Ahmet Nur Çebi: Üzerimde Bir Baskı Hissediyorum

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, 2019 yılı üçüncü Olağan Divan Kurulu toplantısında konuştu ve seçimin açık ara bir farkla tamamlanmasından dolayı üzerinde baskı hissettiğini söyledi.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, “Son seçime katılan Beşiktaşlılara teşekkür ediyorum. Bana oy veren vermeyenlere de teşekkür ediyorum. Açık ara bir seçim olması nedeniyle üzerimde bir baskı hissediyorum. Bunun altından kalmak için başarılı olmaktan başka çarem yok” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı kulübün 2019 yılı 3’üncü Olağan Divan Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Divan Kurulu toplantısına ilk defa kulüp başkanı sıfatıyla katılan Ahmet Nur Çebi, başarılı olmaktan başka çareleri olmadığını söyleyerek, “Bütün arkadaşlarımın konuşmalarını dinledim, burada kaldım. Sizler benim için önemlisiniz. Katılımcı olacağız. Zaman harcamak gerekiyorsa harcayacağız. Son seçime katılan Beşiktaşlılara teşekkür ediyorum. Bana oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Açık ara bir seçim olması nedeniyle üzerimde bir baskı hissediyorum. Bunun altından kalmak için başarılı olmaktan başka çarem yok. Bana güvendiğiniz için teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

“BİZ TÜM FATURALI SÖZLEŞMELERE BAKACAĞIZ”

Denetleme için müracaat yaptıklarını ve kendisinin de içinde olduğu dönemin incelenmesinin mühim olduğuna dikkat çeken Çebi, “Serdal Adalı, denetleme istemişti. Ben sürenin biraz daha uzatılarak denetilmesini istedim. Adalı’nın talep ettiği süreç benim de içinde olduğum süreçti. Dolayısıyla ondan imtina etmem kendimden emin olduğum için söz konusu değildi. İçinde benim de olduğum döneminde denetlenecek olması benim için çok mühimdir. Bu nedenle denetleme kurulu bakanlığa yazılı olarak müracaat yaptık. Kendilerine bütçe verip, yanlarında olacağımıza ilettik. Sizlere açıklanacak bir divan olabilir genel kurul olabilir. Her konuya açığız. Biz tüm faturalara sözleşmelere bakacağız” dedi.

“VAZİYET ÇOK KEYİFLİ DEĞİL”

Bu zor vaziyetin nereden geldiğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Çebi, “40 günlük süreci az önce anlattı yönetici arkadaşlarım. Vaziyet öyle çok keyifli falan değil. Tamam geldik, enkaz edebiyatı yapmayalım, ağlamayalım ama bir müddet sonra hepimiz unutacağız eski dönemleri. Bizim içinde bulunacağımız zor vaziyetlerin, bu zor sürecin nereden geldiğini değerlendirmek gerekiyor. Buraya geldiniz, geçmişi karıştırmayın gibi bir söylemle karşılaşmak pek doğru olmaz” ifadelerini kullandı.

“İSRAF DÖNEMİ MEYDANA GELMİŞ”

“İsraf dönemi meydana gelmiş. O gün kapıdan içeri girdiğimde ne hissettiğimi söylemek istiyorum sizlere” diyen Çebi, “Vurdum işitmez bananeci ihtimama gösterilmemiş, sözleşmelerde de gördük bu vaziyette sizlere rapor olarak verdik ama ben duygularımı söylemek istiyorum. Bir kere çok yorgunum. Konuşacak enerjiyi bile zor buluyorum. Onun için affedin beni. Geldiğimizden beri 2 saatten fazla uyumuyorum. Sabaha kadar bunların altından nasıl kalkarız diyerek düşünüyoruz. Önümüzdeki 3 senenin sporcusuyla, sponsorlarıyla imzalar atılmışsa, bunlar kulübün gelir giderlerini ortaya çıkartır mı, çıkartır. Ben önümüzdeki 2.5 senenin 1 milyar TL zararla ile kapatılacağını düşünüyorum. Biz bunları ne kadar aşağı çekebilirizin çalışmasını yapıyoruz. Sponsorlarımızdan biraz yukarı çıkmalarını istiyoruz. Sözleşmelerde fedakarlıklar istiyoruz. Gelirin giderin 1 lira fazla olan kulüp yaratamazsak, hiçbir başka bir ley konuşmamıza gerek kalmayacak. Kimse Beşiktaş’tan den büyük değil. Biz Beşiktaş’ı var etmeyeceğiz. Beşiktaş zaten var. Biz Beşiktaş’ı nasıl şekillendireceğiz mesele bundan ibaret” şeklinde konuştu.

“İLK 4 YILDA SÖYLEYECEK BİR ŞEY YOK”

Kulüpteki ilk 4 yılının hesabını herkese verebileceğini belirten Çebi, şu şekilde konuştu:

“Ben 1+3+3 yıl geçirdim kulüpte. İlk 4 yılda söyleyecek bir şeyim yok. Hesabını herkes verebilirim. Zaten 7 yılın içinde onlar da çıkacak. Ben mesela neler yaşadım. Son 3 yılımda neler yaşadım anlatayım, yorumunu size bırakırım. İcra kurulu başkanıyım paraların nerede olunduğu bana sorulmalıymış. Kendisi asbaşkan (Deniz Atalay) ben yokum ama o bunu diyor. Son seçimde tüm son zamandaki arkadaşlarımın benim karsımda çalıştığını biliyorsunuz. Bunu size soruyorum. Kartal Yuvalarından sorumlu yöneticiye soruyorum, ‘Stoklarımızda ne kadar mal var’ diyerek onu başkanla hallettik diyorlar. Televizyonu azat ettik. Ne kadar tasarruf ettik. İlgili yöneticiye soruyorum, efendim biz onu başkan ile hallettik diyor. Sizin gündeminizi meşgul etmeyelim diyorlar. Size bilgi verilmemesi için başkan tarafından talimatlandırdık diyorlar. Aksi halde kovuluruz dediler. Ben size yalan söylemedim. Arkamızdan sallamasın yoksa yıpratırız dediler. Ben önce Allah’a sonra size emanetim.”

“HER KIZDIĞINDA KAÇACAK ADAM DEĞİLİM”

Yaz aylarında kendisi tatildeyken seçim kararı alındığını ve kendisinin bundan haberi olmadığını belirten Çebi, “1 senelik kontratın 1 senelik muafiyeti olmaz. Efendim biz 15 senelik sözleşme yaptık. Siz icra kurulundan yetki almadınız. Biz başkanla hallettik dediler. Ben bu koşullar altında çalıştım. Avrupa’da başarılı giden takıma sekte vurmamak adına, Şenol hoca ile yan yana durmayı kendime Beşiktaş adına durmayı atlettim. Her kızdığında, her küstüğünde kaçacak adam değilim ben. Yapılan seçimler benim buradan bertaraf edilmem adına yapılmıştır. Her şeyi ağabeyime sorarım diyen sayın başkan karar alıyor burada. Ben yokum. Bir yaz günüydü. Benim haberim yok. Herkes beni arıyor. Bana sen senelerce ağabey deyip, ben her şeyi Ahmet Ağabey’ime sorarım demedin mi. He konu Ahmet Nur Çebi’nin bertaraf edilmesiyse başardınız, 1.5 sene. 1.5 sene sonra koridordan girdiğimizde çalışmayan insanlar, bitmiş bir ruh… Biz Ümraniye’ye gittik. Herkesin kafası önde. Kimse uğramamış aylarca. Ayağa kaldırdık. Buradayız, size yalan söylemeyeceğiz dedik. Varsa vereceğiz, yoksa veremeyeceğiz dedik. Verdik oynuyorlar, veremedik oynuyorlar. Demek ki insanlara dokunacaksınız. Yalan söylemeyeceksiniz, dürüst olacaksınız. İnsanlara yalan söylemeyeceksiniz, dürüst olacaksınız. Tek beklenti bu” şeklinde konuştu.

“ŞU ANDA 10-15 MİLYON EURO’YU NEREDEN BULACAĞIM?”

Kulüpte tüm gelirlerin temlikli olduğuna dikkat çeken Çebi, “Şu anda tüm gelirlerimiz temlikli. Bize bir kuruş bize akan yok. Bankaya yatan paralarımızdan bir kuruş alamıyoruz. Giderayak 250 milyon TL bu kulübü Avrupa’ya götürmeyen ben olmayayım diyerek o sözleşmenin altına imza atarsınız, sizden sonra gelecek yönetimin elini-ayağını bağlarsınız. Ben şu anda nereden bulacağım ayda 10-15 milyon Euro’yu. Tüm gelirler orada. Hep bir biçimde bankaya temlik edilmiş. Ya biz bunları gelip değiştireceğiz, başaracağız. Şu anda biz birlik ve beraberlik istiyoruz. Amatörler ve personel konusundaki tasarruf. Ben Beşiktaş’ın emanetine ihanet edemem. Bana birçok kişi kızacak ama ben bunları yapmak zorundayım. Bizleri affedin. Sizlere karşı yapılan bir şey değil bu. Bana neyin hesabını soracaksınız Ali Rıza Bey. Bir problem önce hanım efendiye, bana kırık mı, buruk mu” diyerek konuştu.

“BEŞİKTAŞ ŞU AN MAAŞ ÖDEYEMİYOR”

Yusuf Tunaoğlu’nun kızının kulüpteki görevinden uzaklaştırılmasıyla alakalı de konuşan Çebi, “Söylemek istemiyordum ama söyleyeyim. Yusuf Tunaoğlu’nun kızı benim için kıymetlidir. Benim orada ihtiyacım yok. Beşiktaş şu an maaş ödeyemiyor. Gelin burada bunu neden ödeyemiyoruz diyerek tartışalım. O hanımefendiye şirketimde başımın üzerinde yeriniz var, benimle çalışır mısınız dedim. Şirketimde ihtiyaç vardı, teklif ettim, teşekkür etti. Burada yoktu. Bu israftan senede 10 milyon TL sağlayacağız. Amatörlerle alakalı size bir şeyler söyleyeyim. Nasıl oluyor 20 milyon zarar yazıyor. Bunun ismini nasıl amatör koyuyorsunuz. Amatör dediğiniz bu değerli formayı giyer, buraya gelir. Benim onlara yapabileceğim şey, hocalarına iyi para verip, çalıştıkları yerlerin suyunu akıtmaktır. Bu başka bir boyuta geçmiştir. Hadi oynasın amatör arkadaşım 3-5 bin TL’ye. Yok. Basketçi arkadaş yok. Kulübe gelen en büyük hacizler voleybolcu bir arkadaştan. Miktar ne kadar biliyor musunuz. 2 milyon 900 bin TL. Buyrun size amatör. Bu mu amatör. Menajerler, amatör isimi altındaki sporcular yolunu bulacak, öyle bir şey yok. Ben sizden şerefli bir Beşiktaş aldım. Ona zarar vermemek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Denetlemeleri yapacağız. Ben bu kulübü yönetmek için aldım, denetlemek için almadım. Tüzükte de yanlış olan bir şeyler var. Başkanı denetlemek için başkana soracaksınız. Başkan bir yanlışı varsa kendisini denetletir mi” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞİ KAPATALIM”

Camiadaki küskünlüklerin sona ermesi gerektiğini belirten Çebi, “Sevgili Beşiktaşlılar, ben de insanım. Ben camianın yardımını alamazsam, destek alamazsam dizlerimin üzerine çökerim. Divan kurulu ve taraftarları Beşiktaş ile beraber olmak mecburiyetinde. Dargınlıklar ve küskünlükler bitmeli. Geçmişi kapatalım. Yapıcı eleştiriler yapalım. Başka Beşiktaş bulamayacağız” diye sözlerini noktaladı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı