Airbus 15 bin kişi işten çıkarmaya hazırlanıyor!

Uçak üretim devi olarak bilinen Airbus başta Avrupa olmak üzere birçok bölgede işten çıkarmalar yapacağını hedeflenen rakamın 15 bin olduğunu duyurdu.

Airbus’tan yapılan açıklamada, Covid-19 öncesi seviyeye geri dönmenin 2023’ü ve muhtemelen 2025’i bulacağı söylenerek bu aşamada firmanın ilave tedbirler alması gerektiğine işaret edildi.


Plan çerçevesinde Fransa’da 5 bin, Almanya’da 5 bin 100, İngiltere’de bin 700, İspanya’da 900 ve Airbus’un öbür tesislerinden de bin 300 çalışanın işine son verileceği açıklandı. İşine son verilecek personel sayısının bu rakamların üstünde olabileceği de söylendi.

Havacılık şirketi, personelin sonbahardan başlamak üzere kademeli olarak azaltılacağını ve önceliğin gönüllü ayrılmak isteyenlerle erken emeklilik isteyenlere verileceğini kaydetti.

Şirket CEO’su Guillaume Faury yaptığı açıklamada, “Airbus, havacılık endüstrinin şuana kadar yaşadığı en büyük krizle karşı karşıya bulunuyor. Şu ana kadar aldığımız tedbirler, küresel salgının ilk şokunun üstesinden gelmemizi sağladı. Şuanda de firmanın faaliyetlerini devam ettirebilmeyi ve krizden sağlıklı, küresel bir havacılık lideri olarak çıkabilmeyi sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Ulaşım, geçen sene aralık ayında Çin’de baş gösteren ve sonrasında bütün dünyaya yayılan koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin biri konumunda.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı