Akıllı telefon şirketleri, Türkiye’de üretime hazırlanıyor

Türkiye’de yatırım yapacağını açıklayan akıllı telefon üreticileri, gelecek aylarda üretime başlayacak. Yatırımcılardan Çinli akıllı telefon üreticisi Tecno’nun Türkiye’de ilk akıllı telefonunu mart ayı içinde üretmesi bekleniyor.
Takip et
Akıllı telefon şirketleri, Türkiye’de üretime hazırlanıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, Türkiye’de akıllı telefon üretimi gerçekleştireceğini geçen ay açıklamıştı. 2020’nin üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdiği 29,8 milyon satışla küresel akıllı telefon pazarında Apple’ın ardından 5’inci sırada yer alan şirketin, gelecek aylarda üretime başlaması bekleniyor. Yapılacak yatırımla, Türkiye’nin şirketin Avrupa bölgesindeki üretim üssü olması planlanıyor.

Oppo’nun ardından bir diğer Çinli akıllı telefon üreticisi Tecno da Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı. 25 milyon dolardan fazla bir yatırımla üretim planlanması için gerekli adımları atan şirket, Türkiye’de ilk akıllı telefonunu mart ayı içinde üretecek. Şirket açıklamasına göre, İstanbul Pendik’te yer alan fabrika, Türk tüketicisinin beklentilerine hizmet vermek ve Avrupa pazarına dağıtım sağlayacak bir üretim üssü olmak için kuruluyor.

Türkiye pazarında 3 modeli ile giriş yapmıştı

Tecno, Türkiye pazarına geçen ay 3 modeli ile giriş yapmıştı. Türkiye’deki yerli ortağı ile birlikte üretimle ilgili süreci başlatan marka, bu yatırım hamlesiyle Türkiye pazarında önemli bir oyuncu olmayı hedefliyor. Türkiye’de üretim için gün sayan Tecno, İrlanda merkezli analiz şirketi Statcounter’ın verilerine göre, Afrika’da Apple’ın ardından en fazla pazar payına sahip (yüzde 8,14) 4’üncü marka olarak öne çıkıyor. Şirketin, Türkiye’ye yapacağı yatırımla birlikte Avrupa bölgesindeki pazar payını da artırması bekleniyor.

Oppo ve Tecno’nun yanı sıra, aralarında akıllı telefon pazarının öne çıkan oyuncularının da bulunduğu çeşitli şirketlerin Türkiye’ye yapacağı yatırımları açıklaması bekleniyor.

Akıllı telefon şirketlerinin Türkiye yatırımlarına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, dünyada en çok satışa sahip cep telefonu üreticilerinin Türkiye’ye yatırım kararı aldığını söyledi. Oppo’nun yaklaşık 50 milyon dolar tutarında bir yatırım açıkladığını bildiren Dağlıoğlu, “Görüştüğümüz benzer uluslararası teknoloji firmalarının da yakın zamanda yatırımlarını açıklamasını bekliyoruz.” dedi.

“ÜRETİMDE YERLİLİK ORANI DA ARTACAK”

Akıllı telefon şirketlerinin üretim için Türkiye’yi tercih etmesinde, Türkiye’nin altyapısı, konumu ve şirketlere sunduğu imkanların önem taşıdığını belirten Dağlıoğlu, Türkiye’nin eğitimli genç iş gücü, sofistike endüstriyel altyapısı, güçlü dijital altyapısı ve geniş bir pazara erişim imkanı ile yerli ve uluslararası dijitalleşme yatırımları için bölgesinde bir çekim noktası olduğunu vurguladı.

Dünyada en çok satışı olan cep telefonu üreticilerinin Türkiye’nin potansiyelini ve sunduğu avantajları değerlendirerek yatırım kararı aldığını vurgulayan Dağlıoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de yıllık 10 milyon adetin üzerinde cep telefonu satıldığını biliyoruz. Cep telefonu üretiminde de uluslararası firmaların öncelikle iç pazardaki ihtiyacı karşılayacağını, sonrasında bölgemizdeki diğer ülkelere ihracat yapacaklarını düşünüyoruz. Bununla beraber üretimde yerlilik oranı da gün geçtikçe artacaktır. Bu bağlamda ülkemizdeki yerli üreticilerin de cep telefonu alanında küresel tedarik zincirine entegrasyonu için bir fırsat olacaktır. Farklı sektörlerde uluslararası şirketlerin ülkemizi bölgesel bir Ar-Ge, tasarım, üretim, lojistik ve yönetim merkezi olarak konumladığını görüyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.