Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümitcan Uygun neden tahliye oldu?

Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümüne ilişkin soruşturmada baş şüpheli olan fakat ‘uyuşturucu kullanımını özendirmek’ suçundan tutuklanan Ümitcan Uygun 6 ay yattıktan sonra cezaevinden salıverildi. Ümitcan Uygun’un tahliye edilmesiyle alakalı mahkemenin gerekçesi gün yüzüne çıktı.
Takip et
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümitcan Uygun neden tahliye oldu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’da Aleyna Çakır adıyla bilenen Sema Esen’in 3 Haziran 2020 günü evinde bornoz kuşağıyla tavana asılı biçimde cansız cesedi bulundu. “İntihar mı, cinayet mi?” münakaşasına neden olan şüpheli ölümle alakalı olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında erkek arkadaşı Ümitcan Uygun, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümitcan Uygun neden tahliye oldu?

Uyuşturucu kullandığı anlara ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaşılınca Uygun, “uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak ve kullanılmasını alenen özendirmek” suçundan geçen ocak ayında tutuklandı. Savcılık aynı suçtan iddianame düzenledi. Fakat alakalı mahkeme, eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle iddianamenin iadesine karar verdi.

Mahkemenin gerekçesi ne?

Yapılan itirazlar da reddedilince “iddianamenin iadesi” kararı kesinleşti. Bunun üstüne savcılığın, kararın bozulması için Adalet Bakanlığı’na yasa faydasına bozma müracaatında bulunduğu öğrenildi.

Ortalama 6 aydır tutuklu bulunan Uygun, avukatının itirazı üstüne önceki gece yarısı Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nce, “6 aylık tutukluluk süresinin aşıldığı” gerekçesiyle tahliyesine karar verildi.

Uygun’un avukatı “Hukuka aykırı olarak 6 aydır tutuklu olan müvekkilim Ümit Uygun tahliye oldu” sözleriyle tahliye kararını duyurdu.

Uygun’un canlı yayında Aleyna Çakır’ı darp edilmesi olayıyla alakalı olarak tutuksuz yargılaması ise devam ediyor.

Genç kadının şüpheli ölümüne ilişkin soruşturma da halen sürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.