adplus-dvertising

Akyaka’da ürküten görüntü, süper gelgitler başladı, deniz suyu 50 metre çekildi

Muğla’nın Ula ilçesi turistik Akyaka Mahallesi’nde deniz suyunda yer yer 50 metreye ulaşan çekilmeler meydana geldi. Süper gelgit olarak isimlendirilen deniz suyu çekilmesinden ötürü ürküten görüntüler meydana gelirken uzmanlar korkulacak bir şey olmadığını, bu vaziyetin mevsimler geçişlerden meydana geldiğini vurguladı.
Takip et
Akyaka’da ürküten görüntü, süper gelgitler başladı, deniz suyu 50 metre çekildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muğla’nın Ula ilçesi turistik Akyaka Mahallesi’nde deniz suyunda çekilmeler meydana geldi. Yer yer 50 metreye ulaşan çekilmeler gündüz saatlerinde başladı. Özellikle geceleri Dolunay çıktığında bu çekilmelerin daha çok meydana geleceği açıklandı. Bu mevsimde meydana gelen deniz suyu çekilmelerinin süper gelgit olarak adlandırıldığını söyleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Nisan ayı başına kadar gelgitlerin sürebileceğini açıkladı. Gelgit etkilerinin güneş ve ayın konumuna göre değiştiğini söyleyen Doç. Dr. Özçelik, “Deniz seviyesindeki değişiklikler gökyüzündeki gezegenler arasındaki çekim kuvvetinden kaynaklı olarak, rüzgar etkilerine bağlı, açık hava basıncındaki etkilere bağlı olarak, depremler neticesi tsunami etkilerine bağlı olarak değişmekte. Bu etkilerin en büyüğü gelgit etkileri. Özellikle güneşin ve ayın konumuna bağlı olarak gelgit etkilerini çeşitli coğrafyalarda görebilmekteyiz. Genel olarak günde bir kez yahut iki kez bunun karışımı biçiminde konuma bağlı olarak gelgit etkisi söz konusu olmakta. Zaman zaman Ay’ın bazı vaziyetlerinde, ilk Ay ve Dolunay zamanlarında bu etkilerin daha çok olduğu gök cisimlerinin konumlarına bağlı olarak yerküre üstündeki farklı noktalardaki çekim kuvvetinin daha çok olduğu noktalarda daha büyük gelgitleri görebiliyoruz. Senenin en fazla olduğu vaziyetlere süper gel git diyoruz. Süper gelgit zamanlarında normal zamanlardan daha büyük gelgit etkileri söz konusu. Bu gün ve ay içinde değişir. Özellikle Dolunay ve ilk Ay zamanlarında bu etkilerin daha çok olduğu, deniz kenarlarında büyük karasal alanların ortaya çıktığını örüyoruz” şeklinde konuştu.

“ŞİDDETLİ DEPREMLERLE GELGİT ETKİLERİNİN OLDUĞUNA İLİŞKİN LİTERATÜRDE ÖNEMLİ BİR BİLGİ BULUNMADI”

Halk arasında deniz suyu çekilmelerinin deprem ile bağlantı kurulmasını değerlendiren Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Aynı gök cisimlerinin birbirini çektiği gibi, gelgit yarattığı gibi yer kabuğu üstünde de gevşeme ve bırakma hareketleri söz konusu. Bu hareketlerden kaynaklı olarak geçmiş çağlardan beri insanlar özellikle Dolunay ve ilk Ay zamanlarında birkaç gün içerisinde deprem olacağı gibi kaygılar taşımakta. Literatürde bildiğim kadarı ile küçük çaplı depremler ile bu gelgit olayları arasında az da olsa bağlantı olduğunu gösteren bir çalışma olmakla birlikte büyük şiddetli depremlerle gelgit etkilerinin büyük bir bağlantı olduğuna ilişkin literatürde mühim bir bilgi bulunmadığını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.