Alman Ekonomisini Zor Günler Bekliyor!

Büyüme beklentisini ilk kez düşüren dev ekonomide güven endeksi de ciddi gerileme yaşadı. Alman hükümetinin artık ciddi tedbirler alacağı konuşuluyor.
Takip et
Alman Ekonomisini Zor Günler Bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa’nın sanayi devi Almanya’da güven endeksinin düşüşü durmuyor. Haziran ayında düşüş gösteren ekonomi endeksi Temmuz ayında da bu grafiğini sürdürdü ve eksi 21’den eksi 25’e geriledi. Söz konusu 4 puanlık gerileme sonrası Alman hükümetinin ciddi tedbirler alarak Ağustos ayında bu rakamı dengeleyeceği ifade ediliyor.

ZEW’den yapılan açıklamaya göre, başta Almanlar olmak üzere Avrupa ülkesi yatırımcılarının bu dev ekonomiye olan güvenleri her geçen gün sarsılıyor. Temmuz ayında düşüş gösteren bir diğer değer ise cari endeks. 2010 yılından bu yana eksi rakamları hiç görmeyen endeks eksi 1,1 seviyelerini gördü. ZEW Başkanı konu ile ilgili açıklamada bulunurken son dönemlerde Alman fabrikalarında gözlemlenen sipariş zamanlaması sıkıntısının durumun birinci etkenlerinden olduğunu dile getirdi.

BÜYÜME BEKLENTİSİ DE GERİLEDİ

Almanya Merkez Bankası da özel sektörün ülke ekonomisine olan katkısının son dönemde azaldığını vurgulayarak sıkı tedbirler alınması gerektiğini ifade etmişti. Brexit’in yarattığı krizin yanı sıra ABD-Çin ekonomik girdabının arasında güçlü ekonomisini korumaya çalışan Almanya, Nisan ayında açıklanan ekonomik büyüme beklentisi rakamını da 1’den 0,5’e düşürerek yatırımcının kaygılarına kaygı katmıştı. Hükümetin önümüzdeki günlerde konu ile ilgili sıkı önlemler alacağı belirtiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.