Ali Erbaş, Berat Gecesi mesajı yayımladı!

Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bu geceyi vesile kılarak, yaşamımızı bizi yüceltecek ve yükseltecek olan salih amellerle güzelleştirelim” şeklinde konuştu.
Takip et
Ali Erbaş, Berat Gecesi mesajı yayımladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Berat Gecesi hakkında bir mesaj yayımladı. Prof. Dr. Erbaş mesajında, “Kıymetli Kardeşlerim, bu gece, rahmet mevsimi üç ayların bereketli zamanlarından Berat gecesini hep beraber ihya edeceğiz inşallah. Bu geceye bizleri bir defa daha eriştiren Cenab-ı Allah’a hamd ü senalar olsun. Berat, kurtuluş müjdesidir. Kulluk bilinciyle hata ve günahları terk ederek Allah’ın lütfuyla affa mazhar olmaktır. Zihni ve gönlü kirleten, yaşamı mana ve amacından uzaklaştıran her şeyden Yüce Allah’a sığınmaktır. O’nun rızasına uygun olmayan bütün arzu ve davranışlardan uzak olmaktır. Yaşamı, her şeyi bilen, gören, işiten kudret sahibi yüce Allah’ın varlığının idraki ve O’na karşı sorumluluk bilinciyle yaşamaktır” diyerek konuştu.

Berat gecesinin insanalara sorumluluklarını hatırlattığını ifade eden Prof. Dr. Erbaş, “Bencillik, kibir, haset, tamahkarlık gibi duyguların yaşamı çepeçevre kuşattığı, insanî değerlerin ve ahlakî erdemlerin örselendiği bir çağda arınmanın yüceliğine işaret eder. İnsanı, esaretten asalet ve özgürlüğe, cehaletten bilgi, hikmet ve irfana kavuşturan hakikatlerle tanışmaya davet eder. Bu geceyi vesile kılarak, yaşamımızı bizi yüceltecek ve yükseltecek olan salih amellerle güzelleştirelim. Zira salih amel bilinci bizi her türlü kötü duygu ve düşüncelerden koruyan kuvvetli bir kalkandır. Bu meyanda Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de: “İman edip salih ameller işleyenlere gelince, (Allah) onların mükâfatlarını eksiksiz ödeyecek ve lütfundan onlara daha da fazlasını verecektir,” (Nîsa, 4/173) buyurarak güzel davranışın kendi katındaki değerini ve önemini hatırlatır” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Erbaş konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yüce Rabbimizin af ve mağfiret gecesi olan bu geceyi samimi tevbelerimizle günahlarımızdan arınacağımız, dualarımızla umudumuzu yeşerteceğimiz bir kurtuluş ve diriliş gecesi yapalım.

Sevgili Peygamberimizin bizlere öğrettiği; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum…” duası ile Rabbimizden af ve mağfiret niyaz edelim. Yüce dinimiz İslam’ın yaşam veren ilkelerinin rehberliğinde, ma’rufu, saygıyı, sağduyuyu merkeze alan kuşatıcı bir yaklaşımla daha güzel bir yaşamın ve dünyanın inşası için hep birlikte gayret edelim“

Bütün İslam aleminin Berat Gecesi’ni tebrik eden Prof. Dr. Erbaş, “Bu mübarek gece vesilesiyle, milletimizin her türlü dert, sıkıntı, musibet ve hastalıklardan berî olmasını diliyor; Ramazan ayına, günah yüklerimizden arınmış olarak girebilmeyi, hesap gününde kurtuluş beratını alanlardan olmayı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.