adplus-dvertising

Alibaba’nın sahibi Türk mü, ismi nereden geliyor? Alibaba’nın kurucusunun ilham verici hayatı

İsmi sebebiyle bir Türk tarafından kurulmuş olabileceği tahminleriyle gündeme gelen Alibaba firmalar arasında ihracat ve ithalat işlemlerinin gerçekleştirildiği, online bir platformdur. İngilizce, B2B olarak isimlendirilen bu satış şeklinde, firmalar arasında ticari faaliyetler büyük miktarlarda yürütülmektedir. Peki, Alibaba ismi nereden geliyor? İşte Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın hayatı...
Takip et
Alibaba’nın sahibi Türk mü, ismi nereden geliyor? Alibaba’nın kurucusunun ilham verici hayatı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alibaba ismi nereden geliyor sorusu pek çok Türk tarafından merak ediliyor. İsmi sebebiyle bir Türk tarafından kurulduğu düşünülen Alibaba.com, 4 Nisan 1999 tarihinde Çin’li bir girişimci olan Jack Ma tarafından, Çin’li üreticileri uluslararası alanda iş yapan ithalatçı firmalara tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Peki, Alibaba ismi nereden geliyor?

Alibaba’nın sahibi Türk mü?

Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan Alibaba Group’un kurucusu ve Jack Ma’ dır. CEO görevini kısa bir süre önce bırakan Ma, yönetim kurulunda çalışmaya devam ediyor. Çin’in en zengin adamı olan Ma’nın anne babası yerel sanatçı. Vasat bir öğrenci ve matematik konusunda oldukça zayıf. Üniversite eğitimi için üç kez şansını deneyip başarılı olamayınca yeteneği olan İngilizce alanında eğitim almış ve üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirmiştir. İlk işinde aylık geliri sadece 12 dolar olan Ma, Çinli şirketlere internet siteleri tasarlamaya başlamış ve ardından China Yellowpages adında Çin’in ilk e-ticaret sitesini kurmuş.

Alibaba ismi nereden geliyor?

Ma, Alibaba’yı kurmadan önce ABD’ye gitmiş ve burada iyi bir e-ticaret portalının eksik olduğunu fark etmiş, Alibaba ismini de ABD’de bulmuş. Ma ismi bulurken, bulacağı isimin tüm dünya da bilinmesini ve aklında kalması gerektiğini düşünmüş. San Fransisco’da bir kafede aklına Ali Baba ismi gelmiş ve etrafındakilere “Alibaba nedir biliyor musunuz?” diye sormuş. Hatta Ma, o anı bir röportajında şöyle anlatıyor ;” “Bir gün San Francisco’da bir kafede otururken Alibaba’nın çok güzel bir isim olabileceğini düşünüyordum.

Bir garson geldi, ona ‘Alibaba’yı biliyor musun?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Alibaba hakkında ne bildiğini sordum, ‘Açıl susam açıl’ dedi. İşte o an ‘Evet! İsmi bu olmalı!’ dedim.” Daha sonra sokağa çıkıp 30-40 kişiye daha sormuş ve çoğunluğundan “evet biliyoruz” cevabı alınca kararını veriyor. Telaffuzu kolay, tüm dünyada da biliniyor. Alibaba küçük tüketicilerin daha büyük şirketlere ulaşması için kapıyı açar (Açıl susam…) Mantık basit ve bir o kadar da zekiceydi. Hatta Ma, nın zekası burada da bitmiyor ve Alibaba ile beraber, Alimama ismini de alıyor. Bu durumu da şöyle açıklıyor; ” Biz, birinin bizimle evlenmek isteyeceği ihtimaline karşı Alimama ismini de aldık”

Yolda gördüğü 40 kadar kişiye de soruyor ve hepsi 40 haramilerden ve Alibaba’dan haberdar. O zaman doğru ismi bulduğuna karar veriyor. “Üstelik A ile başlıyordu, kim ne ararsa arasın ilk başta biz çıkacaktık” diyor.

Alibaba’nın sahibi Türk mü, ismi nereden geliyor? Alibaba’nın kurucusunun ilham verici hayatı

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın ilham verici hayatı

Jack Ma, 1964 yılında Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da Yun Ma adıyla doğdu. Kendisinden büyük bir erkek bir de küçük kız kardeşi vardı. 12 yaşında ingilizce öğrenmeye ilgi duydu ve Hangzhou’daki otellere gelen turistlere rehber olarak şehri gezdirmeye başladı. Sekiz yıl boyunca ücretsiz bir şekilde bu işi yapan Ma, Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve ailenin daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret etti. Bu faaliyetleri Ma’nın dış dünyaya daha duyarlı hale gelmesini sağladı. İşte Jack Ma’nın ilginç hayat hikayesi…

Reddedildi, ancak başarısız olmadı

Jack Ma, ilkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız oluyor. Üniversite sınavlarında ise 3. denemede 12 yaşından beri ilgi duyduğu, İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başarıyor. Jac Ma’nın Okuldaki şansızlıkları iş hayatında da peşini bırakmıyor. Üniversite yıllarında çalışmak isteyen Jack Ma, başvurduğu 30 iş başvurusundan ret cevabı alıyor. Polis olmak için başvuruyor. 5 kişinin başvurduğu pozisyona 4 kişi alınıyor.

Reddedilen o oluyor. KFC Çin’ ilk geldiğinde iş için 25 kişi başvuruyor. Bunlardan biri de Jack Ma. 24 kişi alınıyor, Jack Ma yine reddediliyor. En ilginci ise hayatı boyunca 10 kez Harvard Üniversitesi’ne başvuruyor. 10 defasında da red cevabı alıyor. Jack Ma, Alibaba.com’u kurduktan sonra da birçok Çinli banka, yatırımcı ona finansman yardımı yapmayı kabul etmiyor. Tüm yaşadığı reddedilmelere rağmen yılmayan Jack Ma, bunu normal karşılıyor. Katıldığı Davos Zirvesi’nde verdiği bir röportajda, “Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz. Bugün bile reddediliyoruz” diyerek kendisinin bir ilham kaynağı olduğunu kanıtlıyor.
Turizm, Jack Ma’nın hayatını değiştirdi.

1972 yılında dönemin Amerikan Başkanı olan Richard Nixon Hangzhou’ya uğruyor. Onun Hangzhou’ya gelmesi ile birlikte şehre bir turist akını oluyor. O sırada çocuk yaşta İngilizce’ye hayran olan Jack Ma’nın şehirde İngilizce öğrenebileceği hiçbir yer yok. Ne bir okul, ne de İngilizce bir ders kitabı. O da İngilizce öğrenmenin bir yolunu buluyor. O zamanlar şehirde yabancı turistleri ağırlamaya müsait tek bir otel var: Hangzhou Hotel (Bugünkü Hangzhou Shangri La Hotel). 9 yıl boyunca sabahları bu otele gidip, turistlere ücretsiz rehberlik yapıyor, karşılığında da onlar Ma’ya İngilizce öğretiyor. Jack Ma, aynı röportajda “Bu turistler hayatımı değiştirdiler. Çünkü 9 yıl boyunca bana anlattıkları herşey okulda ve ailemden öğrendiklerimden çok farklıydı. Artık bir alışkanlığım var. Her ne okur ya da duyarsam, aklımı kullanıyorum, 2 dakika üzerine düşünüyorum” diyor.

Gerçek ismi Ma Yun; “Jack” lakabı, kendisine arkadaşı olduğu bir turist tarafından verildi.

Alibaba’nın sahibi Türk mü, ismi nereden geliyor? Alibaba’nın kurucusunun ilham verici hayatı

Jack Ma’nın Amerika seyehati onun için bir dönüm noktası oldu

1995 yılında ilk defa Amerika’ya geliyor. Burada Seattle’de ilk defa internetle tanışıyor. Arkadaşı “Bak bu internet” dediğinde ilk başta neden bahsettiğini anlamıyor. Bunun üzerine arkadaşı gel burada ne istiyorsan ara diyor. Jack, “bira” diye arıyor. Karşısına birçok ülkeden bira çıkıyor ama Çin’den çıkmıyor. Sonra “Çin” diye aratıyor hiçbir şey çıkmıyor. O zaman arkadaşlarına “Neden biz de Çin üzerine birşeyler yapmıyoruz” diyor. İlk başta İngilizce tercüme büro üzerine bir web sitesi açıyor. Gelen pozitif tepkiler üzerine bu işte ilerlemesi gerektiğini anlıyor.

Alibaba şirketinin hikayesi

Şirket ilk 3 yılda hiç para kazanmıyor. Bir gün bir restoranta yediği yemeğin ücretini ödeyeceği sırada garson hesabın ödendiğini ve bir not bırakıldığını söylüyor. Notta: “Ben sizin platformunuzun kullanıcısıyım. Sizin sayenizde çok para kazanıyorum. Sizin de hiç para kazanmadığınızı biliyorum. Bu yüzden yemeğiniz benden” yazıyor.

Yeni bir vizyon kazanmak için Davos’a geliyor. Davos Zirvesi’nde bir Liderlik Oturumuna katılıyor. Bu paneli dinledikten sonra telefonla ofisindeki arkadaşlarını arayıp acilen aksiyon almalarını istiyor. İşte bu konuşma sonrası “Ali Pay” ödeme sisteminin temeli atılıyor. Bu ödeme sistemi hayata geçtiğinde çok aptalca bir fikir olduğunu söylüyorlar. Ama bugün bu sistemin 800 milyon üyesi var.

Alibaba’nın sahibi Türk mü, ismi nereden geliyor? Alibaba’nın kurucusunun ilham verici hayatı

Alibaba-Trendyol Ortaklığı

1999 yılında Jack Ma ve 17 ortağının 60 bin dolar bütçeyle kurduğu şirket, asgari 102 yıl ömür, yani üç nesle ulaşma hedefiyle yola çıkmıştı.

Alibaba, 2000’lerin başında işletmelerin ürünlerini tüketicilere doğrudan satabildikleri bir çevrimiçi pazar kurarak muazzam bir çıkışa imza attı. Şirket, daha sonra internet üzerinden ödeme hizmeti veren Alipay ile ülke genelindeki satış işlemlerini kolaylaştırdı.

Jack Ma’nın başında olduğu Alibaba, son 20 yılda eşi görülmemiş bir başarıya ulaşarak değeri 500 milyar doları geçen şirketler arasına girdi. Toplam 86 bin çalışanı bulunan Alibaba, şu an e-ticaretin yanı sıra, dijital medya, eğlence sektörü, bulut bilişim gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor.

Çinli dev Alibaba’nın Türk e-ticaret sitesi Trendyol’a stratejik yatırım yaptığı açıklanmıştı.

Jack Ma’nın ilham verici 5 sözü

1-) ‘‘Başaracağız çünkü çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz’’
2-) ‘‘Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.’’
3-) ‘Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir. Ve eğer küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.’’
4-) ‘Eğer ne yapmak istediğini bilen iyi bir takımsak, bizden biri onlardan on kişiyi yenebilir.’’
5-) ‘Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.’’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.