Ali Koç: “Türk futbolu birkaç kulüp dışında bitmiş durumda”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulüplerin ciddi mali sıkıntılar içerisinde olduğunu belirterek, “Türk futbolu birkaç kulüp dışında bitmiş, batak durumda. Özellikle büyük kulüpler sıkıntıda” dedi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Üniversitesi’nde yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Kulüpler ciddi mali sıkıntılar içerisinde. Bunların başında da Fenerbahçe var. Fenerbahçe’nin kendi içinde üniversite kurması söz konusudur. Ancak geçmiş yönetim bir imtiyaz almıştır. Geldiğimizde 2. yılımız olacak. Bana göre bir vakıf üniversitesi için ilk yılı 380-390 talebeyle başlamak büyük başarıdır. Bu sene 400 talebeye yüzde yüz tam burs verecek. Ama bir üniversitede en önemli şey hocaların kalitesidir. Onların ulaştıkları düzey, yazdıkları yurt içi yurt dışı makalelerdir. Buraya gelen öğrencilerin kalitesidir. Burası iyi bir üniversite olacak ise, bazı üniversiteler sadece alacakları para için kurulmuş. Burada en az 4-5 yıl ciddi mali yükümlülüğün altına girmek gerekiyor. İlk yılımız sabır yılı oldu. Kendimiz üniversite kurmuş bir grup olarak ne kadar sabır gerektiğini bilen birisi olarak bu işbirliğini tercih ettik. YÖK’e bu konuda teşekkür ediyorum. Samimi iyi niyetli ve iyi eğitim verecek kurumun önünü açtılar. İnşallah biz de onların beklentilerini karşılarız.

Burada yüzde 2’lik bir burs hakkımız var. 150 talebeyi geçmemek şartıyla, Fenerbahçe’nin belirleyeceği öğrenciler burslu olacak. Spor tesislerimizi üniversitenin emrine verdik. Hem Medicana Grubu’na hem de rektörümüze çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah aydın bir gençlik olarak yetiştirirsiniz. Buradan çıkan her bir talebanın kendi ülkesine toplumuna faydası, hayrı olan talebeler yetiştirirsiniz.

İlk olarak bir konuda size teşekkür edeceğim. Üniversitemizin tanıtımı için geldiniz. Bundan sonraki sözlerimi yayınlayıp üniversitemiz için yapılan yayınları kesmeyin lütfen.

LİMİTLER KONUSU VE TRANSFERLER

4 transferin aynı gün açıklanması konusunda aslında söyleyeceğim çok şey var. Bir kısmını şimdi bir kısmını sonra söyleyeceğim. Ancak bu durum sürdürülebilir değil. Türk futbolu birkaç kulüp dışında bitmiş, batak durumda. Büyük kulüpler özellikle sıkıntıda. Kulüpler nasıl bir sezonda bu hale gelmediyse, bunun çözümü de sağlıklı mali yapıya kavuşmak bir sezonda olmaz.

Fenerbahçe ilk sene ne yapmış. 92 milyon Euro olarak aldığımız maaş bütçesini 64 milyon Euro’ya indirdik. Yeni borç almadık. Bazı bankaların borçlarını 40 milyon Euro’luk indirmişiz. Kulübün ürettiği gelirin yüzde 80’i bankalara giderken, bu yönetim kendi sponsorlarıyla sıcak parayla bu gemiyi bir yere yüzdürmüş.

Bizim 64 milyondan 18 milyona indirmememizn mümkün olmadığını kafası çalışan herkes görür. Bizi bir yere koyalım. Kulüp ismi vermeyeceğim. Bir kuruş borcu olmayan kulüpler var. Onlara bakıyorsunuz, x kulüp 150 almış. Adam 200 milyon’luk transfer geliri elde etmiş. Bunun 3’te 1’i yazılıyor. Kulübün banka borcu yok. Bu sistem sürdürebilir değil.

Bu sistemin sürdürülebilir olması için önlem paketi var. Ancak bunlar kaale alınmıyor. TFF, kulüplerle istişare ettik diyor ama çok yüzeysel. TFF geçen senedeki gibi uygulayacağım diyor. Pandemi oldu. Ne kadar bilet satacağız. Yayıncı kuruluşun vermesi gereken teklif çok altta. Bu tutumu anlamakta güçlük çekiyorum. Rakamlara bakın. Kulüplerin gelirlerine bakın. Özel AŞ olan kulüpler var. Nereden bakarsanız bakın rakamlar tutarlı değil. Bu sistem uygulanabilir değil.

2. konu yapılandırma. Yapılandırma yapan kulüplerin ana parası limitten çıkıyor. 2 sene sonra yapılandırma yapan kulüpler ana paraları öderse yine eksi çıkacak. Ne olacak derseniz? Oraya geldiğimiz zaman bakarız diyorlar.

Biz imza attığımızda temerrüte düşüyoruz. Yoksa biz de harcama limitlerimiz çıksın istemez miyiz? Bankacılarla oturup konuşuyoruz. Bu kaç senede ödenir? 10 senede. Faizleri ödeme sıkıntısı var. Harcama limitleri bir kaç sene sonra çökecek. İçinde bulunduğumuz finansal durum sıkıntılı. Büyük kulüplerin uzun sürede borçları ödeyecek yapıya sahip. Nasıl diğer sektörlerde yapılandırma yapılıyorsa, bunu söylemekten sıkıldım. Burada doğru bir yapılandırma, 2-3 sene ana para faizsiz, 10 yıllık yapılandırmada bu iş döner. Bankacılar da bunu biliyor. Ancak ne hikmetse başından kurgu doğru yapılamıyor.

Biz yapılandırma yapmadık. Döviz borcumuzu bile TL’ye çeviremiyoruz. Bizler bu paraları cebimize atmıyoruz. Ben bankacı olsam Fenerbahçe’yi pamuklara sarardım. Ama aynı gemide değilmişiz gibi garip bir durumla karşı karşıyayız. Düşünsenize lokantanız var. Borcunuz var. Müşteri çekmesi lazım. Lokantayı yeniden yapılandırıyorsunuz, ancak diyorsunuz ki gıda alamazsınız, yiyecek alamazsınız, lokantayı aç parayı öde. 64’ten 18 milyon Euro’ya parayı indir diyor. TFF’nin işi Bankalarla beraber gerçekçi bir yapılandırma yapmalı. Kulüpler anlaştığımız model üzerine parayı ödemezlerse o zaman kefil olalım. Neden geçmişte kulübü bu borçlara düşürenlerin borçlarına kefil olalım. Bütün sorumluluk mevcut başkanda. Garip bir model. Aklı selimin bu süreçte galip geleceğini umut ediyoruz. Çünkü böyle yapamayız.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı