adplus-dvertising

Ailelerin direnişine 4 aile daha katıldı

Çocuklarının terör örgütü PKK üyeleri tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla gece gündüz HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelerin direnişi 998’inci gününde sürerken, Adana, Gaziantep, Adıyaman’dan gelen ailelerin katılımıyla aile sayısı 299 oldu.
Takip et
Ailelerin direnişine 4 aile daha katıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çocuklarının terör örgütü PKK üyeleri tarafından kaçırıldığı iddiasıyla 3 Eylül 2019’da farklı şehirlerden Diyarbakır’a gelen ailelerin gece gündüz HDP İl Binası önünde başlattığı oturma eylemi 998’inci gününe girdi. Adana’dan 2010 senesinde 17 yaşında iken iddiaya göre dağa kaçırılan Suzan İpek’in annesi Zeynep ve babası Ahmet İpek eyleme katılarak evlatlarına seslendi. Anne Zeynep, “Kızım neredeysen gel orası senin yerin değil. Şuana kadar hiç haber alamadık, kızımı zorla götürüp kaçırdılar, kızımı getirsinler ben onu istiyorum orası onun yeri değil. Kızımı almadan gitmeyeceğim, orada ne işi var, nasıl götürdülerse öyle getirsinler” şeklinde konuştu.

Ailelerin direnişine 4 aile daha katıldı

2021 senesi Ekim ayında Adıyaman’da şehir merkezine gitmek için eve çıkan ve bir daha haber alınamayan Aziz Mutlu için eyleme gelen ağabeyi İlyas Mutlu ise, kardeşine seslenerek geri gelmesi için çağrıda bulundu. Mutlu, “Merak ediyoruz neredeyse çıkıp gelsin, bizi görüyorsan dön gel seni bekliyoruz” diyerek konuştu.

18 yaşında iken 1990 senesinde yurt dışına çıkarak kayıplara karışan ve 30 sene sonra telefon açarak ailesine haber veren Nusret Atlamaz için eyleme katılan kardeşi Hamit Atlamaz ve Gaziantep’te 2010 senesinde iken 21 yaşında dağa gittiği ileri sürülen Serkan Yıldız için ise kuzeni Veysel Cam eyleme katıldı.

Ailelerin direnişine 4 aile daha katıldı

Aileler çocuklarına kavuşmak için kararlı bir biçimde eylemlerini sürdürürken, 2015 senesinde dağa kaçırılan kardeşi Muhammed Canbey için nöbete katılan abla Ruken Canbey, 1000’inci gün için Türkiye’ye destek çağrısı yaptı. Canbey, “Diyarbakır anneleri olarak 998 gündür HDP il binası önünde eylemdeyiz. Pazar günü 1000’inci günümüz, HDP’den çocuklarımızı istiyoruz. Dağa kaçırdıkları ülkenin pırıl pırıl çocuklarını istiyoruz, buradan bütün STK, siyasi partilere seslenerek bize destek vermelerini istiyoruz. Bütün Türkiye’yi yanımızda istiyoruz” dedi. Aileler, basın mensuplarına yaptıkları basın açıklamasından sonra evlat nöbetindeki öbür ailelere katıldı.

Ailelerin direnişine 4 aile daha katıldı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.