AKP’li Nurettin Canikli İBB’yi otobüs bakımlarında yolsuzlukla suçladı!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'den İBB için gündem yaratacak yolsuzluk iddiası. Canikli, İBB'nin otobüs bakımları üzerinden 732 milyon liralık yolsuzluk yaptığını söyleyerek "Tarihin en büyük yolsuzluğu. Yalnızca 7le. 1993’teki İSKİ skandalı bunun yanında devede kulak kalır" dedi.
Takip et
AKP’li Nurettin Canikli İBB’yi otobüs bakımlarında yolsuzlukla suçladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulunda, 2022 Senesi Merkezi Yönetim Bütçe Yasası Teklifi ile 2020 Senesi Merkezi Yönetim Kesin Hesap Yasası Teklifi üstünde AK Parti Grubu ismine yaptığı konuşmada, bütçelerin mühim bir kaleminin de belediyelere aktarıldığını belirtti.

Belediyelere aktarılan kaynakların yerinde kullanılıp kullanılmadığının önem arz ettiğini söyleyen Canikli, bunun milletin menfaatine harcanıp harcanmadığının denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince düzenlenen bazılelerde usulsüzlükler olduğunu savunan Canikli, otobüs bakım ve onarım hizmetleriyle ilgilileleri Ulaşım İç ve Dış Ticaret AŞ adlı bir firmanın aldığını anlattı. Canikli, 7lede yaklaşık ortalama maliyete göre indirim oranının yüzde 1 olduğunu kaydetti.

Nurettin Canikli, AK Parti döneminde bulelerin yaklaşık indirim oranının yüzde 22 olduğuna dikkati çekerek, “Yarışmanın olduğu hiçbir normallede,le rakamı asla ortalama maliyet rakamına yaklaşmaz. Onun çok altındadır.” diyerek konuştu.

“FÜTURSUZCA SOYGUN YAPILIYOR”

Sistematik bir organizasyon olduğunu belirten Canikli, “Yalnızca belli şirketler giriyor, o şirketlere diyorlar ki ‘Siz, eksik belge verin,le dışı kalın’. Tek başınaleyi alan o şirkete da ortalama maliyet rakamı idare tarafından bildiriliyor, belirtiliyor. Yoksa o rakamı yakalaması mümkün değil, eşyanın tabiatına aykırı, milyonda bir olasılık. Tamamında tam bir tezgah kurulmuş. Saadet zinciri. Müthiş bir organizasyon.” şeklinde konuştu.

Göz göre göre fütursuzca soygun yapıldığını ifade eden Canikli, şunları belirtti:

“Maliye müfettişliği görevinde bu tür soruşturmaları çok yaptım. Yasaya, mevzuata aykırılıklarla karşılaştık, gereği yapıldı. Sistematik bir yolsuzlukla hiç karşılaşmadık bugüne kadar. Tarihin en büyük yolsuzluğu. Yalnızca 7le. 1993’teki İSKİ skandalı bunun yanında devede kulak kalır. Sizin de sorumluluğunuz var. ‘Duymadık, bilmedik’ demeyin, onun için söylüyorum. Şuanda yapılması gereken şu; gideceksiniz, hesap soracaksınız. Tamam, Sayın Kılıçdaroğlu TÜİK’e gidin ama önce baskını buraya yapın. Şu ara biz bu görüşmelere devam ederken oradale yapılıyor ve belediye, devlet soyuluyor. Bugüne kadar bu firmaya 1,8 milyar liralıkle verilmiş.”

Canikli, diğerlelere de göz attığını fakat detaylı inceleyemediğini dile getirerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesince yapılan toplu taşımalelerinde de ortalama maliyete göre indirim oranının yüzde 1 civarında olduğunu söyledi.

“BELEDİYENİN BORCU KATLANDI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kara kış fonundan bahsettiğini anımsatan Canikli, “700 milyon fazla ödeme var. Gidin alın. Belediye sizin belediye. Hırsızlık var, haksız kazanç var. Belediye, devlet zarara uğratılıyor. Gidin alın, kara kış fonu olarak kullanın. Uzağa gitmenize gerek yok.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi devralındığında 23 milyar lira olan borcunun 2020 sonu itibariyle 45 milyar liraya çıktığını, şu anda 100 milyar lirayı geçtiğini ve borcun katlandığını vurgulayan Canikli, yatırımların, sosyal harcamaların azaltıldığını söyledi.

Canikli, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin koalisyonla yönetildiğini dile getirerek, “Parlamenter sistem olayını bir defa daha düşünün. Bir koalisyon söz konusu olduğunda nasıl bir yönetim tarzı ortaya çıkıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesinde bunu somut olarak gördük, yaşıyoruz. Türkiye geriye gitmeyecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye büyümeye, güçlenmeye devam edecek. Türkiye bölgesinde ve küresel ölçekte oyun kurucu bir ülke olmaya devam edecek. Kim ne derse desin Türkiye’nin bu yürüyüşünü hiç kimse durduramayacak.” diyerek konuştu.

“HER TÜRLÜ REZALETİN HESABINI SİYASETEN DE SORACAĞIZ”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Canikli’nin yaptığı konuşmanın bütçeyle ilgili olmadığını savunarak, “Bir ülkenin bütçesi hakkında grubu ismine 30 dakika gibi bir müddet alıp, söyleyecek hiçbir şeyi olmayıp, içinde bulundukları tükenmişlikten meseleyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sayıştay raporuna getirecek vaziyete Allah kimseyi düşürmesin.” şeklinde konuştu.

Özel, Canikli’nin, Sayıştay raporundaki İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sorulan sorulara yanıtlarını da okumasını istedi.

“Hırsızlık” kelimesinin de yargı önünde hesabını soracaklarını belirten Özel, “Geçmişte yaptığınız her türlü rezaletin hesabını siyaseten de soracağız. Günü gelince Yüce Divan yargılamasını dikkatle takip edeceğiz sizin için.” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.