Ali Babacan, ekonomik krizin faturasını hükümete çıkardı!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gündemle alakalı önemli açıklamalar yaptı. Merkez Bankası'ndaki yedek akçelerin bile Hazine'ye aktarıldığını ve bu yedek akçenin harcandığını belirten Babacan, hükümetin ekonomide büyük yanlışlar yaptığını ve yapılmaya devam ettiğini belirtti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bidebunuizle programında, basın mensupları Yavuz Oğhan ve Akif Beki’nin sorularını cevapladı.

Babacan, ekonomik olarak zor bir dönem geçiren Türkiye’nin mali bünyesinin kriz öncesinde de zayıf olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankasının rezervleri mühim ölçüde eridiği belirten Babacan şu şekilde konuştu:

* Türkiye’nin zaten mali bünyesi, finansal bünyesi bu kriz salgınından önce oldukça zayıflamıştı. Merkez Bankasının rezervleri mühim ölçüde erimişti.

*136 milyarı gören rezervler, 85 milyona indi şu anda brüt, nette 25, hatta snam anlaşmalarında ve Hazine’nin Merkez Bankası’nda tuttuğu mevduatları düşünürseniz rezervler eksi. Merkez Bankası yalnızca rezervleri eritmedi, aynı zamanda kribilitesini kaybetmiş bir Merkez Bankası idi.

* Hükümetin aşırı müdahalesi ve neredeyse Merkez Bankası’nın bağımsızlığının tamamen ortadan kalkması Türkiye’nin kurumsal yapılarının erozyona uğraması, öbür bağımsız kurularının da artık kurum olarak güvenirliğini ve itibarını yitirmiş olması bizim en büyük sorunlarımız zaten.

* Bu kriz öncesinde de böyleydi. Bunun yanında bütçe açığı artmıştı, mali alan daralmıştı. Merkez Bankası’ndaki yedek akçeler bile Hazine’ye devredildi ve harcandı. 2019’un karı ve yedek akçesi ocak ayında alındı ve harcandı.

*Bir öbür mühim konuda Türkiye’deki serbest piyasa mekanizmaları, Kambiyo Rejimi, sermaye hareketleri hakkında de ciddi bir müdahalenin olduğu dönemi yaşıyordu Türkiye. Zaten devlet müdahalesinin çok aşırı olduğu, dolayısıyla aşırı müdahale nedeniyle de öngörülemezliğin arttığı bir dönemi yaşıyordu Türkiye. Böylesine ekonomik olarak son derece sıkıntılı olduğumuz bir dönemde, işsizliğin arttığı, genç işsizliğin bu kriz öncesi yüzde 27’yi gördü. Rekordur yani. Türkiye maalesef zayıf bir dönemde yakalandı.

* Birde kriz başladıktan sonra yapılanlar, kriz yönetimi. Özellikle ekonomi bakımından söylüyorum. Son derece büyük hatalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

“HER HANGİ BİR TARİKATA MENSUP MİSİNİZ?” SORUSUNA YANIT

Babacan, “Her hangi bir tarikata mensup misiniz?” sorusuna “Hiçbir zaman olmadım. Benim annem, babam hiçbir zaman olmadılar. Ailemde hiç kimse olmadı, yakın çevremi söylüyorum. Çünkü biz açıkçası aile olarak akla çok önem veriyoruz. Ben aklımı kesinlikle hiç kimseye teslim etmedim bugüne kadar. Her zaman kendi hür irademle hareket ettim. Benden büyük tek bir irade var, o da ilahi irade. Onun haricinde ben kendi irademle hareket ettim. Yaşamımın her aşamasında, AK Parti içerisinde dahi. Bunları neyden anlayabilirsiniz. Hemen hemen 17-18 senelik bir AK Parti geçmişim var. Ve o süre içerisinde benim açıklamalarım var. Tüm görüntüleri tarayın, ağzımdan çıkan her şeyi tarayın. Ben tamamının altına imzamı atarım” ifadelerini kullandı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı