adplus-dvertising

Aliyev, İran’ı Ermenistan’a destek olmakla suçladı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatibzade, Dağlık Karabağ savaşı esnasında İran’a ait TIR’ların kanun dışı biçimde Ermenistan’a destek sağladığını belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in sözlerini “şaşırtıcı” bulduğunu açıkladı.
Takip et
Aliyev, İran’ı Ermenistan’a destek olmakla suçladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlık Sözcüsü Said Hatibzade, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in İran’la alakalı açıklamalarına ilişkin, “İki ülke arasında iyi ve saygılı ilişkiler mevcutken ve iki taraf arasındaki olağan iletişim kanalları en üst düzeydeyken böyle açıklama yapılması şaşırtıcı” ifadelerini kullandı.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI GEREK”

İran’ın bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini ve uluslararası kabul görmüş sınırlara saygı gösterilmesinin önemini her fırsatta vurguladığını ifade eden Hatibzade, “İyi komşuluk ilişkilerinin gözetilmesi de bütün komşular tarafından dikkate alınması beklenen en mühim konulardan biridir” değerlendirmesinde bulundu.

“İRAN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALACAK”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in tepki gösterdiği İran’ın kuzeybatısında Azerbaycan sınırlarında yapılan askeri tatbikatlara da değinen Hatibzade, “Bu bir hakimiyet meselesidir ve bütün bölgenin barış ve istikrarı için yapılmaktadır. İran’ın, sınırları yakınında Siyonist rejimin varlığına müsamaha göstermeyeceği ve bu bağlamda kendi ulusal güvenliği için lüzumlu gördüğü her türlü önlemi alacağı açıktır” diyerek konuştu.

Aliyev, İran’ı Ermenistan’a destek olmakla suçladı

ALİYEV NE DEMİŞTİ?

Aliyev, dün 2. Karabağ Savaşı’nın 1. senesinde’ya verdiği özel mülakatta, İran’a ait tırların kanun dışı biçimde işgalden kurtarılan Karabağ bölgesine gönderildiğini söylemişti.

Azerbaycan’ın, işgalden kurtarılan bölgeye gönderilen İran tırlarını kontrol etmeye başlamasından hemen sonra İran’ın Azerbaycan sınırında tatbikatlara başladığına dikkati çeken Aliyev, “İlk olarak söylemeliyim ki her ülke kendi topraklarında istediği askeri tatbikatı yapabilir. Bu onun egemenlik hakkı. Buna kimse söz söyleyemez. Ancak bunu bir zaman kesitinde analiz ettiğimizde bunun hiçbir zaman olmadığını görüyoruz. Neden şuanda ve neden bizim sınırımızda? Bu soruları ben değil, Azerbaycan toplumu soruyor. Bu soruyu dünyadaki Azerbaycanlılar soruyor” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.