Akdeniz’i Sallayan Deprem, Artçılarla Sürüyor

Akdeniz’de Yunanistan’ın doğusunda kalan kısımda 4,4 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Komşu ülkelerin hepsinde hissedilen deprem, 3,1 büyüklüğünde ikinci bire depremle tekrar sallandı. Artçı sarsıntıların devam ettiği öğrenildi.

Son dönemlerde Akdeniz başta olmak üzere Anadolu ve Avrupa coğrafyasında yaşanan ufak çaplı hissedilebilir depremlere bu sabah bir yenisi daha eklendi. 4,4 büyüklüğünde olduğu açıklanan deprem bir çok adada ve komşu ülkelerde hissedildi. Depremin gerçekleştiği noktanın Kerpe’ye 88, Rodos Adası’na ise 148 kilometre uzaklıkta olduğu bilgisi verildi.

DEPREM, YERİN SADECE 60 METRE ALTINDA GERÇEKLEŞTİ

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Kerpe Adası’nın merkez olarak gösterildiği 4,4’lük depremin yerin sadece 60 metre altında gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca bu deprem sonrasında 3,1’lik bir deprem daha gerçekleştiğini ve bölgede artçı sarsıntıların devam ettiği açıklandı.

Şiddeti düşük bu depremlerin, geçtiğimiz yıllar boyunca büyük depremlerin şiddetini azaltmada büyük rol oynadığı düşünülürken, bu düşünce bilim adamlarının son araştırmalarıyla birlikte değişmeye başladı. Bazı bilim adamları bu depremlerin, şiddeti azaltmadığını ve yaklaşmakta olan büyük depremi haber vererek büyük depreme yaklaşıldığını düşündükleri ifade edildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı