adplus-dvertising

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye, Pençe-Kilit operasyonunu BM’nin 51. maddesine dayanarak yapıyor. Bu tabi terör örgütünün belirlendiği hazırlıklar üstüne düzenlenen bir harekattır” şeklinde konuştu.
Takip et
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten önemli açıklamalar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı ardından kameraların karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, iç ve dış siyasete ilişkin mühim açıklamalarda bulundu. Kanada’da teravih namazından çıkan Müslümanların üstüne ateş açılması olayını değerlendiren Ömer Çelik, Kanada’nın bundan sonra meydana gelecek olaylara karşı önlem almasını beklediklerini ifade etti.

Çelik, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırganlıklarını da şiddetle kınadıklarını, Kudüs’ün Türkiye’nin kırmızı çizgisi olduğunu belirtti. 7 Filistinli’nin yaşamını yitirdiği düzeyde bir şiddetin kesinlikle kabul edilemeyeceğini kaydeden Çelik, bütün şiddet eylemlerini kınadıklarını belirtti. Çelik, meydana gelen şiddet olaylarına yönelik olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mahmud Abbas ile görüştüğünü ve başka girişimlerinin de olacağının altını çizdi.

Terör örgütlerine yönelik yapılan operasyonlara ilişkin de Çelik, “Terör örgütünün yerleştiği yerlerde komşu devletlerin, kardeş hakların müdahale olanağı olmayınca Türkiye, hem kendi topraklarını ve insanını korumak için bu hakkı kullanıyor hem de komşu ve kardeş ülkelerin terörden arındırılması olarak bu desteğini vermiş oluyor. Kahraman Mehmetçiğe buradan selam gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

“Daha aktif bir barışın oluşması için Türkiye’nin şimdiden yürüttüğü müzakere süreci kritik olacaktır”

Ukrayna-Rusya savaşının Donbas bölgesinde yoğunlaşmasının sonrasında müzakerelerin aksadığı, barış umudunun geciktiği gibi bir tablonun ortaya çıktığını belirten Ömer Çelik, “İstanbul’daki müzakere sürecinin desteklenmesi mühimdir. Cumhurbaşkanımız tarafından yürütülen bu müzakere sürecine devletlerin somut bir biçimde destek verdiği bir yaklaşımı net bir biçimde görmedik. Sözlü olarak destek veriliyor ama sonuç itibarıyla bir yanda savaş var. Tüm bir müzakere süreci Türkiye’nin yürüttüğü İstanbul müzakereleridir. Bunun kuvvetli anlanması ve destek verilmesi gereklidir. Rus ordusunun Donbas’a yoğunlaşması sonucunda çok daha can yakıcı günlerin gelebileceğine dönük bir olasılık ortadadır. Bu kadar kan döküldükten sonra normal günlere dönülmesi ile alakalı daha büyük sorunlar olacaktır. Daha aktif bir barışın oluşması için Türkiye’nin şimdiden yürüttüğü müzakere süreci kritik olacaktır. Gelinen noktada savaşın Donbas’ta yoğunlaşması can yakıcı bir tablonun ortaya çıkabileceğini gösteriyor” diyerek konuştu.

“Operasyonu BM’nin 51. maddesine dayanarak yapıyoruz”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Türkiye, meşru müdaafa hakkını kullanarak, Pençe-Kilit operasyonunu başlattı. Operasyonu BM’nin 51. maddesine dayanarak yapıyoruz. Bu tabi terör örgütünün belirlendiği hazırlıklar üstüne düzenlenen bir harekattır. Gönül ister ki terör örgütünün bulunduğu kardeş devletler, bu terör örgütünü oradan çıkarsınlar, bu operasyonlara gerek kalmasın. Kahraman Mehmetçiğin bu çabasının hedefe ulaşacağından hiçbir kuşkumuz yoktur” şeklinde konuştu.

PKK-PYD-YPG unsurlarına ABD tarafından verilen destek büyük bir problem olmaya devam ediyor”

Türkiye-Amerika ilişkilerinde gelinen noktaya ilişkin de konuşan Ömer Çelik, “Ukrayna, Afganistan, Afrika, enerji güvenliği, pek çok konuda ortaklık geliştirebileceğimiz alanlar var. Terörle mücadelenin hangi ilkeleriyle yürütüleceği konusunda, Suriye’deki PKK-PYD-YPG unsurlarına ABD tarafından verilen destek büyük bir problem teşkil etmeye devam etmektedir. Burada NATO müttefiklerinin birbirleri ile dayanışma içinde olması, bir NATO müttefiğinin tehdit olarak gördüğü terör örgütüne hiçbir biçimde başka NATO müttefiklerinin destek vermemesi asıl olması lazım” dedi.

Milli Savunma Bakanlığının 40 tane yeni F-16 uçak alınması, Türkiye’de bulunan 79 tane F-16’nın seviyesinin yükseltilmesi için 30 Eylül 2021 tarihli bir talep mektubu ilettiğini hatırlatan Çelik, bu konuda bazı görüşmelerin gerçekleştiğini, bu çerçevede Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasıyla alakalı daha geniş bir talep mektubu iletileceğini belirtti. Çelik, “NATO müttefikleri arasında güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak bir takım kısıtlamaların olması, isimi konulmamış bir takım ambargoların olması mantıksızdır. Bu yalnızca bir takım düşman faaliyetlerin cesaretlendirilmesine yol açar. Türkiye milli güvenliğini temin etmek için mücadeleyi kuvvetli bir biçimde vermiştir. Burada bir prensibin isminin konulması gerekir. NATO müttefikleri arasında asıl ilkenin ve çalışan mekanizmanın dayanışma olması gerekir. Dayanışma yerine kısıtlama ya da birbirine karşı bir takım terör örgütlerini destekleme gibi tutum olursa bunların sağlıklı işleyen mekanizma olduğu kanısına varamayız” ifadelerini kullandı.

“Kimlikçi münakaşalardan uzak durarak bu faaliyetlerin sürmesi gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanatçılarla yaptığı iftar sonrası sanatçıların sosyal medyada linç edilmesine ilişkin soru üstüne Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımız iftar sofralarında toplumun bütün kesimleri ile bir araya gelmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanımızın yalnızca sanatçılarla alakalı değil, başka alanlarda da davet ettiklerine yönelik nefret siyaseti yapmaya çalışan, kimliğini başkalarının yaptığını değersizleştirmek için kullananlar var. Sanatın, demokrasinin daha doğru anlaşılması, kimlikçi münakaşalardan uzak durarak bu faaliyetlerin sürmesi gerekiyor. Biz sanatçılarımızı her zaman ürettikleri sanatsal değerle değerlendirmek isteriz” şeklinde konuştu.

“Elinde kan olanı hedef almıyorsun, Türkiye’yi hedef alıyorsun, gerçekten çok yazık”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “Suriye’yi karıştıran ilk adımları Türkiye attı” sözlerinin hatırlatılması üstüne Ömer Çelik, “Çok büyük bir haksızlık, çok üzüntü verici, kendi ülkesini, kendi ülkesinin hükümetini şikayet eden, olmayan bir şeyi varmış gibi anlatan bir yaklaşım. Temel Bey’in bu söylediği şey gerçeklikle uyuşmayan, doğru olmayan bir şey. Daha ileri şeyler söylemek istemiyorum, çünkü çok büyük bir haksızlık. Bir genel başkanın daha basiretli ve konuyu bilerek konuşması gerekir. Elinde kan olanı hedef almıyorsun, oraya kan girmesin diyerek uğraşan Cumhurbaşkanımızı, Türkiye’yi hedef alıyorsun, gerçekten çok yazık” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.