Ahmet Ümit’ten Nobel Yorumu: Yazar Reddetse Çok Fiyakalı Oldu

Yazar Ahmet Ümit, Nobel Ödülleri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye'den Nobel Ödülü’nü alacak yazar reddetse çok fiyakalı olur" dedi.
Ahmet Ümit’ten Nobel Yorumu: Yazar Reddetse Çok Fiyakalı Oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yazar Ahmet Ümit, Nobel Ödüllerinin skandallarla sarsıldığını söyleyerek, “Bence boş verin. Dostoyevski’nin Nobel Ödülü mü var? Yaşar Kemal’in ödülü alamaması Yaşar Kemal’den ne eksiltti?” ifadelerini kullandı. Ümit, Türkiye’den bir yazarın Nobel Ödülü’nü kazanması halinde, “Nobel Ödülü’nü alacak yazar reddetse çok fiyakalı olur” şeklinde konuştu.

Ahmet Ümit, son kitabı ‘Aşkımız Eski Bir Roman’ ile ilgili İstanbul Life’edan Berna Abik’e konuştu. Ümit şunları belirtti:

Kitabın ilk baskısı 300.000 tane yapıldı. Bu Türkiye şartlarında çok sıra dışı bir rakam. İlk kitabınızın ilk baskısı kaç adetti?

“KİTAPLARIM 18 YIL SONRA SATMAYA BAŞLADI”

2.000 tane. 1996 senesinde 4.000 tane basıldı, inanılmaz bir tanıtım yapıldı ama bir sene yeni baskı yapmadı. Dört sene sonra ‘Patasana’, yedi baskı yaptı. Bu çok mühim bir şeydi. Sonra ‘Kavim’ romanım 30.000’e ulaştı. ‘Babı Esrar’da 100.000. 1989’dan beri kitap çıkarıyorum ben. Geçen gün genç bir yazar arkadaşım geldi bana “kitaplarımı yayınlamıyorlar” diyor, beni de yayınlamadılar. O şu şekilde sanıyor; Ahmet Ümit, Orhan Pamuk çıktı, kitabını yazdı ve meşhur oldu. Bu şekilde değil. Bu şekilde olursa bir problem var demektir. Dişinle tırnağınla kazıyorsun, senelerce çalışıyorsun. 82 senesinde ilk öykümü yazdım, kitaplarım 18 sene sonra satmaya başladı.

Bir de kişisel gelişim yazarları var…

“EN GÜZEL ŞEY İYİ BİR ESER OLUŞTURMAK”

Hayatın manasını arayan insanlar var, bir kitap okuyacak ve yaşamın manasını çözecekler. Bunun manasını bilen kimse yok. Zaten yaşamın manası olsa, yaşam çok sıkıcı olur. Herkes kendi manasını bulacak. Bunun için yaşam bir mücadele ise sen donanımını arttıracaksın. Kimse sana “Aşkı bu şekilde yaşayacaksın” diyemez. Ne biliyor ki o? Aşk özel, ömür özel. O yüzden kimse sana bu şekilde yaşamalısın diyerek formül veremez. Bunu formülü veren bir edebiyatçıysa, sahtekardır. Kişisel gelişim yazanların çoğu palavra zaten. Oğlan 25 yaşında psikolog, yaşam ile alakalı ders veriyor, 30 yaşında aşkı anlatıyor. Okurun da biraz düşünmesi gerekir. Nasıl bilebilir bu şekilde bir şeyi? O başka bir şarlatanlık. Edebiyat uzun süren bir iştir. O genç yazara da bunu söyledim. Sen şuanda geliyorsun, burada kalabalıkları görünce ağzının suyu akıyor. Esas mühim olan bu değil, mühim olan iyi kitaplar yazmak. Evet Allah razı olsun herkes gelip kuyruğa giriyor, teşekkür ederim. Ama en güzel şey iyi bir eser oluşturmak. Onun verdiği haz hiçbir şeye benzemiyor.

“YAZAR OLMAK UZUN SÜRE İYİ PARA KAZANDIRMIYOR”

Evet, Türkiye’de yazar olmanın en azından uzun süre iyi para kazandırmadığını biliyoruz.

Ne parası ya, para kazandırır mı hiç.

Siz kazanıyor musunuz?

Artık tabii ki. Yani bir kitap ilk çıktığında 300.000 basıyorsa ve senede en az 600.000 satıyorsa kitaplarınız, para kazanırsınız.

Yayınevlerinin sert sözleşme maddeleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

“İYİ ŞEYLER YAZIN KARŞILIĞINI ALIRSINIZ”

O bende olmuyor. Ama ilk başta bende de öyleydi. Neticede yayınevi kültürel bir kurum ama aynı zamanda da ticari bir kurum. O yüzden en sert sözleşmeyi yapacak, yazar da dişini gösterecek ve yalnızca yayın hakkını verecek. Veriyorsa sesli kitaplar için dijital hakkını da verecek. Ama film, tiyatro, opera bunları vermeyecek. Bundan daha önemlisi, iyi şeyler yazın. Mutlaka karşılığını alırsınız.

Türkiye’nin Nobel Ödülü karnesine baktığımızda sınıfta kalıyoruz adeta.

“DOSTOYEVSKI’NİN NOBEL ÖDÜLÜ MÜ VAR?”

Nobel Ödülü de sınıfta kalmadı mı sizce? Churchill gibi şaibeli bir adama Nobel Ödülü verilmiş ya. Obama başkan oldu, henüz hiçbir faaliyeti yok adamın, Nobel Barış Ödülü’nü verdiler. Skandallarla sarsılıyor Nobel. Bence boş verin. Dostoyevski’nin Nobel Ödülü mü var? Yaşar Kemal’in ödülü alamaması Yaşar Kemal’den ne eksiltti?

Peki, Türkiye’ye bir daha Nobel Ödülü gelir mi?

Gelir, ama bence alacak yazar reddetse şahane olur. Çok fiyakalı olur.

  • ahmet ümit
  • nobel
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.