Ali Hamaney, İran’daki Benzin Zammı Eylemleriyle İlgili Konuştu

İran'da benzin zammı protestoları ile ilgili ilk defa konuşan dini lider ali Hamaney, zamma destek vererek güvenlik güçlerine talimat verdi.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden olan İran’da, devlet tarafından sübvanse edilen benzine yüzde 50 zam geldi. Başkent Tahran olmak üzere, onlarca şehirde sokağa dökülen halk, benzine gelen zamma tepki gösterdi.


HASAN RUHANİ SEBEBİNİ AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani mesele ile alakalı yaptığı açıklamada, 4 senedir benzine zam getirmediklerini söyleyerek, zammın halkın menfaatleri çerçevesinde ve dar gelirli vatandaşlara yardım için yapıldığını söyledi. Ruhani, ekonomik krize karşın hükumetin zamdan kazanç elde etmeyi hedeflemediğini ve bütün gelirin 60 milyon vatandaşa dağıtılacağını ifade etti.

ALİ HAMANEY İLK DEFA KONUŞTU

Zam ve eylemler ardından sessiz kalan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney bugün ilk defa açıklamalar yaptı. Hamaney gelen zamma destek olduğunu söyledi. İran devlet televizyonunda yayınlanan son dakika açıklamalarına göre, “Bazı insanlar şüphesiz bu karardan endişe duyuyorlar. Fakat sabotaj ve kundaklama eylemleri bizim milletimiz tarafından değil, holiganlar tarafından gerçekleştiriliyor. Devrim karşıtı İran düşmanları, her daim sabotaj ve güvenlik ihlallerine destek verdi. Bugün de bunu yapmayı sürdürüyorlar” dedi. Hamaney ayrıca, akaryakıt zammının uzman görüşlere dayandığını ifade ederek desteklenmesini istedi. Güvenlik ekiplerine de “görevlerini yerine getirmeye” davet etti.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı