AK Parti’den sınırsız nafaka için yeni düzenleme!

Boşanma sürecinde nafakanın vaziyeti çekişmeli boşanma sürecine çevirmesi ve uzayan süreçler üstüne AK Parti yeni hukuksal çalışmalar başlattı. Süresiz nafaka şikayetleri üstüne nafakaya üst sınır ya da evlilik süresine göre nafaka belirlenecek.
Takip et
AK Parti’den sınırsız nafaka için yeni düzenleme!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çekişmeli boşanmalar ve milyonları ilgilendiren süresiz nafaka düzenlemesinde sona gelindi. Kademeli formülün öne çıktığı düzenlemeye göre, nafaka süresine üst sınır ya da evlilik süresine göre nafaka seçenekleri masada. Çekişmeli boşanmalarda ise anlaşmazlıkların eşler boşandıktan sonra karara bağlanması planlanıyor.

Yenişafak’ın haberine göre, AK Parti, çekişmeli boşanma davalarının uzun sürmesinden kaynaklanan mağduriyetleri giderecek düzenleme üstünde çalışıyor.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı İnsan Hakları Eylem Planı’ndaki faaliyet başlıklarından olan “uzun süren boşanma davaları”na yönelik düzenlemeyle, sürecin kısaltılması hedefleniyor.

Yapılacak düzenlemeyle, boşanmak için bütün anlaşmazlıkların karara bağlanması beklenmeyecek. Bu usul hükümleri ana davadan ayrılacak. Yani kusur, tazminat ve öbür uyuşmazlık konularında, boşanma gerçekleştikten sonra karar verilecek.

Kusur oranlarına boşandıktan sonra bakılacak

AK Parti’nin hukukçu kaynakları, düzenlemeye ilişkin, “Boşanma süreçleri yeni problemlere yol açıyor. Şiddete ve kadınların ekonomik sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Ya da boşanma gerçekleşmediği için ikinci evliliğini yapamıyor. Hakim vicdani kanaatine göre evlilik birliğinin fikren ve ruhen bittiğini, sadakatin kalmadığını tespit edebiliyorsa kusur oranlarına bakmadan boşanma kararı verebilecek. Kusur oranlarını, gerek nafaka istekleri, gerek velayet ilişkisi, gerekse tazminat ilişkisini ise boşanma ardından değerlendirecek” şeklinde konuştu.

Nafakada kademeli formül

Süresiz nafakayı sona erdirecek düzenleme üstündeki çalışmalar da devam ediyor. Bu kapsamda kademeli bir formül öne çıkıyor. Nafaka ödeme süresine üst sınır konulması ya da evlilik süresine göre nafaka ödenmesi seçenekleri gündeme gelirken, evlilik süresine göre kadını mağdur etmeyecek oranların tespit edilmesi de üstünde tartışılan bir başka formül.

Örneğin; 3 senenin altındaki evliliklerde 5 senenin altında nafaka olamaz, 7 senenin altındaki evliliklerde 5 ila 10 sene arasında nafaka verilmesi gibi süreler belirlenebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.