adplus-dvertising

Ahmet Nur Çebi: ‘Wout Weghorst ile ekonomik olarak anlaştık ama olumlu cevap alamadık’

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, transfer gündeminde olan Wout Weghorst ile ekonomik olarak anlaştıklarını fakat futbolcudan henüz olumlu bir dönüş almadıklarını belirtti. Ersin’e isteklerin olduğunu söyleyen Çebi, Rıdvan’ın ise transfer sürecinin bitmek üzere olduğunu ifade etti.
Takip et
Ahmet Nur Çebi: ‘Wout Weghorst ile ekonomik olarak anlaştık ama olumlu cevap alamadık’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, bir sponsorluk anlaşmasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye Futbol Federasyonu’nunda kurulların istifa etmesini gerektiğini ifade eden Çebi, “Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi görevine başladı. Özellikle TFF’nin çok sıkıntılı bir süreçten geçmesi ve arkasından da erken bir seçime gitmesi söz konusu oldu. Bu seçim gerçekleştirildi ve yeni bir yönetim, başkan var. Hayırlı olsun diliyoruz. Seçilen herkes kendine göre birilerini isteyebilir fakat Türk futbolu ismine yeni seçilen yönetime biz Beşiktaş olarak destek olacağımızı, başkana gereken desteği vereceğimizi Türk futbolu ve kulübümüz ismine yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Kaostan kimseye yarar çıkmıyor, geçen yıl gördük. İtiş kakış var ise kurumlar arasında, hem kurumlar hem de Türk futbolu zedeleniyor, bu yıl olmaması gerekir. Ben ilk başlardan beri kurumların tamamının istifa etmesi gerektiğini, yeni başlangıç yapılması gerektiğini söyleyenlerdenim. Ümit ediyorum ki bütün kurullar TFF’ye istifalarını verirler, yenileri göreve gelir.

1 yıl sonra yapılacak olan seçimde kurullarında artık genel kurulda seçilmesi gerektiği bir uygulama olacak, daha da güzel olacak. Umuyorum kurulların hepsinin istifa edip yenilendiği bir süreç yaşarız. 1-2 tanesinin istifa ettiği süreci kabul etmiyorum. Eski hakemlerin yeni kardeşlerine koltuklarını bırakmalarını istiyorum. Artık Türk futbolunun önünü yeni olan her şeye açmak ve huzuru Türk futboluna kazandırmak ismine hakemlerin de yenilendiği, gençlerin görev aldığı sürecin başlamasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“Atiba 1 sene daha devam edecektir”

Atiba’nın sözleşmesi konusunda açıklama yapan Çebi, “Atiba bizim sevdiğimiz, uzun senelerini Beşiktaş’a vermiş, oldukça katkı vererek bu süreci geçirmiş bir oyuncumuz. Dolayısıyla TFF’nin cumartesi günü yapmış olduğu toplantıdaki almış olduğu kararlar limit konusunda takımların önünü açmıştır. Aynı biçimde 8+3 yabancı kuralı ve 14 adet kadroda olabilmesi kuralı Atiba ile elimizi sözleşme yapma konusunda güçlendirmiştir. Kural olarak aşıldı ama ekonomik olarak da aşmamız gereken süreç. Benim için Beşiktaş’ın ekonomisi de çok mühim. Atiba’nın da bu ekonomiye katkı verecek bir birey olduğunu biliyorum. Umarım bu süreci istediğimiz süreçte geçirebilirsek Atiba 1 sene daha devam edecektir. Kendisinin özellikle Dünya Kupası’nda oynamak istediğini biliyoruz. Bir Beşiktaşlı futbolcunun Dünya Kupası’nda oynaması da marka değeri için önem ifade ediyor” diyerek konuştu.

“Wout Weghorst ile ekonomik olarak anlaştık ama olumlu yanıt alamadık”

Transfer konularına değinen Ahmet Nur Çebi, “Yapılmış olan transferler ve mevcut bitenler var. Bunların tamamı mühim transferler. Gedson’un genç olması, çok gelecek vaat etmesi ve başarılı olması ümitlendiriyor. Öte Yandan Saiss ile alakalı de kaptanlığı, aile babalığı, futbol adamlığı bizim baktığımız zaman doğru transfer olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla birkaç adet daha transfer yapmaya çalışacağız ama en önemlisi forvet. Weghorst ile olan kısımda kendisinden olumlu yanıt alamadık ama ekonomik olarak el sıkıştık. Yalnızca ailevi süreci ve kendisinin de beklediği teklifler var. Kendisiyle dün Ceyhun Kazancı vasıtasıyla bu saatten sonra serbest olduğu ve Beşiktaş’ın başka oyuncularla da ilgilendiğini belirtmek istiyorum.

Bu süreç içerisinde kendisi olumlu döndüğünde başkasıyla sözleşme yapmazsak kendisiyle yola devam edebiliriz. Bugünden itibaren arayış ve görüşmelere başlamış bulunuyoruz. Sörloth alternatiflerden biri, tek alternatif o değil. Bu Şekilde algı oluşturuyorlar sonra değerli olduğunu düşünüyorlar. Değerliler ama alternatifsiz değiliz. Sörloth istediğimiz bir forvet ama alternatiflerimiz oldukça fazla. Olursa en iyisi olsun diyerek uğraşıyoruz. Ekonomiyi göz ardı etmeyeceğiz. Paraları basarak ödeyerek, uçuk kaçık fiyatlarla yapılan transferler kişiler ne kadar iyi olsa da benim açımdan başarılı transfer sayılmaz” ifadelerini kullandı.

“Ersin’e istekler var, Rıdvan’ın transferi bitmek üzere”

Muleka ve Muleka gibi adların gündemlerinde olduğunu belirten Başkan Çebi, “Tek alternatif değil ama o da var. Beğendiğimiz bir futbolcu. Scout ekibimiz, teknik direktörümüzün tamamının elinde çok kıymetli oyuncular var. Ersin ve Rıdvan altyapıdan gelen değerlerimiz. Ersin’e de talep var, özellikle Rıdvan’ın bitmek üzere. Çok ufak tefek noktalar kaldı. Rıdvan transferini maalesef malum muhalefetimiz ne yaparsak yapalım hiçbir biçimde doğru yapmadığımızı ifade ederek bu şekilde süreç yaşatıyorlar. Aldığımız rakamlar her ne kadar 4 milyon Euro’ya yakınsa da 2.5 milyonluk rakamlar kontrat süresinin içerisinde gerçekleştirilme olasılığı var. Sonraki satıştan da paydan dolayı 6 milyonu bulacak diyerek düşünüyorum. Bir iki ufak noktalar kaldı sanırım bu hafta içinde biter. Dolayısıyla bu genç çocuklarımızın yurt dışına gidişlerini teşvik etmeliyiz. Bu düşünceyle devir daimi tercih eden bir başkanım. Başarılı olan, talibi olanların Avrupa’da Türk futbolunu temsil etmeleri gurur kaynağıdır” dedi.

“Türk futbolu kaosun içinde”

Hakemlerle alakalı görüşlerini söyleyen Ahmet Nur Çebi, “Hakemlerle alakalı geçmiş olduğumuz sezon içerisinde haklarımızı korumak için defalarda TFF’ye gittiğimiz, MHK başkanları olmak üzere gerektiği biçimde Beşiktaş’ın haklarını korumak için mücadele ettik. Hakemlerle alakalı her maç sonu televizyonlara çıkıldığında, eller masaya vurulduğunda hakem sorunlarının çözülebildiğini görebildiniz mi? Bu uygulamayı yapan birçok kulüp olduğunu ve bunu yaptıkları için de hakemlerin düzeldiğini görmedim. Tüm mesele diyalog içerisinde çözmektir. En son geldiğimiz noktada birçok hakem el çektirildi sonra geriye getirildi. Türk futbolu kaosun içinde.

Umarım yeni gelen TFF yönetimi ve başkanı hakemlerle alakalı süreci daha iyi yönetecektir. Korunmayı, kollanmayı istemiyoruz ama hakkımızın yenmesi konusunda da mücadele vereceğimizi belirtmek istiyorum. Bu yıl de geçen yılki gibi olmaya devam ederlerse dozajı çok sertleşmiş tepkiyle karşılaşacaklar. Bunların olmaması ismine eski hakemlerin yerine genç, geleceği olan hakemlerin görev başı yapmasını tercih ediyorum. Bunun yapay zeka taktiğiyle çözülebileceğini ifade ediyor TFF Başkanı. A hakemi atanırken bir kişinin dudağından adının çıkmaması gerektiğini konuştuk. Bugün de gidip kendisine ifade edeceğim. Hangi hakemi atarsanız atayın ya A takım mutsuz ya da B takım mutsuz. Bu söylemlerin son bulduğu bir süreç yaşamayı temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“Beşiktaş’ın TMSF’ye düşme şansı sıfır”

Beşiktaş Mensubu Ethem Sancak’ın söylemleriyle alakalı soruya yanıt veren Çebi, “Beşiktaş 120 senelik kulüp. Öbür kulüplerle yorum yapmam ama benim kulübümüm TMSF’ye düşme şansı sıfır. Eğer birilerinin bu şekilde bir beklentisi varsa boşuna bekler. Ama ben Ethem Bey’in orada başka bir şey anlatmaya çalıştığını anlıyorum. Kendisi üyemizdir, kötü niyetle söylemediğini düşünüyor, umuyorum. Öyle bir problem olursa biz buradayız, Beşiktaşlılar olarak ortada bırakmayız manasında düşünmek istiyorum. Onun dışında başka düşüncede olana bu camia müsaade etmeyecektir. Taraftar bu şekilde bir şeye müsaade etmez. İyi niyetle söylenmişse saygıyla anlamaya çalışırım. Beşiktaş TMSF’ye bir gün düşerse, bırakmam diyorsa bırakmam seni kampanyası olarak düşünürüz” diyerek konuştu.

“Fenerbahçe’nin şampiyonluk talebi adaletli ve vicdanlıysa olumsuz bakmayız”

Fenerbahçe’nin geçmiş şampiyonluklarını istemesiyle alakalı soruya yanıt veren Ahmet Nur Çebi, “Biz Beşiktaş camiası olarak adaletin ve vicdanın olduğu her yerde varız. Eğer bu talep adaletli, vicdanlı bir biçimde karşılanacaksa, adalet ve vicdan için yapılıyorsa buna olumsuz bakmayız. Orada hedef 3 kuruş daha çok alalım, bir formada başkasından daha çok yıldız olsun içinse bu sıkıntılı süreçlerde bu tür konulara gerek yok. Konu adalet ve vicdansa kimin hakkı varsa eşit biçimde olacaksa bizim için sakıncası yok” şeklinde konuştu.

“Abdülkerim, Kazımcan listemizde fakat alternatifleri var”

Transfer konusunda her zaman alternatifleri olduğunu vurgulayan Çebi, “Ortaya atılan her isim niyetimiz varsa da bize sıkıntı çıkartıyor. Beşiktaş taraftarına seslenmek istiyorum. İsimler ortada dolaştığı takdirde her güzel transferin zorlaşmaya başladığını, Beşiktaş’ın zarar gördüğünü söylemek istiyorum. Tüm adlarla alakalı ilişkimiz devam ediyor. Larin ile ilişkimiz söz konusu değil. Yarın bir gün olabilir. Abdülkerim Bardakçı listemizde, alternatifi olan bir futbolcu. Altay’daki Kazımcan da gündemimizde. Onun dışında 25 adet daha alternatif var” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, son olarak kombinelerle alakalı, “Kombinelerde Beşiktaş taraftarının çok kısa zamanda bitireceği bir süreci göreceğiz. Temmuz başında kombine satışlarını başlatmayı planlıyoruz. Sabah 9’da başlayıp öğlen 12’de bitirmiş olur taraftarımız, bu şekilde bir beklentim var” diyerek konuştu.

Ozan Buğra Koşar – Yunus Kılıç – Samet Yalçın

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.