adplus-dvertising

Akdeniz’de büyük deprem! Tsunami uyarısı…

AKDENİZ’de Kıbrıs açıklarında hissedilir bir deprem meydana geldi. 6.4 şiddetindeki deprem Mersin, Antalya, Adana, Konya ve birçok bölgede hissedildi. Depremin büyüklüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Tsunami ihtimali var. 6’yı geçen depremlerden sonra büyük dalgalar oluşabilir” şeklinde konuştu.
Takip et
Akdeniz’de büyük deprem! Tsunami uyarısı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ak denizde Kıbrıs açıklarında 6.4 büyüklüğünde deprem yaşandı. Deprem Mersin, Antalya, Adana, Konya ve Karaman’da hissedildi. AFAD depremin büyüklüğünü 6.4 olarak açıklarken, Kandilli Rasathanesi depremin 6.2 şiddetinde olduğunu duyurdu. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Tsunami ihtimali var. 6’yı geçen depremlerden sonra büyük dalgalar oluşabilir” şeklinde konuştu.

AFAD’dan edinilen bilgiye göre Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında saat 04:07’de 6.4 büyüklüğünde Deprem gerçekleşti. Derinliği 5,06 km olarak açıklanan deprem, Mersin, Adana, Antalya, Konya ve birçok ilden hissedildi. Depreme uykuda yakalanan vatandaşlar, paniğe kapılarak sokağa döküldü.

Akdeniz’de büyük deprem! Tsunami uyarısı…

Vatandaş gece yarısı sokaklara kaçıştı!

Özellikle Antalya merkez ve doğu ilçeleri Manavgat, Alanya ve Gazipaşa’da depremi şiddetli hisseden vatandaşlar yataklarından fırlayarak sokaklara kaçıştı. Endişelendiklerini söyleyen vatandaşlar, sarsıntının uzun süre devam ettiğini iddia etti. İlk belirlemelere göre bu bölgelerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Ersin Tatar’dan ilk açıklama: Bütün Kıbrıs’ta hissedildi

Depremin bütün bölgede hissedildiğini vurgulayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Baf açıklarında saat 04:07’de yaşanan deprem bütün bölgede hissedildi … hepimize geçmiş olsun” açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy ‘tsunami’ uyarısı yaptı

Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise depremle alakalı olarak tsunami riskine dikkat çekti. Tsunami gerçekleşirse bütün bölgeyi tehdit edeceğini belirten Prof. Dr. Ersoy’un açıklamaları şu şekilde:

– Şiddeti yüksek esasında. Önemsenecek bir deprem. Tsunami ihtimali da var. 6’yı geçen depremlerden sonra büyük dalgalar oluşabilir. Ancak kesin değil.
– Bu deprem büyük olasılıkla Doğu-Batı hatlı Rodos’tan başlayan, Antalya üstünden Güney Doğu Anadolu’yu giden bir hat. Sürpriz bir deprem değil. Beklenebilecek bir deprem.

Tsunami yalnızca Kıbrıs için miriskli?

– Bütün bölgeyi etkileyebilecek bir vaziyet. Uzun mesafe kat ediyor. Başlangıç hızı çok yüksek. Kıyıya geldikçe yükselir. Tsunami kıyı dalgasıdır. Eğer oluşmuşsa mutlaka bizim kıyılara da gelir. Ama yıkıcı olacağını zannetmiyorum.

– İlerleyen saatler içerisinde belki de hiç tsunami oluşmamış olabilir. Benim en çok korktuğum yer 4 bin 500 metrelik bir çukur var. Girit’e yakın olan kesimde. Burada yaşanabilecek depremler büyük tsunamiler yaratabilir. 6,5 büyük depremlerden bir tanesi. Mühim olan can ve mal kaybına yol açmamış olmasıdır.

Alanya Belediye Başkanı Yücel: Can ve mal kaybı yok

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu gece 04.07’de Akdeniz’de meydana gelen depremi hisseden bütün şehirlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlk belirlemelere göre Alanya’mızda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Rabbim bütün doğal afetlerden bizleri muhafaza eylesin.” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.