Ak Parti yeni infaz yasası üzerinde çalışıyor!

Ak Parti yeni mini İnfaz paketi üzerinde çalışmalara başladı. TBMM'ye sunulması için üzerinde çalışan yeni pakette mahkumlara e-posta hakkı verilmesi, küçük çocuğu olan ve 10 seneden az ceza alan annelerin hapse girmemesi gibi 11 madde yer alıyor.
Takip et
Ak Parti yeni infaz yasası üzerinde çalışıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti iki ayrı yargı paketi için çalışmalarını hızlandırdı. Bu paketlerden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Meclis’e geleceğini açıkladığı 4. yargı paketi. Buna göre, icra daireleri aracılığıyla çocuk teslimi uygulamasına son verilecek. Ayrımcılık ve nefret suçu için TCK’da yeni düzenleme yapılacak.

KADINA ŞİDDETE BOŞANMIŞ EŞ AYARI

Düzenlemede, eşe karşı işlenmiş suçlardaki ağırlaştırıcı nedenler boşanan eşi de kapsayacak biçimde genişletilecek. Bir kadını fiziki ya da haberleşme yoluyla ısrarlı bir biçimde takip eden kişiler cezalandırılacak.

‘Tutuklamada ölçülülük ve orantılılık’ ilkeleri doğrultusunda, katalog suçlar daraltılacak. İstinaf ceza dairelerine bozma yetkisi verilecek.

CEZAEVİ GÖRÜŞMELERİNE KAYIT

AK Parti’de bir başka hazırlık da infaz kanunu hakkında. 11 maddelik infaz paketi çalışmalarında da sona geldi. Pakette yer verilen en mühim iki madde, mahpusların görüntülü konuşmalarının kaydedilmesi ve elektronik posta ile haberleşme hakkı verilmesi. Paketteki bazı başlıklar şu şekilde:

– Ceza infaz kurumlarındaki izleme kurullarının raporları Kamu Denetçiliği’ne ve Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da gönderilecek

HAPİS CEZASI AZ ANNEYE TOLERANS

– Cezasını çeken ya da şartlı salıverilen yabancı uyruklular, sınır dışı edilecek.

– 15 yaşından küçük çocuğu olan anneler cezaevine girmeyebilecek. Çocuğun babasının ölmüş olması ya da cezaevinde olması vaziyetinde annenin de işlediği bir suç sebebiyle cezaevine girmesi engellenecek. İnfazı ileri bir tarihe ertelenecek. Bu düzenleme 10 seneden az ceza alan mahkumlar için geçerli olacak. Öte Yandan bu vaziyet, cezaevinde doğum yapan anneleri de kapsayacak.

– İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer verilen, cezaevi nakillerinde ödeme kuvveti olmayanların ücretini devlet karşılayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.