AK Parti yeni seçim yasasını hazırladı! Seçim barajı düşürüldü…

AK Parti’nin seçim kanunu değişikliğiyle alakalı çalışması son aşamaya geldi. Taslak teklifte ittifak içi baraj uygulamasına gidilmemesi; Türkiye barajının yüzde 7’ye çekilmesi görüşü netleşti.
Takip et
AK Parti yeni seçim yasasını hazırladı! Seçim barajı düşürüldü…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti kurmayları, seçim barajının yüzde 10’da kalmasının bazı partilerin oylarında “fazla büyümeye” neden olduğunu, küçük partilerde ise bir ümitsizlik oluşturduğunu belirterek, “Küçük partilerin ümidini kırmayacak, mevcut büyük partilerin de hacminden daha çok büyümesinin önüne geçecek bir oran” üstünde çalıştıklarını söyledi. Teklifte ittifak içi baraj uygulamasına gidilmemesi; Türkiye barajının ise yüzde 7’ye çekilmesi görüşü netlik kazandı.

Milliyet’in aktardığı habere göre; mevcut ittifaklı seçim sisteminde D’hondt Sistemi’ne göre, önce ittifakların sonra da partilerin çıkarttıkları milletvekilleri sayısının belirlendiğine işaret eden AK Parti kurmayları, yeni teklifte oyların dağıtımına ilişkin bir değişikliğin de masada olduğunu ifade etti. Buna göre, seçimde parti oyları ile ittifak oylarının dağıtımında önce partilerin daha sonra ittifakın oylarının hesaplanması görüşü öne çıktı.

Daraltılmış bölge
AK Parti’nin önümüzdeki günlerde MHP’ye götüreceği teklifte, “daraltılmış bölge” seçim sisteminin de yer alacağı söylendi. AK Parti’nin, daraltılmış bölgede sistemin her il için beş vekil üstünden kurgulanması halinde, küçük illerde aritmetiğin değişmediği, büyükşehirlerde de mevcut tabloda radikal değişimler yaşanmayacağı tezinden hareket ettiği kaydedildi.

Milletvekili transferleri konusu
Teklifte milletvekili transferleriyle alakalı atılacak adım da netleşti. Milletvekillerinin seçildikten sonra parti değiştirebilmeleri için süre sınırlaması getirilmesi taktiğine kapıyı kapatan AK Parti, milletvekillerinin partilerinden istifa ederek bir başka partiye katılmaları halinde Meclis komisyonlarındaki partilerin mensup sayılarının değişmemesi yönünde bir düzenleme yapmayı kararlaştırdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.