adplus-dvertising

Ahmet Nur Çebi: ‘Emirhan İlkhan kalmak istemiyor’

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, gazetecilerle bir araya geldi. Emirhan İlkhan konusunda açıklama yapan Çebi, “Oyuncu burada kalmak istemiyor. Burada kalmak istemeyeni tutamayız” şeklinde konuştu. Çebi yeni sezon öncesinde birkaç bölgeye daha takviye yapabileceklerini ifade etti.
Takip et
Ahmet Nur Çebi: ‘Emirhan İlkhan kalmak istemiyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı kulübü takip eden gazetecilerle buluştu. Çebi, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde gerçekleşen buluşmada soruları da cevapsız bırakmadı. İlk olarak Emirhan İlkhan konusuna değinerek sözlerine başlayan Çebi, “Futbolda gönülsüzlük usulü çalışma olmaz. Futbolcu sahaya çıktığında gönülsüzse başarı alamazsınız. Mühim olan onların arzularının yerine geldiği biçimde çalışmaktır. Yapılan sözleşmede maddeler yazar ama adam oynamadığı zaman oynatamazsınız. Beşiktaş’ta kalmak istemeyen biz ‘Burada oynayacaksın’ diyerek ne yalvarırız, ne de başka bir tavır koyarız.

Ben Emirhan’a ‘Torino’da ne veriyorlarsa aynısını verelim’. dedik ama gitmek istiyorum şeklinde konuştu. Yalnızca menajerimle konuşun şeklinde konuştu. Ben futbolcumla kötü olmak istemiyorum. Onlar bizim çocuklarımız. Verdikleri emeklere teşekkür etmemiz gerekiyor. 18 yaşından küçük çocuklarla alakalı UEFA dahil olmak üzere birçok kurumun sert yaptırımları var. Birçok kulüp bu konuda cezalar aldı. 18 yaşından önceki hiçbir süreç kontratta geçerlilik sağlamıyor. 18 yaşına gelince her futbolcuyla pazarlık yaparsınız. Beşiktaş’ın altyapısından geldiği için hassas davranırsınız ve hoşgörülü bir kontrat önerirsiniz. Emirhan’la yaptığımız sözleşme, ortalama 5 milyon vermek üzere 5 senelik anlaşma yapılmıştır.

Menajeri 0 bedelle çıkış maddesinde ısrar etmiştir. Ardından 4.5 milyon Euro biçiminde anlaşma yapılmıştır. Bunun yanlış bir tavır olduğu yönündeki yorumları ben art niyetli buluyorum. Ben 600 dakika oynayan bir oyuncuyu transfer etsem beni tefe koyarsınız. Can Bozdoğan için 1.2 milyon Euro bir bedel belirlemiştik, kendisine şu ana kadar bu bedelin ne altında ne üzerinde teklif gelmedi. Altyapıda yaptığımız operasyonun meyvelerini almaya başladık. Altyapıdaki çocuklarımız Beşiktaş’a para bırakarak gitmeye başladılar. 20 yılda bir Necip bizimle birlikte oynuyor bir de Atınç’ı satabilmişiz. Son dönemde bunu başardıysak, hocalara rica edip politikamızı söyleyerek bizim katkımız çok olmuştur. Emirhan konusunda henüz biten bir şey yok. Ama futbolcu istemiyorsa baskı yapmam. Onlar köle değil. Çocuk yaşlarından itibaren emek vermişler.

5 senelik 5 milyon TL bir kontrat teklif ettik. Bu hiç küçümsenecek bir rakam değil. Son 20 yılda altyapıdan çıkardığımız 3-4 çocuğumuz Avrupa’dan talep gördü. Buna sebep olan da ben ve benim yönetimimdir. Kalmak istemeyeni tutmayız. Öte Yandan hayallerim var diyen bir çocuğumuzun önünü tıkamam. Çocuğumuz giderse Allah yolunu açık etsin. Kontrattaki koşul kendisinin ve menajerinin istediği şarttı. Bu maddeyi koymasaydık Beşiktaş 4,5 milyon Euro alamayacaktı. Sonraki satıştan da yüzde 20 maddemiz var. Eğer bu arkadaş 30 milyon Euro’ysa, bir sonraki satıştan da 6 milyon Euro alırız. Toplamda 11 milyon Euro’ya yakın bir para da hiç az bir meblağ değil” diye Emirhan konusundaki son vaziyeti açıkladı

“Birkaç takviye daha düşünüyoruz”

Transfer konusunda takviye yapmayı düşündüklerini belirten Ahmet Nur Çebi, “Transferde 1-2 takviye daha düşünüyoruz. Orta saha, kanat ve stoper konusunda çalışıyoruz. Altyapıdaki oyunculardan nasıl çözebileceğimizi de düşünüyoruz. Altyapıdaki oyuncuları yurt dışına yollamazsanız, öbür çocuklar da bunu hedefleyerek hareket etmeli. Geçen yıl 3-4 oyuncu geldi, 4 adet de bu yıl gelecek. Oğuzhan Akgün var, kaleci Emre var. Birçok çocuğumuz var. Kerem Atakan konusunda da 4.5 milyon Euro’nun 4’te 1’i bile talep edilmedi bize. Görüşmelerimiz sürüyor. Beşiktaşlı olan menajerlere bakıyorum, hiçbirisi takımı zorda bırakacak uygulama yapmıyorlar.

Emirhan’ın menajeri maalesef bizim Hasic ve Ljajic’teki menajeri. Ortağı da basketboldaki bazı oyuncuların menajeri. Kendileriyle çok keyifli çalışamıyoruz. Altyapının kapısını kapatın diyorlar ama 18 yaşından sonra herkes özgür. Buradaki mesele sizin futbolcunuz. Onların aileleri var. Anne baba çocuğu yönlendiriyorsa vaziyet değişiyor. Emirhan’ı sistemin içine monte eden Önder Karaveli hocadır ve Emirhan’ın ailesi, Önder hocanın telefonlarını açmamış. Altyapı oyuncusuyken senelerce görüşen aile, benimle de görüşmek istemedi. Emirhan 18 yaşını ocak ayında geçti, nisan mayıs ayında yeni sözleşme yaptık. Çocuğa 5 milyon TL teklif edildi. Bunu az görenler ne istiyor bilmiyorum. Biz teklif yaptık ama ‘Ben Beşiktaş’ta, Türkiye’de oynamak istemiyorum’ şeklinde konuştu. Henüz transferi bitmedi. Çocuğu ikna etmeye çalışıyoruz ama olmuyor” diye devam etti.

“Bu defa ikaz etmeyiz, tepkimiz ağır olur”

Hakemler konusunda sorulan soruyu cevaplayarak sözlerine devam eden Ahmet Nur Çebi, “Yeni federasyon canla başla çalışıyor. Ama hakem konusunda alınan kararı sezon içinde göreceğiz. Beşiktaş olarak yapılacak bir hatada çok sert tepki göreceklerdir. Biz ‘Bunlara düdük vermeyin’ dedik. Bu saatten sonra söyleyeceklerimiz ikaz niteliği taşımaz. Tepkimiz ağır olur” şeklinde konuştu. Takımdaki havanın da çok iyi olduğunu ifade eden Çebi, “Takımda kenetlenme, dostluk ve arkadaşlar, şampiyon olduğumuz sezondan daha da yukarıda diyebilirim. Şampiyon olmanın birinci kuralı çok çalışmak, ekibin maaşını zamanında ödemek ama dostluk havasının meydana gelmesi gerekir. Şampiyon olduğumuz sezona göre daha fazla görüyorum bunu. 2 yıl önce pandemide alınan şampiyonluk başarı diyerek konuşulmuyor, yalnızca geçen yılki vaziyet ve altyapı konusu konuşuluyor. Geldiğimizden bu yana 3 yıl oldu. Öncesinde de ben görevden ayrılmıştım. 5 yıllık süreçte 14-15 kontrattan zor çıktık. Bir futbolcu 4 milyon Euro’ya 5 senelik kontrat yapıyor. 3 ay önce seçim vardı.

Aday olmayanların adamları sokaklarda yazıp çiziyor. Valerien Ismael bizim hocamız ve kendisini beğeniyorum, başarılı olacağına inanıyorum. Hazırlık maçlarında birçok takımın kaybettiği neticeler var. Rakiplerimizin neticeleri eleştirilmezken, hocamızın sistemini eleştirmek, kötü niyetli emelleri olan kişilerin stratejisi. Hocanın yöntemini herkes tartışabilir. Ama ağır eleştiri yapmak ve bunu hazırlık maçlarının neticelerine dayandırmayı doğru bulmuyorum. Burada maç kazanma odaklı bir vaziyet yok. Maksat topçuyu görmek. Avusturya’daki hazırlık maçlarının neticelerini bu arkadaşlar takdir etmezken, İspanya’daki maçları tartışıyorlar. Futbol netice odaklı bir oyundur. Netice beklemeden hoca üstünde yapılan bu oyunlar, yalnızca takıma zarar verme maksatlıdır” diye devam etti.

“Ersin’le alakalı istekler var”

Ersin Destanoğlu’yla alakalı isteklerin olduğunu ve bu futbolcunun transfer vaziyetinin netleşmesiyle beraber Utku Yuvakuran’ın da vaziyetinin belli olacağını belirten Çebi, “Ersin’in vaziyeti netleştikten sonra Utku’nun vaziyeti netleşecektir. Ersin’le alakalı istekler var. Ama 30 milyon Euro istersek işimiz zor. Serdar Saatçı’nın yaşadığı bir disiplin problemi oldu. Bu çocuğumuz da gitmek istiyor. ‘Burada oturacaksın’ mı diyeceğiz. Bunlar bizim çocuklarımız. Her genç oyuncumuzun Avrupa hayali var ve bunlar da benim evlatlarım, ne yapayım. Bir stoper koşulları uygunsa tercih ederiz. Nkoudou ve Boyd gidebilir. Gitsinler istemiyoruz ama giderlerse de iyi olur, koşullara bağlı. Orta sahada bir açık kapatmak istiyoruz. Kanat konusu, Boyd ve Nkoudou’nun tavırlarına bağlı olacak. Emirhan’ın vaziyetinin netleşmesiyle orta sahaya bakacağız. Stoper konusuna da bakacağız. Yabancı sayısında 8+3 konusunun çok yararı olmadığını görüyoruz. Türk oyuncuların uçuk kaçık fiyatlar istediğini, kulüplerin de fazla fiyat talep ettiğini görüyoruz. Nasıl olsa 3 yer garanti diyor futbolcular ve o kadar rahata alıştılar ki, kendi kariyerlerini bitirecekler. Yerli oyuncuya önem verelim ama bu vaziyet altyapıyla birlikte yürütülecek bir operasyon. Serdar Saatçı’ya da sözleşme teklif ettik ve bekliyoruz. Avrupa hayali var. Herhalde altyapıya Avrupa haritası çizmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“Keny konusunda Bandırma başkanı, paylaşımıyla ayıp etti”

Yapılacak olan Divan Kurulu seçiminde tarafsız olduğunu ifade eden Çebi, “1 oyum var, tarafsızım. Taraf olmayı da doğru bulmuyorum. Kurullar bizimle birlikte çalışması gereken, bizi silkelemesi, eleştirmesi gereken yerler” şeklinde konuştu. Keny transferinin gerçekleşmemesiyle alakalı de konuşan Çebi, “Keny konusunda prensipte anlaştık ama 1-2 futbolcumuzun ayrılması vaziyetinde transferi yapabileceğimizi söyledik. Yaptığı paylaşımla ayıp etti. Çok kıymetliyse oyuncusu başkasına satsın. Bulabilse zaten bizi beklemez. Nasıl bir para istemişse, önce kendi fotoğrafını koysun yaptığı paylaşıma. Ceyhun Kazancı ‘Nkoudou’nun gitme vaziyeti var, giderse Keny’yi alabiliriz’ şeklinde konuştu. O günden beri beklemiyor da, ne diyerek kalkıp fotoğraflı paylaşım yapıyor” diye tepki gösterdi. KPMG raporunu camianın istediğine de dikkat çeken Çebi, “KPMG raporunu Beşiktaş camiası istemiştir. Benim özelim ve şahsımla alakalı bir olay değildir bu rapor. Raporun içinde isimi geçenlerden, bunu böyle algılayanlar var. Bu süreci sekteye uğratmak için yaptıkları çalışmalar var. Ama bana verecekleri zararlarla beni durduramazlar” şeklinde konuştu. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, son olarak Bolu’daki tesisle alakalı olarak “Bolu’daki proje Beşiktaş’a çok zarar verecek bir proje. Bu projeden kurtulmamız gerekir. Sözleşmede ağır maddeler var” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.