Alman Medyasının Tarihi, Bir Türk’e Yazdırıldı

Dünyada en büyük yayınevleri ve dağıtım şirketlerinin üyesi olduğu DISTIPRESS, Alman medyasının son 30 yıllık tarihini bir Türk'e yazdırdı.

DISTIPRESS’in 2005 ile 2008 yılları arasında Yönetim Kurulu’nda bulunan Hürriyet’in eski Avrupa Dağıtım Müdürü Dr. Halil Dölek, kendisine gelen talep üzerine, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından, günümüze kadar geçen sürede, Alman medyasında yaşananları anlattı.


Halil Dölek, tam 20 sayfalık İngilizce yazıda, son 30 yılda Alman medyasında hangi gelişmelerin yaşandığı, yayın hayatına nelerin girdiği, basın sektöründeki birleşmeler, en çok hangi yıllarda gazete satıldığı gibi bilgilere yer verdi.

Büyük bir araştırmanın sonucu olduğu belli olan yazı, 22 Eylül’de yapılan DISTIPRESS toplantısında tanıtıldı ve büyük beğeni topladı. Tüm Alman yayıncılar ve yayınevleri yazının birer örneğini yanlarına alırken, çalışma DISTIPRESS’in internet sitesinde de yayınlandı.

ALMAN MEDYASINDAN BÜYÜK ÖVGÜ

Alman Gazete Yayıncıları Birliği de (BDZV), yazıyla oldukça yakından ilgilendi ve arşivine alacağını açıkladı. Ayrıca, konuyla ilgili araştırma yapanlar, yayıncılar ve üniversiteler de çalışmaya büyük ilgi gösterdi.

Dr. Dölek, çalışması nedeniyle büyük övgü görürken, DISTIPRESS’in Berlin toplantısında hem onur ödülüne layık görüldü, hem de yazı hakkında özel bir konuşma yapması sağlandı.

Yayınevlerinin yöneticilerinden teşekkür ve tebrik alan Dr. Halil Dölek, “30 yıllık bir süreci taramak kolay olmadı ve gösterilen ilgi tüm emeklere değdi” ifadelerini kullandı.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı