adplus-dvertising

Ali Erbaş’tan “kapitalist sistem” açıklaması!

Kars Kafkas Üniversitesi’nde “İslam’ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince” konferansında açıklamalar yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Zulmün, haksızlığın, ırkçılığın ve zenginin fakiri ezmesi üstüne kurulmuş bir kapitalist sistemin olduğu yerlerde aydınlık yok” şeklinde konuştu.
Takip et
Ali Erbaş’tan “kapitalist sistem” açıklaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kars Kafkas Üniversitesi yerleşkesindeki Ahmet Arslan Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen “İslam’ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince” konferansında din görevlileri ve üniversiteli öğrencilerle bir araya geldi.

Erbaş, İslam medeniyetinin ilim, irfan, bilgi ve hikmet medeniyeti olduğunu belirtti.

Alak ve Kalem surelerinden ayetlerle ilmin önemine dikkati çeken Erbaş, “Yalnızca Müslümanlara değil insanlığa büyük bir mesaj var. İnsanlık yararlı, hayırlı maksatlarla, niyetlerle okuduğu, yazdığı, öğrendiği, öğrettiği, elinde kalem-kitap olduğu sürece kazanacaktır. Bunlardan uzak kaldığı müddetçe kaybedecektir. Tarih bunun örnekleriyle doludur.” diyerek konuştu.

Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de akıl etmek, tefekkür, tedebbür ve tezekkürü vurgulayan 550 ayet olduğunu söyledi.

İnsanoğlunun düşündüğü, düşünce ürettiği sürece aklın zekatını vereceğini dile getiren Erbaş şu şekilde konuştu:

“Düşünmemiz, akıl etmemiz emredilmektedir. Tabiatı incelemeye, evreni tefekküre yönelten ve yaratılışa dikkati çeken pek çok ayet-i kerime vardır. ‘Göğün nasıl yükseltildiğine bakmazlar mı? Dağların nasıl yayıldığına, yerlerin nasıl döşek gibi olduğuna bakmazlar mı?’ Ne var burada, tefekkür var. Kainat kitabını okumaya davet var. Dinî ilimlerle uğraşmak ne kadar faziletli ise tabii ilimlerle, fen bilimleriyle Allah rızasını gözeterek uğraşmak da o kadar faziletlidir.”

“SÜKÛNETİN OLMADIĞI YERLERDE KARANLIK VARDIR”

Erbaş, insanoğlunun kendisi ve evren ile ilişkisini vahyin kılavuzluğunda kurduğunda bireysel, toplumsal ve küresel boyuttaki mana krizini, varoluşsal bunalımlarını sükûnete dönüştürebileceğini söyledi.

Kur’an-ı Kerim’in bu sükûneti toplumda yaratmak için gönderilen bir kitap olduğuna işaret eden Erbaş şunları kaydetti:

“Sükûnetin olmadığı yerlerde karanlık vardır. Sükûnetin olduğu yerlerde aydınlık vardır. O zaman şu ayet-i kerimeyi paylaşalım; ‘Kitabı sana insanları karanlıktan aydınlığa çıkarman için gönderdik’. İşte maksat tüm insanlığın aydınlanması. Kur’an-ı Kerim evrensel bir kitaptır. Hiçbir mekan ayrımı yapmadan hedef tüm dünyadır. Hiçbir coğrafya, ırk ve renk ayrımı yapmadan tüm insanlar… Çünkü insanların huzura, sükûnete ve barışa ihtiyacı var. Peygamberlerin mirasına baktığımız zaman bunu görürüz. Vahiy ve hikmete dayalı köklü bir ilim geleneği yaratan İslam medeniyeti bunun en somut göstergesidir.”

“KAPİTALİST SİSTEMİN BULUNDUĞU YERLERDE AYDINLIK YOK”

Erbaş, zulmün ve ırkçılığın olduğu yerde aydınlıktan bahsetmenin mümkün olmayacağının altını çizerek şu şekilde devam etti:

“Hani Orta Çağ karanlığı diyorlar ya, Batı’nın o Orta Çağ karanlığı döneminde işte bu keşifler, bu inkişaflar, bu aydınlanmalar İslam dünyasında, İslam medeniyetinde ne ile yaşanıyordu Kur’an ile sünnetle yaşanıyordu. İlimle, irfanla, Kur’an ve sünnete dayalı bilgi ve hikmetle yaşanıyordu. Yedinci yüzyıldan yani Allah Resulü Efendimiz’in geldiği asırdan Batı’nın Rönesans dediği 16-17’nci asra kadar bu karanlık dönem Batı’da devam etti. İslam medeniyetinden öğrenmiş oldukları bu aydınlanma çizgisinden istifade ederek karanlıktan kurtulmaya başladı. İslam’dan neredeyse 800 yıl sonra başladı. O dönemler karanlık dönemler. Şuanda aydınlık mı? Onu da sorgulamak gerekir. Bu Şekilde aydınlık olacaksa olmaz olsun. Zulmün, haksızlığın, ırkçılığın ve zenginin fakiri ezmesi üstüne kurulmuş bir kapitalist sistemin bulunduğu yerlerde aydınlık yok. Şuanda de İslam’a muhtaç tüm dünya. O gün ne kadar muhtaçsa bugün de o kadar muhtaç. İslam ve Kur’an evrenseldir ve kıyamete kadar bu vazifesini sürdürecektir.”

“TÜM DÜNYA 11’İNCİ YÜZYILA ‘BİRÛNİ YÜZYILI’ DEMİŞ”

Erbaş, Müslüman alimlerin 7’nci yüzyıldan Rönesans’a kadar ortalama 7 asırlık bir zaman zarfında, bilimin tüm alanlarında insanlığın ufkunu aydınlattığını, teorik ve pratik boyutta ilmin öncüsü olduklarını kaydetti.

İslam bilim adamlarının felsefe, fıkıh, kelam ve sanat alanında yazdıkları eserlerin tamamının birbirinden kıymetli olduğunu ifade eden Erbaş, “İbn-i Sina’ya bakıyorsunuz, El Yasa fi’t- Tıp’ı yazdığı gibi El Musika’yı da yazmış Fârâbi’ye bakıyorsunuz. Felsefe ile devlet ile alakalı yazdıkları kitap olduğu gibi ud metoduna ait en eski kitaplar Fârâbi’ye aittir. Birûni’ye bakıyorsunuz 11. yüzyılda öyle imzasını atmış, mührünü basmış. Tüm dünya 11. yüzyıla ‘Birûni Yüzyılı’ demiş. Orta Çağ’daki Batı karanlıklar içerisinde yüzerken Birûni’nin o gün kendisine göre kurduğu fizik-kimya laboratuvarlarında yaptığı deneylerle bugün en gelişmiş teknolojik aletlerle yaptığınız deneyleri karşılaştırdığımız zaman birbirine çok yakın değerler çıkıyor.” diyerek konuştu.

“100 KÜSUR HOCAMIZIN KATKISIYLA BİR KUR’AN MEALİ HAZIRLIYORUZ”

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yeni bir meal çalışması başlattıklarını ve kurulan komisyonda her bölümden hocaların olduğunu söyledi.

Komisyonda yalnızca ilahiyat fakültesinden öğretim mensuplarının olmadığına işaret eden Erbaş şu şekilde konuştu:

“100 küsur hocamızın katkısıyla bir Kur’an meali hazırlıyoruz. Bu Kur’an mealinin hazırlanmasında bugün bizim üniversitelerimizde ya da okullarımızda branş olarak, ders olarak okunan bütün alanlardan uzmanlar olacak inşallah. Yalnızca tefsir, hadis, fıkıh, kelam yani ilahiyat alanlarındaki uzmanlardan değil fizik, astronomi, kimya, tıp, mühendislik tüm bu alanlardaki uzmanlardan da istifade ederek ‘Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı/Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı.’ diyor ya İslam şairi Mehmet Akif Ersoy, işte onu yapmaya gayret edeceğiz.”

“HEYECANINIZI VE AZMİNİZİ BİZ DE HER ZAMAN TEBRİK EDECEĞİZ, ALKIŞLAYACAĞIZ”

Erbaş, öğrencilere İslam medeniyet tarihi ve müktesebatına yönelik okumalar yapmaları tavsiyesinde bulunarak şu şekilde devam etti:

“O zaman bizim ne büyük bir medeniyetin üyeleri olduğumuzu tekrardan göreceksiniz. İftiharla daha iyi anlamış olacaksınız. O zaman umudunuz ve özgüveniniz daha da artacak. Her biriniz ilim için buraya geldiniz, ilme talip oldunuz. Yaşamınızı ilim yolunda geçireceksiniz. Hangi alanda çalışacak olursanız olunuz, çalıştığınız her alana İslami perspektiften katkılar sağlayacaksınız inşallah. Heyecanınızı ve azminizi biz de her zaman tebrik edeceğiz, alkışlayacağız.”

Erbaş, her milletin kendi değerleriyle yükseleceğini ifade ederek gençlik ile bugünün ve geleceğin bağlarının iyi kurulması gerektiğini belirtti.

“4-6 YAŞ KUR’AN KURSLARINDA 200 BİNE YAKIN ÖĞRENCİMİZ VAR”

Diyanet olarak çocukların eğitimine önem verdiklerini ifade eden Erbaş sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Lokman aleyhisselamı ben hep örnek veririm. 4-6 yaş eğitimlerinde biz bunlara çok önem veriyoruz. 10 bin kadar sınıfımız oldu elhamdülillah. Daha da artacak. 200 bine yakın öğrencimiz var. Lokman aleyhisselam çocuğunu eğitirken bakınız ne öğretiyor ona; ‘Yavrucuğum, senin yaptığın bir şey, bir hardal tanesi kadar bile olsa, sert kayaların arasında olsa, göklerde olsa, yerin derinliklerinde olsa Allah onu senin karşına getirecektir’. Çocuğun önce hesap verme duygusunu geliştiriyor. Bir insanda hesap verme duygusu olmazsa ondan nasıl emin olacağız? Bundan bana her türlü kötülük gelir? Çünkü hesap verme duygusu yok, ahiret inancı yok. İmam Gazâlî diyor ki; kötülükleri engellemenin 3 yaptırımı var. Bir vicdani müeyyide, iki kanuni müeyyide, üç uhrevi müeyyide. Vicdanları eğitmek gerekir. Ahlak eğitimi burada devreye giriyor. Kötülükleri kötülüğünü, iyiliklerin iyiliğini bizim küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza öğretmemiz gerekir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.