduğu sanılıyor. Geçen ağustosta Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrası Afganistan’dan Almanya’ya gelenlerin sayısı ise ortalama 15 bin olarak hesaplanıyor. Ukrayna işgali başladığında Alman medyası, ülkedeki kampların yüzde 97’sinin dolu olduğunu yazmıştı. Özellikle konut problemi bulunan Berlin gibi kentlerde mültecilerin kamplar dışında konaklama imkânı bulması oldukça zor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.