Akkız karakteri gerçek mi? Destan gerçek hikayesi ve tarihte Akkız

Destan dizisi Akkız’ın hikayesini anlatıyor. Akkız Destanı olarak bilinen tarihte geçen kadın karakterin bir uyarlaması Destan dizisinde karşımıza çıkıyor. Peki Destan Dizisi Kimi Anlatıyor? Destan Dizisi Kimin Hayatı? Akkız kimdir? Akkız karakteri gerçek mi? Atv'nin yeni dizisi Destan dizisindeki Akkız karakterinin tarihteki yeri haberimizde...
Takip et
Akkız karakteri gerçek mi? Destan gerçek hikayesi ve tarihte Akkız
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk gösterimi Cannes’da gerçekleşen ‘Destan’ henüz yayın hayatına başlamadan yurtdışına satılmıştı. Pandemi dolayısı ile fiziki olarak iki yılın ardından gerçekleşen dünya çapında büyük bir katılımı olan MIPCOM fuarında en ilgi çeken projelerden biri ATV’nin ‘Destan’ dizisi olmuştu.

Şimdiye kadar 15 ülkeye satışı ile gündeme gelen iddialı yapım “Destan” aslında Gök Kağan Korkut Han’ın yetim bıraktığı savaşçı bir kızın dilden dile anlatılan öyküsünden oluşuyor.

Dizinin yapımcısı ve Proje Tasarımcısı olan Mehmet Bozdağ’ın da belirttiği üzere hikâye ve prodüksiyonu ile aslında gerçekten dönem dizilerine göre farklı. Bu açıdan kolayca dikkat çekebilecek özellikte.

Atv’nin 23 Kasım’da ilk bölümüyle ekrana gelecek dizisi öncesi Destan konusuyla merak edilmeye başlandı. Peki Akkız’ın hikayesi gerçek mi? Akkız’ın hikayesi tarihten mi alındı?

DESTAN DİZİSİ KİMİ ANLATIYOR?

Akkız ve Akkız Destanı Türk kadın savaşçı efsanelerinden uyarlandı.

AKKIZ DESTANI HİKAYESİ GERÇEK Mİ?

Dizi, 8. yüzyılda, Orta Asya’daki Türkler’in İslamiyet’in kabulünden önceki dönemindeki bir destandan esinlenerek yapılmıştır.

İslamiyet öncesi Türkler’de oldukça çok destan oluşturulmuştur. Bu destanların bazı ortak noktaları vardır. İslamiyet ile tanışmadan önce Orta Asya’da yaşayan Türkler de kadın figürü oldukça önemsenmiştir.

Dilden dile yayılan Dede Korkut Hikayelerinden uyarlama olduğu düşünülen Destan dizisinin kahramanı “Akkız” zaten Türk Mitolojisinin kadın kahramanlarından almaktadır adını. Türk Mitolojisinde kadın tanrı ve yarı tanrı olarak geçen “Gün Ana”, “Kubey Hatun”, “Od Ana” gibi kahramanlardan biridir.

Aslı Türkler için kutsal olan kadının hem mitolojide hem de tarihte yeri çok özel olduğu için birçok kadın kahraman destanları türetilmiştir. İyi ata binen, iyi savaşan, iyi kılıç kullanan kadınlar sadece Türk Mitolojisinde değil Türk tarihinde de önemli yer tutar.

Akkız detsanı, Akkız ve Batuga’nın hayatını konu almaktadır. Gök Tegini Batuga eli ve kolu olmayan bir han mensubudur. Ancak Batuga’nın eli ve kolu tutmamaktadır. Bu engelleri onun büyük bir kağan olması yolunda büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Diğer yandan da Gök Kağanı Korkut Han Akkız’ı daha küçük yaşlarda yetim ve öksüz bırakmıştır. Ailesini yitiren Akkız dağlarda büyümüştür. Dağ kızı olarak bilinen Akkız, çok cesur ve savaşçıdır.

Han oğlu Batuga ile dağ kızı Akkız’ın imkansız aşk hikayesi, destanlara konu olacaktır.

Akkız karakteri gerçek mi? Destan gerçek hikayesi ve tarihte Akkız

İSLAMİYET ÖNCESİ TÜRK DESTANLARI

İslamiyet Öncesi Türk destanları, dönemin kendine özgü yaşam tarzını yansıtmaktadır. Özgün bir yapıya sahip olan bu dönemde Türk mitolojisinin izlerini taşımaktadır. İslamiyet’in kabulü ile birlikte Türk kültürün ve edebiyatında değişiklikler meydana geldi.

Bu anlamda, Türk mitolojisine oluşturan ana unsurlar İslamiyet öncesine dayanmaktadır. İşte bu dönemde ortaya çıkan destanlar da toplumun inanç sistemini ve yaşam koşullarına ışık olmaktadır.

Bu dönemin destanlarında, dönemin kutsal olarak kabul ettiği semboller sıkça karşılaşılmaktadır. Öyle ki, bazı semboller dişi olarak kabul edilmiş ve sırf dişi olduğu için toplum tarafından saygı görmüştür. Bu sembollerin arasında ağaç, geyik ve su bulunmaktadır. Kurt, dağ ve ateş ise erkek olarak kabul edilmiştir.

Gök Tanrı inancının hakim olduğu bu dönemde, saç yapma biçimleri ve kurban adetleri de oldukça dikkat çekicidir.

ESKİ TÜRKLER’DE KADIN FİGÜRÜ

İslamiyet öncesi Orta Asya’da yaşayan Türkler’in hayat tarzında kadının yadsınamaz büyük bir yeri vardı. Öyle ki, kadın devlet yönetir, savaş meydanlarında cenk eder, ekonomiye katkıda bulundurdu. Yani, eski Türkler’de kadın oldukça güçlü karakterdeydi.

Kadınlar savaşçıydı. Anlaşmalarda imza yetkisine sahipti ve kurultaylarda bulunma hakları vardı. At binerlerdi ve iyi ok atarlardı. Han savaşa gidince, devleti Hatun yönetirdi.

Akkız karakteri gerçek mi? Destan gerçek hikayesi ve tarihte Akkız

AKKIZ KİMDİR?

Akkız Orta Asya boz kırlarında yaşayan cesur, savaşçı bir dağ kızıdır.

Türk savaşçı Akkız, Gök Kağanı Korkut Han tarafından yetim bırakılmıştır. Destan dizisinde Korkut Han’ın öksüz bıraktığı Gök Tegini Batuga ile Akkız arasındaki aşk dillere destandır. Bu ikili aşklarını da arkalarına alarak destansı bir mücadele veriyor ve Türklerin kaderini yeniden yazıyor.

Bu siyasi şartlarda, Gök Hanlığı’nın ulu kağanı Alpagu Han, başkaldırmasından kuşkulandığı kardeşi Balamir Yabgu’nun kızını, çolak ve topal oğlu Batuga’ya gelin almaya karar verir. Ailesini toplayıp kız istemek üzere Batı Gök Kağanlığı’na doğru yola çıkar. Yolda onları çok büyük bir tehlike beklemektedir: Çocukluğundan beri intikam ateşi ile yanan Dağ savaşçısı Akkız!

Akkız dizide Türk kadın savaşçıdır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.