Ahmet Günday öldü!

11 Mart 2021, 20:12 tarihinde eklendi
Ahmet Günday kimdir? Türk Halk Müziği’nin usta ismi ve TRT sanatçısı Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Takip et
Ahmet Günday öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Halk Müziği’nin usta ismi ve TRT sanatçısı Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gördüğü İzmir’deki bir hastanede, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Usta sanatçı, memleketi Muğla’nın Fethiye ilçesinde cuma günü düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

AHMET GÜNDAY KİMDİR?

Müzisyen, akademisyen ve araştırmacı Ahmet Günday, 1944 senesinde Fethiye’de dünyaya geldi. Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünü bitiren Günday, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Ahmet Günday öldü!

1966’da girdiği İzmir Radyosundan Halk Müziği Sanatçısı olarak emekli olan usta isim, ilerleyen senelerde da müzik çalışmalarına devam etti. TRT Repertuarlarına giren birçok yöre türküsünün derleyicisi ve kaynak kişisi olan Ahmet Günday, evli ve iki çocuk babasıydı.

Doksana yakın derleme çalışması olan Günday, sanat hayatı boyunca yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Kaset ve plaklarının yanı sıra, “Bağlama Metodu”, “Türküler ve Öyküleri” ve “Dünden Bugüne Fethiye” isimli yazılı eserleri bıraktı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.