AK Parti’den Halk Ekmek iddiası! “Kapasitesinin altında çalışıyor”

İBB Meclisinde konuşan AK Parti Arnavutköy Meclis mensubu Gökhan Özten, Halk Ekmek Aş’nin kapasitesinin altında imalat yapmakta olduğunu belirtti.
Takip et
AK Parti’den Halk Ekmek iddiası! “Kapasitesinin altında çalışıyor”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İBB Meclisi, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi.

İBB Meclisinde Halk Ekmek büfeleri önünde oluşan kuyruk ve imalat kapasiteleriyle alakalı münakaşalar gündeme geldi.

AK Partili Arnavutköy Meclis mensubu Özten, İstanbul Halk Ekmek AŞ’nin ekmek arzını yönetememesi ve dağıtım ağında meydana gelen problemler sebebiyle İstanbullular’ın ekmeğe ulaşmada zorluklar yaşadığını belirtti.

Özten, verdiği soru önergesinde Halk Ekmek’in resmi internet sitesinde 250 gramlık normal ekmeğin imalatının 2021 aralık ayında 1 milyon 800 bin tane olarak yazıldığını fakat bu ay rakamın 1 milyon 500 bin olarak değiştirildiğini söyleyerek, imalat kapasitesinin neden düşük gösterildiğini sordu.

Halk Ekmek’in imalat kapasitesiyle alakalı hem internet sitesinde hem de yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda tutarsız rakamlar bulunduğunu ifade eden Özten, “Halk Ekmek Genel Müdürü yaptığı bir açıklamada günde 1 milyon 400 bin ekmek ürettiklerini beyan etmiştir. Öte Yandan vatandaştan gelen ekmek talebinin 1 milyon 600 bin civarında olduğunu dile getirmiştir. Halk Ekmek’in web sitesinde ifade edilen 1 milyon 800 binlik kapasiteyi dikkate aldığımızda, talebin karşılanmaması için hiçbir neden yoktur. O halde Halk Ekmek büfelerinde oluşan kuyrukların nedeni nedir? Ekmek arz kapasitesinde problem olmayan bir işletme, kendi ürünü için kuyrukta bekleyen insanları kamuoyuyla paylaşarak ticari itibarına niçin zarar vermeyi tercih etmektedir?” diyerek konuştu.

İBB Meclisinin geçtiğimiz sene 142 Halk Ekmek büfesi açılması için yetki verdiğini ve bugüne kadar yalnızca 57 büfenin hizmete alındığını anlatan Özten, 85 büfenin neden açılmadığını sordu.

Gene Mecliste alınan karar doğrultusunda bakkallara neden Halk Ekmek verilmediğini soran Özten, şunları kaydetti:

“Halk Ekmek büfelerinin neredeyse hepsinde ekmek dağıtımının saatinde yapılmadığına yönelik şikayetler gelmektedir. Halk ekmek kuyruklarının uzamasına neden olacak dağıtım ağının gereken saatinde sağlanamamasının nedeni nedir? Bu dağıtım ağının bir türlü Halk Ekmek yönetimi tarafından sağlanamaması yönetici zafiyeti mi yoksa kasten mi yapılmaktadır? Gene sahadan aldığımız bilgilere göre halk ekmek büfelerinin talep ettikleri sayıda ekmeği fabrikadan alamadıklarını, bazı büfelerin talep ettiklerinin neredeyse yarısı kadar ekmek alabildiklerini, bu sebeple vatandaşların ekmeğin kalmayacağı düşüncesiyle kuyruklar yarattıkları yönünde bir bilgi edinilmiştir. Büfelerin talebi olan ekmeğin karşılanamaması yönetim zafiyeti mi yoksa kasten yapılan bir işlem midir?”

GÜNLÜK 2 MİLYON 620 BİN TANE ÜRÜN

Özten’in sonrasında söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, Halk Ekmek büfelerinin önünde kasten kuyruk yaratıldığı iddiasının gerçek dışı olduğunu söyleyerek, vatandaşların ucuz olduğu için Halk Ekmek’i tercih ettiğini kaydetti.

Imalat kapasitesiyle alakalı farklı rakamlar olmasıyla alakalı de konuşan Balyalı, Halk Ekmek’in yalnızca normal ekmek üretmediğini ortalama 40 farklı ürün çıkardığını dile getirdi.

Halk Ekmek’in günlük 2 milyon 620 bin tane ürün çıkardığını ifade eden Balyalı, 250 gramlık normal somun ekmeğin ise 1 milyon 513 bin tane üretildiğini ifade etti.

Yapılan münakaşaların sonrasında soru önergesi oy birliği ile kabul edilerek cevaplanması maksadıyla başkanlık makamına havale edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.