adplus-dvertising

Aliyev: “Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında sözler duymaya başladık”

Azerbaycan’da 9. Küresel Bakü Forumu’na katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Biz Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında sözler duymaya başladık. Bu, tamamen sorumsuzca ve Ermenistan’ın kendisi için tehlikelidir” ifadelerini kullanarak, “Ermenistan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sorgulamaya devam ederse, Azerbaycan’ın başka seçeneği kalmayacak ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü sorgulayacaktır” şeklinde konuştu.
Takip et
Aliyev: “Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında sözler duymaya başladık”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi tarafından gerçekleştirilen 9. Küresel Bakü Forumunun açılışında konuştu. Azerbaycan’ın Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin önerilerinin, iki ülkenin bir birinin sınırlarına karşılıklı saygılı olmalarını içerdiğini ifade eden Aliyev, “Ermeni hükümetinin bu beş ilkeyi benimsemesinden memnunuz. Bunun için artık taraflar pratik çalışmaya geçmeli. Üst düzey Ermeni yetkililerin sözlerinin bile o kadar mühim olmadığını tarihten biliyoruz. Azerbaycan’da iki ülke arasındaki sınırların tespit edilmesi için sınır komisyonu kuruldu. Ermeni tarafının da aynı adımı atmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Aliyev: “Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında sözler duymaya başladık”

“Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında sözler duymaya başladık. Bu, tamamen sorumsuzca ve Ermenistan’ın kendisi için tehlikelidir”

Azerbaycan’da “Dağlık Karabağ” isminde bir idari birimin bulunmadığını ve Ermeni tarafından bu konuya yapılacak herhangi bir atfın yeni bir probleme yol açacağını vurgulayan Aliyev, “Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında Ermenistan’dan sözler duymaya başladık. Bu, tamamen sorumsuzca ve Ermenistan’ın kendisi için tehlikelidir. Çünkü ‘Dağlık Karabağ’ diyerek bir şey yok. Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi 1991 senesi sonlarında Azerbaycan parlamentosunun kararı ile kaldırılmıştır ve bizim topraklarımızda bu şekilde bir idari yapı bulunmamaktadır. Bu sebeple, sözde statüye yapılacak herhangi bir söylem, sadece yeni çatışmalara yol açacaktır. Ermenistan hükümeti bunu anlamalı ve tarihi tekrardan yazmaya çalışmaktan vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

Aliyev: “Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında sözler duymaya başladık”

“Azerbaycan’ın başka seçeneği kalmayacak ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü sorgulayacaktır”

Bu vaziyetin çok ciddi neticelere yol açabileceğini söyleyen Aliyev, “Ermenistan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sorgulamaya devam ederse, Azerbaycan’ın başka seçeneği kalmayacak ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü sorgulayacaktır. Tarihsel bir bakış açısından, bunu yapmaya daha çok hakkımız var. Çünkü geçen yüzyılın tarihi açıkça gösteriyor ki, Kasım 1920’de, Azerbaycan’ın sovyetleştirilmesinden 6 ay sonra, Sovyet hükümeti Azerbaycan’ın tarihi bir bölgesi olan Zengezur’u parçalayıp Ermenistan’a teslim etti. Bu sebeple, Ermenistan Karabağ’daki Ermeniler için statü talep ediyorsa, Azerbaycan neden Batı Zengezur’dan olan Azerbaycanlılar için statü talep etmesin? Çünkü Azerbaycanlılar tamamen oraya yerleşmişlerdi. Bu içinden çıkılamayacak bir vaziyete yol açabilir. Ermeni hükümetinin İkinci Karabağ Savaşı’ndan çıkardığı dersleri unutmaması, bu dersleri iyi araştırması ve Azerbaycan’a karşı herhangi bir toprak iddiasından kaçınması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Aliyev: “Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında sözler duymaya başladık”

“Minsk Grubu’na artık ihtiyaç yok”

AGİT Minsk Grubu’nın 28 senedir Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Karabağ problemini çözemediğini söyleyen Aliyev, “Dolayısıyla Azerbaycan Karabağ problemini çözdükten sonra Minsk Grubu’na ihtiyaç kalmamıştır. Özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra Minsk Grubu’nun üç eşbaşkanının bir araya gelmesinin olanaksız hale geldi. Minsk Grubu Eşbaşkanlarının çalışmayacağına dair şimdiden mesajlar aldık. Artık emeklilik yaşına geldiler. Bu sebeple, Ermenistan’daki yahut başka bir ülkedeki Minsk Grubu hakkında herhangi bir spekülasyonun sadece Azerbaycan’ı rahatsız edeceği yönündeki tutumumuzu belirtmek istiyorum. Problemi çözdük. Minsk Grubu tarafından geliştirilen Madrid İlkeleri uygulanmıştır. Şuanda Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmenin ve bir barış anlaşması imzalamanın yollarını düşünmeliyiz. Her iki taraf olumlu mesaj verirse 1 sene içince barış anlaşmasını imzalayabileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.