adplus-dvertising

Akar’dan Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilere ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddesi yüklü gemilerden üçünün yarın seyre başlamasının planlandığını açıkladı.
Takip et
Akar’dan Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilere ilişkin açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerde, tahıl sevkiyatı konusundaki çalışmalar ve son vaziyet hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Akar, görüşmeler ve tahıl sevkiyatına ilişkin soru üstüne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandığını hatırlattı.

Söz konusu belge kapsamında İstanbul’da Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu ifade eden Akar, sistemin problemsiz işlemesine yönelik Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler yetkilileri ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Akar, “Merkezdeki yoğun çalışma ve koordinasyon neticesinde yarın Ukrayna limanlarından 3 geminin tahıl sevkiyatı kapsamında seyre başlaması planlanıyor. Bununla beraber boş bir geminin de İstanbul’da denetlenerek Ukrayna’ya hareket etmesi beklenmektedir” diyerek konuştu.

Öte yandan, çalışmalar kapsamında Ukrayna limanlarından çıkan ilk gemi olma özelliğini taşıyan “Razoni” isimli mısır yüklü gemi, İstanbul’daki kontrollerinin sonrasında Lübnan’ın Tripoli Limanı’na doğru yola çıkmıştı.

Mehmet Kalay

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.