Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?

Pınar Fidan Alevilere ne söyledi? Pınar Fidan yaptığı konuşma sonrası sosyal medyada gündem oldu. Ekrem İmamoğlu, Aleviler, Kemal Kılıçdaroğlu söylediği sözlerle gündem oldu. Youtube'da "Ofansif Mizah" adlı programda Alevi vatandaşlara yönelik sarf ettiği sözler büyük tepkiye yol açtı. Ünlüler Pınar Fidan'a nasıl tepki gösterdi? Pınar Fidan ifadesinde ne dedi? Neden bu kadar tepki aldı?

Pınar Fidan tepkiler sonrasında twitter hesabını kilitlerken yaptığı son paylaşım da dillerde. Fidan, korona için de “Virüs var evde kal, ben ne zaman itlik, serserilik, asilik orospuluk yapacağım’ diye yazmıştı.

Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?

Siyasiler isimli Stand Up olay oldu! Pınar Fidan, Kısmet Şov isimli Youtube kanalı ile Açık Büfe kanalında yaptığı videolarla adından söz ettiriyor. Ancak son Siyasiler isimli Stand Up’unda kendisine yakışmayacak sözler sarf etti. Fidan, “aleviler cemevinde olmaz, saldırganlar niye oraya gidiyor ki? meyhaneye gitsinler, çok istiyorlarsa bir otele doldurup yaksınlar” sözüyle gündeme oturdu.

Sivas Katliamı acısı komedi unsuru yapan Pınar Fidan, kısa sürede kim olduğu nereli olduğu kaç yaşında olduğu merak edildi. Tuz Biber isimli komedi programında konuşan Pınar Fidan, kaç yaşında nereli henüz bilgiye ulaşamadık. Pınar Fidan kimdir daha çok nereli olduğu merak ediliyor. Bilgi geldikçe haberimize eklenecektir.

Bazı Stand-Upları:

Tuz-Biber / 2020

DUMB / 2019

Rol Aldığı Kısa Filmler:

Göründüğü Gibi / As It Appears (Esin, 2015)

FİDAN’DAN SAVCILIKTA İFADE VERDİ: BEN DE ALEVİYİM

Öte yandan kendisine gelen sert tepkiler üzerine açıklama yapan Fidan, ‘ironi yaptım ben de aleviyim’ ifadelerini kullandı.

“Tuz-Biber” adlı stand-up gösterisinde Alevi vatandaşlar ve Madımak Katliamı hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle Pınar Fidan hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifade veren Fidan, savunmasında kendisinin de Alevi olduğunu söyledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olayın çok yönlü soruşturulması için talimat verdi. Soruşturma kapsamında komedyen Pınar Fidan, ifade için emniyete çağrıldı. Fidan, avukatıyla birlikte Kadıköy Güvenlk Büro Amirliği’ne gelerek ifade verdi.

Pınar Fidan, ifadesinin alınmasının ardından emniyetten ayrıldı. Fidan’ın ifadesinde, “Mizah amacıyla söylenen sözler, ben de Aleviyim, öyle bir kastım olamaz” dediği öğrenildi.

Fidan, sosyal medyada yayılan videosuna gelen tepkiler üzerine de “Ben de Aleviyim” diyerek “ofansif mizah yaptığını” söylemişti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU

Tuz Biber isimli stand-up programında Aleviler ile ilgili, “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var” cümlelerini sarf eden ve binlerce insanın tepkisini çeken Pınar Fidan hakkında CHP Ankara Milletvekili Av. Ali Haydar Hakverdi ile Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Erdem Gökpınar tarafından şikâyette bulunulmuştu.

Hakverdi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökpınar ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarına ayrı ayrı Fidan’ın “Hakaret” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik” ile “Suçu ve Suçluyu Övme” suçlarını işlediği öne sürülere suç duyurularında bulunmuştu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Pınar Fidan’ın tepki çeken sözleri üzerine soruşturma başlattı.

BAŞSAVCIDAN AÇIKLAMA

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “19.03.2020 günü sosyal medyada bir bayan şahsın stand-up gösterisi sırasında Alevi vatandaşlara yönelik sözler söylediğine dair yayınlar yapıldığının belirlenmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Halkın Kin ve Düşmanlığa Tahrik’ suçundan (TCK.m.216) soruşturma başlatılmış olup, soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılması amacıyla gereken tüm işlemlerin süratle ve titizlikle yapıldığı, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ŞİKAYET EDİLMİŞTİ

Pınar Fidan hakkında Gaziantep Barosu yönetim Kurulu Üyesi Avukat Erdem Gökpınar da şikayette bulunmuştu.

Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir? Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?

GÖSTERİNİN YAPILDIĞI MEKANDAN ÖZÜR

Bu arada gösterinin yapıldığı Aylak isimli mekan da bir özür metni yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Geçtiğimiz günlerde mekanımızda sahne alan kişinin gösterisiyle ilgili medyada çıkan olumsuz haberler ve sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine sizleri konuyla ilgili bilgilendirmek istedik. Aylak Bar kurulduğu günden bu yana birçok konser, şiir dinletisi ve farklı sahne performansına ev sahipliği yapan bir mekandır. Bu şekilde gündeme gelmek bizleri derinden üzdü. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, genç yeteneklere her zaman kapılarına açan işletmemizin rolü yapılan gösterilere mekân sağlamaktır. Bu gösteriler farklı birçok mekânda sahnelenen gösterilerdir. Gösterilerin içerik üretimi sanatçıların sorumluluğundadır. Bahsi geçen kişinin mekanımızla organik bir bağı yoktur. Bundan sonrasında da herhangi bir bağı olmayacaktır. Yüreği incinen tüm dostlarımızın üzüntüsüne ortağız. Aylak Bar olarak, ayrımcılık yapmadan toplumun her kesiminin her zaman yanındayız ve herkesi sevgiyle kucaklıyoruz.”

KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNMUŞTU

Pınar Fidan Tuz Biber isimli stand-up gösterisinde Madımak Katliamı’na da göndermede bulunarak “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var” ifadelerini kullanmıştı. Tepkiler üzerine Instagram hesabından bir açıklama yapan Fidan, ironi yaptığını belirtmiş, kendisinin de Alevi olduğunu yazmıştı.

Tepkilerin artması üzerine ise Fidan, hesabını kapatmıştı.

Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?

ÜNLÜLERDEN PINAR FİDAN’A TEPKİ

Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir? Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir? Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir? Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?

CHP Kültür, Sanat ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Pınar Fidan tarafından gerçekleştirilen ve sosyal medyada hızla yayılarak tepkiye yol açan stand-up gösterisi için “insanlık ayıbı olan katliamlar üzerinden mizah yapılmaz” dedi.

Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?

PINAR FİDAN’A DESTEK VERENLER DE OLDU

Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir? Alevilere hakaret eden Pınar Fidan kimdir?

Benzer Haberler

4 Yorum

  1. sanati soytarilikla karistiran ve sonrasinda bende aleviyim ironi yaptim diyen bu soytari icindeki nefreti alevi halkina karsi bakis acisini net bir sekilde gostermistir ironi uc bes yakin arkadasinla yapacagin rahat sohpetlerde olur bir toplumun inanc sekliyle acilariyla dalga gecmek serefsizlikten ote bir sey degildir insan olarak kendinden utanmali

  2. Sevgili Pınar Fidan’ın sosyal medyada tepki çeken videosunu defalarca izledim ancak bir anormallik göremedim. Ya bende bir anormallik var ya da bizim toplum ironiyi, eleştiriyi, gülmeyi bilmiyor. Ne var anlamadım. Tabii ki sanatla yapılan eleştiri adama batar hem de dibine kadar. Böyle devekuşu psikolojisiyle hiçbir şey üretmeden, sorgulamadan ortalıkta dolaşıp, kutsalına dokununca da ortalığı velveleye vermek maalesef bizim toplumun kötü bir huyu. Pınar’ın değil bunun değişmesi lazım…

  3. Alevileri aşağılayan, onların yaşadığı katliamları espiri konusu eden, onların acılarını orada bulunan insanlara meze eden Pınar Fidan, keşke bu ironini yüzyıllardır alevileri kesen, yakan, asan, derisini yüzen, onları yok sayan, inkâr eden, asimile eden egemen güçlere, yezitlere, faşistlere karşı yapsaydın. Sözde- kendince özgürce- espiri yapmışsın ama bu yaptığın ne espiri ne de özgür sanattır. Bu yaptığın ezilen, yok sayılan bir inancı aşağılamaktır, ırkçılıktır. Tiyatro özgürdür evet ve bu özgürlüğün tek kuralı saygıdır. Yaptığın özellikle de bu ülkede ezilen, yok sayılan ve yüzyıllardır katliamlara maruz kalan bu inanç mensuplarına, en basit deyimiyle, saygısızlıktır, terbiyesizliktir. Seni kınıyoruz ve mazlum Alevilere yaptığın bu hadsizlikten dolayı senden sesli bir özür bekliyoruz.

    Not: Gerçi özrü kabahatini örtmez. Görüldüğü yerde yüzüne tükürülmeli. Gelecekte stand up yapması da yasaklanmalıdır. Bunun gibi faşizan yaratıklar virüsten de tehlikelidir.

  4. Suc bunlarda degil, Suc bunlari egitenlerdedir, 1400 yillik asimile politikasinin yansimasidir.
    ELINE, DILINE VE BELINE SAHIP OLAN ALEVI YASAM FELSEFESINE TAHMULLERI YOK BUNLARIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı