adplus-dvertising

Almanya, 2 nükleer santralini Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak tutacak

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, kışın muhtemel enerji sıkıntısına karşı, ülkede kalan 3 nükleer santralden 2’sinin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil vaziyet rezervi olarak tutulacağını duyurdu.
Takip et
Almanya, 2 nükleer santralini Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak tutacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle patlak veren enerji krizine karşı Almanya’dan nükleer santral adımı geldi. Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck yaptığı açıklamada, ülkedeki 3 nükleer santralden 2’sinin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil vaziyet rezervi olarak tutulacağını duyurarak, Baden-Württemberg’deki Neckarwestheim ve Bavyera’daki Isar 2 nükleer santrallerinin başlangıçta planlanandan daha uzun çalışmasına izin verilmesi yönündeki kararın haklı ve lüzumlu olduğunu savundu. Habeck, “Almanya’da yeterince enerjimiz var ve Avrupalı komşularımıza da bu enerjiyi sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Olabileceklerin en kötüsünden yola çıktıklarını dile getiren Habeck, “En iyisini umabileceğimiz bir vaziyette değiliz, en kötüsünü beklemek zorundayız” ifadelerini kullanarak, “Her zaman megavat saat gaz başına 300 avronun aşırı bir senaryo olduğunu düşündük. Son haftalarda fiyat 300 avronun üstüne çıktı ve arada 350 avroluk zirveler yaşadık” şeklinde konuştu.

Alman nükleer santrallerinin çalışmaya devam edebilmesi için kanunda bir değişiklik yapılması gerektiğini belirten Habeck, Almanya’da kalan son 3 nükleer santralin kalıcı olarak daha uzun zaman işletilmesini reddetti. Nükleer enerjinin ortadan kaldırılması gerektiğine değinen Habeck, “Atom Enerjisi Yasasında düzenlendiği gibi nükleer enerjinin aşamalı olarak kaldırılmasına bağlıyız” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.