adplus-dvertising

AKSUNGUR’a baz istasyonu özelliği kazandırıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından Orta İrtifa Uzun Havada Kalış (MALE+) sınıfı olarak geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı’na (İHA) ilk defa sivil baz istasyonu entegre edildi. Bu yetenek ile afet vaziyetlerinde DataLink sistemleri üstünden mobil iletişim aralıksız olarak sağlanacak.
Takip et
AKSUNGUR’a baz istasyonu özelliği kazandırıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin çift motorlu ilk insansız hava aracı olan AKSUNGUR’a yeni bir yetenek daha kazandırıldı. 750 kg yararlı yük taşıma kapasitesi bulunan platforma entegre edilen sivil baz istasyonu üstünden ilk defa aralıksız cep telefonu görüşmesi sağlandı. Turkcell tarafından sağlanan mobil data desteği ile gerçekleşen ilk testleri başarı ile tamamlanan bu yetenek sayesinde AKSUNGUR, yangın, deprem gibi afet vaziyetlerinde istihbarat, gözetleme, keşif faaliyetlerinin yanı sıra baz istasyonu olarak da görev yapabilecek.

Baz istasyonu özelliği kazandırılan AKSUNGUR İHA hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “AKSUNGUR’umuza entegre edilen baz istasyonu ile uçtan uca iletişime yeni bir boyut kazandırdık. Afet vaziyetlerinde mobil iletişimin aralıksız devam etmesine olanak sağlayacak bu kabiliyetle ihtiyaç duyulması halinde AKSUNGUR mobil baz istasyonu olarak havadan destek sağlayabilecek” şeklinde konuştu.

40 bine fite kadar uzun zamanlı operasyonlara olanak veren iki tane çift turboşarjlı motora sahip AKSUNGUR İHA, EO/IR, SAR ve SIGINT yararlı yükleri barındırabiliyor. İlk uçuşunu 2019 senesinde icra eden platform, 50 saat havada kalış rekoruna sahip. Geçtiğimiz sene Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Adana’da konuşlu olarak yangın tespit ve gözetleme görevleri gerçekleştiren AKSUNGUR’dan şu an Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 2 tane bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.