adplus-dvertising

Aile boyu YKS’ye girdiler

18 Haziran 2022, 12:15 tarihinde eklendi
Afyonkarahisar’da liseyi açıktan bitirip kendilerine üniversite hedefi koyan anne ve babalarının okuma azmini gören üniversite öğrencisi kızları, destek ve heyecanlarını yenmeleri için onlarla beraber Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girdi.
Takip et
Aile boyu YKS’ye girdiler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yaşayan ve belediyede çalışan Hasan Şengün (44) ile domates serasında çalışan eşi Meral Şengün (35) ile beraber açıktan ortaokul ve liseyi bitirip, sonrasında kendilerini üniversite yollarına vurdular. Hedeflerini büyüten karı koca çift çalıştıkları yerlerde yükselmek için YKS sınavına girmeye karar verdiler. Aynı okulda sınava giren Şengün çifti önce kendilerine destek olmak için tekrar sınava giren üniversite öğrencisi kızları Senay Şengün’ü sınava gireceği okula bıraktı daha sonra kendileri sınava gitti.

Aile boyu YKS’ye girdiler

Kızlarını sınava bıraktıkları okulda İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan baba Hasan Şengün, “Eşim, kızım ve ben okumanın yaşının olmadığını kendimize hedef edindik. Bu yaşta okumanın bize artı katacağını düşündüğümüz için eşimle beraber ortaokulu ve liseyi dışardan bitirdik. Şuanda kızımızla beraber üniversite sınavına girmeye karar verdik. Biz hemen hemen 10 senedir kızımızın liseyi bitirmesiyle beraber kızımızla birlikte bir hedefimiz vardı, üniversite sınavına girmekti. Eşim serada işçi olarak çalışmakta. Nasip olursa eşim mühendislik ve ya teknikerlik okuyup çalıştığı iş yerinde tekniker olarak görev yapmak. Ben de iş yerinde uygun pozisyonlarda ilerlemek istiyorum. İtfaiye ve yahut AFAD bölümü olabilir. Sandıklı itfaiyesinde görev yapmaktayım. Kendi mesleğimize uygun bölümlerde okumayı düşünüyorum” diyerek konuştu.

Aile boyu YKS’ye girdiler

“Onların heyecanı gitsin diyerek sınava girdim”

Anne Meral Şengün ise hedefinin ziraat mühendisi olmak olduğunu ifade ederek, “Okumanın yaşının olmadığını göstermek için eşimle birlikte bu yola çıktık. Kızlarımıza örnek olmak istiyoruz. 12 senedir topraksız seracılıkta çalışıyorum ben. Hedefim orada ziraat mühendisi olabilmek” şeklinde konuştu.

Anne ve babalarını bu zorluk maratonda yalnız bırakmamak için üniversite okumasına karşın tekrar sınava girdiğini kaydeden Senay Şengün ise şunları belirtti:

“Yeniden onlarla sınava girmek istedim. Ben şimdi çok sevdiğim bir bölümde okuyorum. Çocuk gelişimi okuyorum. Ben ilk yılımda kazandım. Onların heyecanı gitsin diyerek sınava girdim. Bir açıdan onlar bana destek oldu ben de onlara destek oldum. Uzakta olduğum için hazırlıklarına çok yardımcı olamadım. Ben sınavda başarılı olacaklarına inanıyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.