adplus-dvertising

Ali Erbaş Hac kurallarını açıkladı! yaş sınırı getirildi…

Koronavirüs nedeniyle iki senedir yapılamayan hac ibadetiyle alakalı konuşan Ali Erbaş, 2020’de kurayla seçilen ilk 30 binin gideceğini açıkladı. Öte Yandan 65 yaş üzeri olanlar hacca gidemeyecek.
Takip et
Ali Erbaş Hac kurallarını açıkladı! yaş sınırı getirildi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “2020’de 84 bin vatandaşımızın kurasını çektik. 84 binden ilk 30 bini ya da 40 bini hacca gönderme olanağı bulmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleştirilen iftar programında, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

İki sene süren salgının sonrasında bu sene her yerde huzur ve bereketini hissettiren bir ramazanı hep beraber ihya etmenin sevincinin meydana geldiğini söyleyen Erbaş, Kur’an ayı ramazanı mühim bir olanak olarak gördüklerini belirtti.

Erbaş, salgın önlemleri sebebiyle yaşanılan mahrumiyetin sonrasında bu sene irşat faaliyetlerinin büyük oranda yüz yüze yapıldığına işaret ederek, bu çerçevede medyanın işlevini ve kuvvetini de çok önemsediklerini ifade etti.

Elinde medya olanağı bulunan yahut bu alanda aktif görev üstlenenlerin topluma yarar sağlayacak, iyilik ve güzellikleri yaygınlaştıracak yayınlar yapmasını arzu ettiklerini dile getiren Erbaş, özellikle dini alanda yapılan faaliyetlerde sahih bilginin, doğru taktiğin ve nazik üslubun mühim olduğunun altını çizdi.

“ALO 190 Fetva Hattı’na ramazanda günde 10 bin soru yöneltiliyor”
Erbaş, daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Sosyal medyada, dini konularla alakalı hatalı görüş belirtilmesinin önlenmesiyle alakalı neler yapıldığına ilişkin soru üstüne Erbaş, bu tür konuların Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’ndaki çeşitli komisyonlarda değerlendirildiğini ve doğru bilginin kamuoyuyla paylaşıldığını belirtti.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının ülke ve millet için bir avantaj olduğunu söyleyerek, şu bilgileri verdi:

“Dün, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanımız ile konuşurken, çok sevindirici bir bilgi verdi bana. ‘Hocam, ramazan öncesi her gün 2 bin 500 soru sorulurken, ramazanda günde 10 bin soru geliyor bize.’ şeklinde konuştu. Bu müthiş bir rakam. Bu, milletimizin Diyanet İşleri Başkanlığına teveccühünün ne kadar yüksek olduğunu gösterir.”

“Türkiye’nin hac kontenjanını Suudi Arabistan açıklayacak”
Bu seneki hac için Türkiye’ye ne kadar kontenjan ayrılacağıyla alakalı soruyu cevaplayan Erbaş, Suudi Arabistan’ın bu sene hac ibadeti için ülke içinden ve dışından toplam bir milyon ziyaretçiyi kabul edeceğini, fakat ayrıntılarının gelecek haftalarda açıklanacağını duyurduğunu hatırlattı.

Erbaş, Türkiye’nin hac kontenjanını Suudi Arabistan’ın açıklayacağını anımsatarak, “Daha önce, en son hacca götürdüğümüz miktarın hiç olmazsa yarısı olur diyerek tahmin ediyorum ama bu benim umudum, arzum. Net rakamı Suudi Arabistan açıklayacak.” diyerek konuştu.

Erbaş, 84 bin kişi arasından hacca gidecek olanların nasıl belirleneceğine ilişkin soruya, “Diyelim ki ilk 30 bini alırız, eğer o ilk 30 bin içerisinden gitmeyecekler olursa, geriden gelenleri onların yerine katarız. İkinci bir kura olmayacak.” yanıtını verdi.

“Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunun toplantısında umre ücretini netleştireceğiz”
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Dr. Tevfik er Rabia ile üç hafta önce umreye ilişkin görüştüklerini hatırlatan Erbaş, Rabia’ya Türkiye’de Kovid-19 vaka sayılarının çok düştüğünü ve umreye gitmek isteyen vatandaşların bulunduğunu söylediğini aktardı.

Erbaş, isteyenlerin bundan sonra umreye gidebileceğini söyleyerek, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak umre turlarını ramazan sonrası için planlamaya başladık. Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunun yapacağı toplantıda, umre ücretini netleştireceğiz. Umrede yaş sınırı yok.” şeklinde konuştu.

Sokak hayvanlarına yönelik şiddetle alakalı soru üstüne de Erbaş, “Bizim inancımıza göre hayvanlara şiddet göstermek yasaklanmıştır. Hayvanlara merhamet göstermek gerekiyor. İslam dini merhamet dinidir.” açıklamasını yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.