Ahmet Taştan’a 35 Kez Müebbet ve 3 Bin Yıl Hapis Cezası Verildi

15 Temmuz darbe girişiminde köprüdeki askerlere "vur" emrini veren eski Binbaşı Ahmet Taştan, 35 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 343 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki askerlerin başında “nişan al” ve “ateş” emrini veren Binbaşı Ahmet Taştan, 35 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 343 sene hapis cezasına çarptırıldı.


15 Temmuz hain darbe girişiminin üstünden 3 sene geçti.

Darbe gecesi ortaya çıkan görüntülerde, eski Binbaşı Ahmet Taştan, saat 21.56 sıralarında komutasındaki askerlerle, trafik yoğunluğu sebebiyle askeri araçtan inerek yaya olarak yolu kapatan askerlere katılmıştı.

SANIK ASKERLER HER ŞEYİ ANLATTI

Davada sanıklar Taştan’ın halkın üstüne ateş ettiğini, akabinde karşısındaki vatandaşların yere yığıldığını gördükleri yargılama esnasında tek tek anlattı. Sanıklardan A.T, “Hatta Ahmet Taştan bize ‘Bunlar polis giysisi giymiş terörist.” şeklinde konuştu. Bizi ‘Havaya ateş etmeyen olursa ben sıkarım.’ diyerek tehdit ettiler. Oturan arkadaşımızı da muhtemelen Ahmet Taştan ve yanındaki komutanlardan biri vurdu. Ahmet Taştan ‘Ölen arkadaşınız silah sıkmadığı için vuruldu.’ diyerek belirtti. ” biçiminde savunmada bulundu.

NİŞAN AL VE ATEŞ EMRİ VEREN DARBECİ

Köprüdeki askerlere ”Nişan al” ve ”ateş” emri veren darbeci Ahmet Taştan, gene köprüdeki görevli polislerin silahını gasbederek el koymasına ilişkin iddianamedeki suçlamalara da yanıt vermedi.

İSMİ ANKESÖR SORUŞTURMASINDA DA ÇIKTI

Öte yandan, darbeci eski Binbaşı Ahmet Taştan’ın, FETÖ’nün TSK yapılanmasında örgüt içi haberleşme aracı olarak kullanılan ankesör/sabit hatlardan iletişim kurduğu da gün yüzüne çıktı.


25 DEFA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Yargılamanın yapıldığı İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince, sanık Ahmet Taştan, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “kasten öldürme” suçlarından 35 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis ve “bir suçu gizlemek, kanıtlarını ortadan kaldırmak yahut işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak maksadıyla kasten öldürmeye teşebbüs”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “kasten yaralama” ve “mala zarar verme” suçlarından 3 bin 343 sene hapis cezasına çarptırıldı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı