Akşener döviz kuruna dikkat çekerek seçim çağrısı yaptı!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, Merkez Bankası rezervleri ve dolar kuruyla alakalı sert eleştiriler yöneltti. Akşener, “Artık vakit hesap vakti, sandık vakti, seçim vakti” şeklinde konuştu.
Takip et
Akşener döviz kuruna dikkat çekerek seçim çağrısı yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İYİ Parti lideri Meral Akşener, TBMM’de İYİ Parti’nin grup toplantısında konuştu.

Akşener, Merkez Bankası’ndaki görevden almalarla alakalı olarak, “Merkez Bankası başkanları sayın Erdoğan sayesinde mevsimlik işçi oldular. Yazlık ayrı, kışlık ayrı” şeklinde konuştu.

Akşener, dövizdeki yükselişin etkileri hakkında, “Kurdaki 1 liralık artış dış borcumuzu da 450 milyar lira artırıyor. Bu borç elektrik, doğalgaz, giyim kuşam fiyatları artacak, öyle ödenecek. Faturayı millet olarak hepimiz ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Akşener, “Milletimiz bu gidişe daha çok tahammül edemez. Artık vakit hesap vakti, sandık vakti, seçim vakti, artık vakit iyilerin vakti” diyerek konuştu.

Akşener’in açıklamalar:

“MERKEZ BANKASI BAŞKANLARI MEVSİMLİK İŞÇİ OLDU”

Faizler ve enflasyon tavan, dolar 10 liraya koşuyor, işsizlik alıp başını gitmiş, herkes perişan. İşte size partili cumhurbaşkanlığı ile uçan Türkiye. Bu olağanüstü yönetim performansı yetmiyormuş gibi kendisi sanki dolaptaki yazlıklar ve kışlıkları değiştiriyor gibi Merkez Bankası başkanlarını değiştirdi. Merkez Bankası başkanları sayın Erdoğan sayesinde mevsimlik işçi oldular. Yazlık ayrı, kışlık ayrı. Son olarak, geçen hafta faiz indirimine mesafeli duran kurul mensuplarına de el attı. Kaçınılmaz etki olarak dizginlenemeyen dolar kuru ile milletimizi baş başa bıraktı. Sen bildiğini okumaya, problemleri çözmek yerine halının altına süpürmeye devam ettikçe dolar artıyor. Milletimizin alım kuvveti düşüyor, esnafımız sattığının yerine yenisini koyamıyor. Orta ölçekli firmalarımız zora giriyor. Servetimiz el değiştiriyor. Milletimiz perişan oluyor.

“REZERVLER MERKEZ BANKASI’NIN DEĞİL”

Bunlar olurken Maliye Bakanı ortada yok, sen yalnızca seyrediyorsun. Merkez Bankası Başkanı da seyrediyor. Bu arkadaş 125 milyar dolar rezervimiz var diyor, o zaman müdahale etsene kardeşim. Edemez. Çünkü rezervler Merkez Bankası’nın değil. 128 milyar doları çatır çatır yediler. Merkez Bankası da tam takır kuru bakır kaldı. Şu anda net rezerv maalesef eksi 43 milyar dolar. Merkez Bankası bugün dükkanı kapatacağım dese 43 milyar dolar paraya ihtiyacı var. Bugün burada gene tekrar ediyorum. Merkez Bankası kuvvetini itibarından alır, itibarı da bağımsızlığından gelir.

KURDAKİ YÜKSELİŞ

Sen faizleri düşürdün, risk primi arttı, tahvil faizleri arttı, dış kaynak için ödenecek faiz arttı. Devlet bütçesinden yalnızca bu sene 200 milyar lira faiz ödemesi yapılacak. Bu Türkiye’de kayıtlı 22 milyon çalışanın vergilerinden daha yüksek. Yani verginin hepsi faize gidecek. Kurdaki 1 liralık artış dış borcumuzu da 450 milyar lira artırıyor. Bu borç elektrik, doğalgaz, giyim kuşam fiyatları artacak, öyle ödenecek. Faturayı millet olarak hepimiz ödeyeceğiz.

“ARTIK VAKİT SANDIK VAKTİ, SEÇİM VAKTİ”

Haydi sayın Erdoğan, vakit tamam. Çırpınmanın, çamura yatmanın alemi yok. Milletimiz bu gidişe daha çok tahammül edemez. Artık vakit hesap vakti, sandık vakti, seçim vakti, artık vakit iyilerin vakti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.