Ali Babacan Yeni Partinin Tarihini Açıkladı

Son günlerde yeni parti iddialarıyla adından sıkça söz ettiren Ali Babacan, son noktayı koydu ve “2020 yılını geçmeden partiyi kurmak gönlümüzden geçiyor” dedi. Ali Babacan’ın kuracağı yeni partinin adı ise halen belirlenmedi.

Eski başbakan yardımcısı ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı Ali Babacan, hakkında konuşulan parti kuracağı iddialarıyla ilgili son noktayı koydu. Babacan, “Gönlümüzden geçen, takvimler 2020’yi göstermeden tüzel kişiliği kurmak” sözlerini söyledi.

AK Parti’den istifası hakkında konuşan Babacan, AK Parti’nin insan hakları, özgürlükler, çoğulcu demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi değerlerden uzaklaştığının altını çizerek, bugünkü tablonun sorumlusu olarak eski partisini gösterdi.

"TÜRKİYE'NİN BİR ADALET SORUNU VAR"

Kuracağı yeni parti hakkında da konuşan Babacan, bir gelecek vizyonu inşa edeceklerinin altını çizdi. Ali Babacan, “Yeni bir gelecek vizyonu için çalışmak, mevcut bir siyasi partinin içinde çok zor. Çünkü parti disiplini diye bir gerçekle karşı karşıyayız. Dolayısıyla beyaz bir sayfaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. AK Parti’nin kurulduğu dönemdeki politikalarından bir hayli fazla uzaklaştığını belirten Babacan sözlerine şöyle devam etti: "Yine bir özgürlük sorunu var Türkiye'nin. Yine bir temel haklar sorunu var. Ama bunların niteliği değişti. Daha farklı kesimleri de ilgilendiren sorunlar haline geldi bunlar. Ayrıca, Türkiye'nin bir adalet sorunu var. Bir ekonomi sorunu var. Bu sorunlar her kesimi ilgilendiriyor. Şu anda toplumun tümünün ortak dertleri var. Dolayısıyla, bugünkü çalışmanın hem kaynaklandığı ortam hem de nihayetinde hedeflediği kitle 2001 şartlarına göre çok çok farklı."

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı