adplus-dvertising

Allı Turna ve Flamingo Aynı Kuş mu? Allı Turna Kuşu Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Flamingo olarak da bilinen allı turna kuşları, aynı zamanda koruma altında olan kuş türleri içerisinde yer almaktadır. Peki, Allı turna kuşu nedir, nasıl beslenir ve nerede yaşar? Flamingo özellikleri
Takip et
Allı Turna ve Flamingo Aynı Kuş mu? Allı Turna Kuşu Nedir, Özellikleri Nelerdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Farklı türlere sahip olması ile beraber allı turna kuşları, özellikle boyunları ve baş bölgelerindeki zarafet ile dikkat çeker. Dünyanın birçok farklı bölgesinde yaşayabilme özelliğine sahip olan allı turna kuşları, Türkiye’de de belli başlı bazı göllerde yaşamını sürdürmektedir.

Allı Turna Kuşu Nedir, Flamingo Allı Turna mı?

Flamingo takımının flamingogiller familyasında bulunan allı turna kuşları 6 farklı türü ile öne çıkan nadide kuşlar içerisinde gelmektedir. Genel olarak ise tek bir cins şeklinde ifade edilmesinin yanı sıra, bu cinsin üzerinden 6 farklı alt türü bulunmaktadır. Zarif bir görünüme sahip olan ve aynı zamanda sakin yapılı olan allı turna kuşları, dünyanın da en ilgi gören kuş türleri içerisinde yer alır.

Bu şekilde birçok farklı özelliği ile beraber flamingo kuşları en çok ilgi çeken özel kuş türleri içerisinde bulunur.

Allı Turna ve Flamingo Aynı Kuş mu? Allı Turna Kuşu Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Allı Turna Kuşu Nerede Yaşar?

Türkiye’de Tuz Gölü’nde yaygın olarak bulunan allı turna kuş türleri, balıkçıl bir tür olarak da öne çıkar.

Allı Turna kuşlarının boyu yaklaşık olarak 130 cm’ye kadar uzanabilmektedir. Böylesi uzun boyları ile beraber en büyük kuş türleri içerisinde yer aldığını ifade etmek mümkün. O yüzden dünya çapındaki değişik göllerde ve aynı zamanda tatlı su kaynaklarında yaşamını sürdürürler. Bölgesel açıdan bakıldığı zaman ise Afrika ve Asya ile beraber Güney Avrupa kıtalarında yaşayan bir kuş türüdür. Güney Avrupa üzerinden bakıldığı vakit Türkiye’de özellikle Tuz Gölü ve çevresinde görülen bir kuş türü olarak öne çıkar. Genel olarak çevresinde tatlı su kaynakları bulunan göllerde bulunurlar ve burada yaşamlarını sürdürürler. Özellikle göllerde yaşayan özel kuş türleri olmasının yanı sıra, görsel olarak pek çok kişinin de dikkatini çeken özel kuşlardan biridir.

Flamingo Özellikleri

Flamingo kuşları pek çok özelliği ile beraber öne çıkan en önemli kuş türleri içerisinde bulunur. Özellikle görsel güzellikleri ve zarafeti ile beraber dünya çapında dikkatleri üzerine toplayan özel kuşlardan biridir.

– Boyları yaklaşık olarak 130 cm’ye kadar ulaşır.

– Anadolu’da daha çok Allı Turna olarak bilinir.

– Türkiye’de Denizli civarında görünürler.

– Uzun ve ince bacakları ile beraber yine uzun ve kıvrak boyunları bulunur.

– Beyaz ve kremit rengi ile beraber pembe tonuna kaçan renkleri vardır.

– Büyük ve eğri, aynı zamanda ilginç gagaları olduğunu da ifade etmek mümkün.

– En büyük kuş türleri içerisinde bulunur.

– Oldukça sakin yapıları vardır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.