Alanyaspor-Fenerbahçe maçında iptal edilen penaltı ortalığı karıştırdı!

Alanya-Fenerbahçe maçında Valencia’nın düşmesiyle alınan penaltı kararının var uyarısıyla iptal edilmesi tartışmalara sebep oldu. Futbol dünyası kararla ilgili ikiye bölünürken yorumcular iptal kararını tartışıyor.
Takip et
Alanyaspor-Fenerbahçe maçında iptal edilen penaltı ortalığı karıştırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ahmet Çakar, “Hakem bir eli görmez yahut penaltıyı değerlendirir, bunlar hakem hatasıdır. Alanya’da meydana gelen ise münakaşasız kural hatasıdır” derken, Deniz Çoban, “Protokole aykırı hareket edildi ama kural hatası yok” görüşünü savundu. Bünyamin Gezer’e göre ise ofsayt.

Alanyaspor-Fenerbahçe maçında Valencia’nın Steven Caulker tarafından düşürülmesinin sonrasında hakem Yaşar Kemal Uğurlu penaltı kararı verdi. Pozisyonda yardımcı hakem ofsayt bayrağını kaldırmamıştı. Her penaltı ve gol kararında olduğu gibi VAR odasında kontrol yapıldı; VAR hakemi Halil Umut Meler, Mesut Özil’in pası ardından Valencia’nın ofsayt pozisyonunda olduğunu iletti ve Fenerbahçe lehine verilen penaltı iptal edildi. Pozisyona dair pek çok hakem yorumcusundan farklı yorumlar geldi. Önce onlara bir göz atalım:

AHMET ÇAKAR (SABAH): KURAL HATASI

FIFA oyun kuralları der ki; ofsayttaki bir oyuncu topa doğru hareketlendiğinde topa dokunmadan önce bir faulle karşılaşırsa onun ofsaytta olması söz konusu olmaz, pozisyon faulle cezalandırılır. Ofsaytta bile olsan topa dokunmadığın sürece bir penaltıya maruz kalırsan ofsayt söz konusu olmaz, penaltı verilir. Kim ne derse desin, bu bir hakem hatası değildir. Hakem bir eli görmez yahut penaltıyı yanlış değerlendirir, bunlar kabulümüzdür, hatadır ama hakem hatasıdır. Alanya’da meydana gelen ise münakaşasız kitapta yazdığının tam tersine verilmiş bir kural hatasıdır.

Alanyaspor-Fenerbahçe maçında iptal edilen penaltı ortalığı karıştırdı!

DENiZ ÇOBAN (FANATiK): PROTOKOLE AYKIRI

Valencia’nın rakibinin koşu yolunda bulunduğunu ve topa doğru hareketlenmesini önlediğini düşünerek ofsayt yorumu yapabileceğiniz gibi, henüz top o bölgeye gelmemiş ve ofsayttan önce faul olmuş da diyebilirsiniz. Tartışılacak ve hakem yorumuna muhtaç bir pozisyondan söz ediyoruz. Ancak Video Yardımcı Hakem (VAR), hakem yorumuna muhtaç bu pozisyon için ofsayt kararı verdirdi. Eğer Yaşar Kemal Uğurlu pozisyonu izleseydi, kendi yorumuna göre ofsayt da diyebilirdi penaltı da…

BÜNYAMiN GEZER (TRT): NET OFSAYT

BU pozisyon net bir ofsayt. Biz yalnızca bir yerden okursak hatalara düşebiliriz. Kuralda diyor ki; ofsayt pozisyonundaki hareketli yahut duran bir oyuncunun rakibinin yolunda bulunması ve onun topa doğru hareketini önlemesi, eğer rakibinin oynama olanağını yahut top için mücadelesini etkilerse bu bir ofsayt ihlalidir. Buyur işte çok net.

OYUN KURALLARI NE DiYOR?

2020-21 Oyun Kuralları Kitabı’nın OFSAYT hakkında bölümünde dikkat edeceğimiz noktalar var… 100. sayfada dikkat çekilen 3 madde belirtilmiştir:

1- Ofsayt pozisyonundaki hareketli yahut duran bir oyuncunun rakibinin yolunda bulunması ve onun topa doğru hareketini önlemesi, eğer rakibinin oynama olanağını yahut top için mücadelesini etkilerse bu bir ofsayt ihlalidir, eğer bu oyuncu rakibinin yoluna doğru hareket eder ve onun ilerlemesini engellerse bu ihlal Kural 12’ye göre cezalandırılacaktır.

2- Topla oynama niyetiyle topa doğru hareket eden ofsayt pozisyonundaki oyuncu ya topla oynamadan yahut topla oynamaya teşebbüs etmeden yahut rakibi ile top için mücadeleye girmeden önce faul yapılırsa, bu vaziyet ofsayt ihlalinden önce gerçekleştiği için faul ile cezalandırılır.

Alanyaspor-Fenerbahçe maçında iptal edilen penaltı ortalığı karıştırdı!

3- Halihazırda topla oynayan yahut oynamaya teşebbüs eden yahut rakibi ile top için mücadele eden ofsayt pozisyonundaki bir oyuncuya ihlal yapıldığında, faul yapılmadan önce ofsayt gerçekleştiği için pozisyon ofsayt ile cezalandırılır.

VALENCiA-CAULKER MÜCADELESi HANGi MADDENiN KAPSAMINDA?

· Valencia’nın Caulker tarafından düşürüldüğü an yukarıdaki hangi maddeye giriyor? 2’nci mi, 3’üncü mü? Top, oyunculardan 3-4 metre uzakta ve birkaç adımda Valencia müdahale edebilecek vaziyette.

· 2. Madde açısından: Ofsayt pozisyonundaki oyuncu için söylenen net ifadeler var: “Topla oynamaya teşebbüs etmeden” yahut “Rakibiyle top için mücadeleye girmeden önce faul yapılırsa” biçiminde belirtilmektedir. Yani Valencia ve Caulker için 2. maddeyi uyarlarsak, Mesut daha topa vurmadan yahut vurduğu ilk anda nereye gittiği belirsiz bir durumdayken penaltı verilmesi vaziyetinde ofsayt devre dışı kalacaktır. Çünkü
Mesut daha topu göndermeden önce, Valencia’nın vaziyeti ofsayt kuralının ilk cümlesindeki gibidir: “Ofsayt pozisyonunda bulunmak bir ihlal değildir.”

· 3. Madde açısından: Topla oynayan yahut teşebbüs eden tanımına Valencia uymaktadır. Sebebi de Valencia’nın yere düşme anıyla, topun bacaklarının arasına girmesi arasında 1 saniye var. Bariz biçimde, topla oynama teşebbüsünü, topa temas etmeye çevirmek üzere. Aynı maddede söylenen, rakibi ile top için mücadele tanımı da faulün yapıldığı an ile topun konumu dikkatle izlediğinizde gerçekleşmiş. Netice olarak bu pozisyon özelinde 3. maddenin koşullarının düşünülmesi lazım.

VAR, HAKEMi ÇAĞIRMALI MIYDI?

VAR bildiğiniz üzere çok büyük oranda ofsayt kararlarında hakemi izlemeye davet etmez. Ne zaman eder? VAR ve AVAR ofsayt konusunda tereddütte kalırsa. Örneğin, kalecinin önünde duran bir hücum oyuncusu, vuruş yapıldığında kaleciyi etkilememiş mi, etkilememiş mi? Kararsız kalındığında yahut benzeri şüphelerde davet ederler. VAR hakemi Halil Umut Meler, top Mesut’tan ilk çıktığı anda ya da top bu ikilinin dibine gitmeden önce Valencia-Caulker müdahalesi gerçekleşmiş olsaydı belki şüpheye düşüp davet edebilirdi. Fakat topun direkt olarak bu iki oyuncunun oynama mesafesine gelmiş olduğunu ve o sırada faul yapıldığını gördüğünden yorum yapma gereği hissetmedi. Ceza alanında topla buluşma olasılığı olan başka oyuncular olsaydı belki VAR, hakemi izlemeye davet edebilirdi.

KURAL HATASI VAR MI?

Ahmet Çakar, “Bu kural hatasıdır” diyor. Görüldüğü üzere VAR hakemine göre kitapta yazan 3. maddeye uygun gelişen bir pozisyon. Velev ki değil, bu vaziyette şöyle belirtilir: Hakem 3. maddeye göre değerlendirme yapıp ofsayt vermiştir. Halbuki öbür maddeye göre penaltı vermesi lazımdı denilip, hakemin bir yorum hatası yaptığı düşünülür. Bir elle oynamada penaltı verip vermemeden farkı olmayan bir pozisyon. Hakem elle oynamaya penaltı vermedi diyerek kural hatası mı diyoruz? Kural hatası münakaşası her daim yapılır lakin çoğu polemikten öteye gitmez.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.