adplus-dvertising

AK Parti’den bedelli askerliğe yönelik düzenleme

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Firar, izin tecavüzü gibi hakkında başlatılan ön araştırmanın kesintiye uğramadan yürütülebilmesi için ve adli soruşturmanın ivedi biçimde başlatılabilmesi için anılan personel için ifade alınması mecburiyeti vazgeçilmesine ilişkin hukuki düzenleme içeriyor” şeklinde konuştu.
Takip et
AK Parti’den bedelli askerliğe yönelik düzenleme
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, bedelli teklifi ile alakalı açıklama yaptı. Ünal, 7 yasa 20 maddeden oluşan askerlik ile alakalı yasa teklifini sunacaklarını söyleyerek, “Bakaya, yoklama kaçağı, bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine dair düzenlemeyi içeriyor. Dövizle askerlik çerçevesinde ödemeleri gereken miktarı ödemedikleri için yahut herhangi bir takvim senesinde toplam 184 gün ve daha çok süreyle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik çerçevesinden çıkarılanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına olanak tanınması. Firar, izin tecavüzü gibi hakkında başlatılan ön araştırmanın kesintiye uğramadan yürütülebilmesi için ve adli soruşturmanın ivedi biçimde başlatılabilmesi için anılan personel için ifade alınması mecburiyeti vazgeçilmesine ilişkin hukuki düzenleme içeriyor.

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında çalışan kamu görevlileri ile askerlik hizmetini yerine getiren yedek subay, astsubay ile er ve erbaş ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıklarda Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Adana ve Erzurum İdare mahkemelerinin yetkili kılınması, astsubayların dokuzuncu derece birinci kademe yerine dokuzuncu kademe ikinci kademeden görevlerine başlamalarına ilişkin düzenleme yapılması, Genelkurmay Başkanı’nın görev süresinin birer senelik süreyle 72 yaşına çıkarıyoruz. Askeri araç kazası neticesi harp malzemesine zarar verme suçundan yargılanan er ve erbaşların ağır kusur sebebiyle mahkum olma vaziyeti hariç yaşanan zarardan sorumlu olmamalarını yaşama geçiyoruz” bilgilerini verdi. Öte Yandan, Ünal öğrenci affına ilişkin düzenlemenin bu hafta geleceğini sözlerine ekledi.

Ünal, kaç kişi olacağı ve dövizli askerlik bedeline ilişkin sorular üstüne ise Milli Savunma Bakanlığı’nın usul ve esasları tespit edeceğini ifade etti. Ünal dezenformasyon ile alakalı yasa teklifinin de TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.