adplus-dvertising

Ak Parti’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması! “hukuksuz bir durum yok”

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “İstanbul Sözleşmesi’nin çekilmesinde hukuka aykırı bir vaziyet yoktur.” şeklinde konuştu.
Takip et
Ak Parti’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması! “hukuksuz bir durum yok”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Genel Kurulunda kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin engellenmesini öngören Türk Ceza Yasası ve Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin birinci bölümü üstündeki görüşmeler tamamlandı.

Ak Parti’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması! “hukuksuz bir durum yok”

TBMM Genel Kurulunda eleştirilere yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, muhalefetin gerçekleri çarpıttığını söyleyerek, “Kadına verdiğimiz değeri bu toplum çok iyi biliyor. Anayasal olarak kadınlara pozitif ayrımcılık getirdik. Milletimiz huzurlu toplum ile alakalı politikalarımızı benimsediği için AK Parti iktidar oldu. İstanbul Sözleşmesi’nin çekilmesinde hukuka aykırı bir vaziyet yoktur. 1963 tarih ve 244 sayılı Yasa ile Cumhurbaşkanlığı 9 Sayılı Kararnamesi’nin ortaya koyduğu hükümler çerçevesinde, yürütme ve yasama görev alanlarıyla alakalı yetkilerini kullanmıştır” şeklinde konuştu.

Bazı Antlaşmaların Yapılması İçin Cumhurbaşkanına Yetki Verilmesi Hakkında Yasa’un İnönü zamanında yasalaştığını söyleyen Akbaşoğlu, “Netice itibarıyla, burada, hükümet, yürütme organı bir uluslararası sözleşmeye imza atar. Bunu, uluslararası sözleşmenin uygun bulunduğuna dair yasası Meclis yasa olarak çıkartır, bir izin verir yani izin verir. Yürütme ister bunu imzalar, bu izni alır. Bunun birçok örneği vardır. Bakanlar Kurulu imza attığı gibi, gene Bakanlar Kurulu, yürütme organı bunu sona erdirme noktasında yetki sahibidir. Yürütme organının yetkisinde olan işlem yürütme organı tarafından geri alınır. Daha önce, yürütme organı parlamenter sistemde Bakanlar Kuruluydu; Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yürütme organı Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı kararıyla bunun sona erdirileceği açık hükümdür. Bu Meclisin yapmış olduğu uygun bulma yasası ise yürürlüktedir zaten. Yürütme, Meclisin yapmış olduğu yasası yürürlükten kaldırmamıştır, o bir izin verme sürecidir, izni vermiştir. Bu kararı, sona erdirme kararını yahut katılma kararını verecek olan yürütmedir” diyerek konuştu.

Ak Parti’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması! “hukuksuz bir durum yok”
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.